Dijital Pazarlama

Blog Nasıl Açılır?


Blog Nasıl Açılır?


Blog açmak istiyorum ama blog nasıl açılır bilmiyorum mu diyorsunuz? Belki bir seyyah olarak gezi blogu kurmak, belki iyi bir aşçı olarak yemek blogu kurmak istiyorsunuz. Kendi dünyanıza ait hislerinizi ve fikirlerinizi paylaşabileceğiniz kişisel blog da açmak istiyor olabilirsiniz, güzellik sırlarını paylaşmak isteyen bir makyaj blogu da. Web sitenizde ürünlerinizi ya da hizmetlerinizi tanıtabileceğiniz kurumsal blog kurmak isteyen bir girişimci de olabilirsiniz.

Sizden ricam öncelikle neden blog açmalısınız yazımı okumanız. Bu sayede hem aklınızda blog açmak fikri ile ilgili bir soru işareti var ise o kaybolmuş olacak hem de çok daha profesyonel bir bakış açısına sahip olacaksınız. Böylece; bugün, daha öncesinde internet sitesi nasıl açılır en ufak bir bilginiz bile olmadan profesyonel bir blogun ilk adımını birlikte atmış olacağız.  Konu başlıklarımıza göz atmamız gerekirse;

 • Blog Platformu Seçimi
 • Alan Adı ( Domain ) Seçimi
 • Barındırma ( Hosting ) Seçimi
 • Domain ve Hosting Alımı
 • Blog Yazılımını Yükleme

Hazırsanız hadi bir Blog Açalım!


Blog Platformu Seçimi


Blog kurmaya karar verdikten sonra ilk yapmamız gereken; ihtiyaçlarımızı ve imkanlarımızı belirleyerek bir seçim yapmaktır. Ben bu bölümü iki farklı senaryo üzerinden anlatmaya çalışacağım. Siz de kendi durumunuza uygun benzer bir yol haritası çizerek izlemeniz gereken yolu belirleyebilirsiniz.

İlk senaryomuzda; kişisel günlük yazılarını yakın arkadaş çevresi ile paylaşmak isteyen Ahmet var. Ahmet deneme ağırlıklı, genellikle yaşamla ilgili konularda makaleler yazıyor. Bunları da yakın çevresi ile internet üzerinden paylaşmak için bir blog açmak istiyor. Bu iş için de bütçesi yok. Öncelikle Ahmet nasıl bir yol izleyebilir bir bakalım.

Ücretsiz Platformlar – Ücretsiz Blog Nasıl Açılır?

Ahmet yaptığı araştırmalardan sonra birçok yeni blog yazarı gibi ücretsiz blog açabileceği Blogger, Tumblr, Wix vs gibi platformlar olduğunu öğreniyor. Peki, gerçekten bu siteler onun işini görebilecek mi gelin bir bakalım.
Blogunuzu bu gibi ücretsiz sitelerde tutarak, platformların size sağladığı imkânlardan yararlanabilirsiniz. Elbette bunun bazı koşulları söz konusu olacak.

Blog açmak konusunda ciddi iseniz bu seçenekten uzak durmak isteyeceksinizdir diye düşünüyorum. Düşünün; isminiz.blogspot.com gibi bir web sitesi adresi sizin gözünüze ne kadar profesyonel görünüyor? Şunu da aklınızdan çıkarmayın ; “Bir şey bedava ise ürün sensindir”

Öncelikle size ücretsiz blog kurma imkânı sağlayan bu platformların kurallarına ve kısıtlamalarına tabi olacaksınız. Bunlar nelerdir? Kısıtlı web alanı, sitenizin kaynak kodlarına ulaşamama, özel alan adı belirleyememe, reklam alarak para kazanamama olabilir. Ek olarak platformun reklamını zorunlu olarak sitenizde ve alan adı kısmında yapmanız, istediniz gibi kullanışlı yedek alamama, sitenizi başka bir yere taşıyamama gibi hususlarda sayılabilir.

Blog açmak konusunda ciddi iseniz bu seçenekten uzak durmak isteyeceksinizdir diye düşünüyorum. Düşünün; isminiz.blogspot.com gibi bir web sitesi adresi sizin gözünüze ne kadar profesyonel görünüyor? Şunu da aklınızdan çıkarmayın ; “Bir şey bedava ise ürün sensindir”

Yine de bizim senaryomuzda Ahmet gerekli araştırmaları yaptıktan sonra ücretsiz blog açmaya karar veriyor. İmkanları dahilinde bu seçeneklerin kendi ihtiyaçlarını karşıladığını düşünüyor.

Şimdi gelin hep birlikte ülkemizde ve dünyada en çok kullanılan iki ücretsiz blog açma sitesine göz atalım.

Blogger (Google Blog)

Tıpkı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ücretsiz blog nasıl açılır sorusunun ilk cevabı şüphesiz ‘Blogger’dır. Blogger Google’a ait bir servistir. Her ne kadar güvenliğinden şüphemiz olmasa da eskiden * ülkemizde bir ara erişimi engellenmişti. Gerçi o günden bugüne herhangi bir kapatma olmadı ama bu bilgi yine de aklınızda dursun isterim.

Günlük yaklaşık 2 milyon kişinin yazdığı ve 18 milyonluk bir okunma trafiği olan bir siteden bahsediyoruz. Üstelik bunun için tek ihtiyacınız Gmail hesabına sahip olmak, hepsi bu. Bir hesapla 100 ayrı blog açabiliyorsunuz. Blog adresiniz; isminiz.blogspot.com olarak şekilleniyor.

İstediğiniz miktarda yazı ekleyebiliyorsunuz fakat toplam kullanım alanınız * 15 GB. Bu da doğal olarak sınırlı içerik yüklemesi yapabileceğiniz anlamına geliyor.

Kendi temaları hariç internette bulabileceğiniz ücretli ve ücretsiz blogger temaları da mevcuttur. Bunların nasıl kurulduğunu da az sonra anlatacağım. Zaten ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz.

Öncelikle Blogger sitesine gidiyoruz.

Blogger Nasıl Açılır 1

1. Blogger ana sayfasında işaretli alanla başlıyoruz.

Blogger Nasıl Açılır 2

2. Gmail hesabımızla giriş yapıyoruz. (Eğer yoksa bir adet Gmail hesabı almalısınız çünkü Blogger Gmail e-posta hesabı ile çalışıyor)

Blogger Nasıl Açılır 3

3. Blogger profilimizin nasıl görüneceğini seçiyoruz.

Blogger Nasıl Açılır 4

4. Blogger’a giriş yaptıktan sonra yeni blog diyoruz.

Blogger Nasıl Açılır 5

5. Bu aşamada site başlığımıza ve kullanmak istediğimiz alan adına (Url – Site adresi) karar veriyoruz.

Blogger Nasıl Açılır 6

6. İşte karşınızda Blogger admin panelimiz. Tüm blog yönetimini bu sayfadan gerçekleştiriyoruz.

Blogger Nasıl Açılır 7

7. İlk olarak sitemiz bu şekilde görünecek. Daha sonra tema seçip yükledikten ve içeriklerimizi oluşturduktan sonra sitemiz asıl görünümüne kavuşacak. (Adres satırına dikkat edin)

Wordpress (Wordpress com)

Ücretsiz blog nasıl açılır sorusunun ikinci cevabı da genellikle Wordpress olmaktadır. Öncelikle kısaca Wordpress nedir bir bakalım.

Wordpress, hiçbir kodlama bilgisi olmadan, sadece birkaç adımda kendi web sitenizi kurmanıza olanak sağlayan bir içerik yönetim sistemidir. (CMS) 

Wordpress, hızlı ve kolay bir şekilde web siteleri oluşturmak için kullanabileceğiniz bir web yazılımı olarak 2003 yılında Matt Mullenweg ile Mike Little’ın ortak çabası sonucunda ortaya çıktı. Kendini günden güne geliştirdi ve şu an dünyadaki en popüler web yayıncılık platformu olmayı başardı.

Her ne kadar Wordpress dediğimizde çoğu kişinin aklına sadece blog siteleri gelse bile işin aslı hiç de öyle değil. Bu sistemde aklınıza gelebilecek hemen hemen her çeşit web sitesini yapabilirsiniz. Üstelik bunun için kodlama bilmenize de gerek yok.

Bu noktada çok karıştırılan bir konuyu belirtmek isterim. Wordpress.com ve Wordpress.org ‘un aslında iki farklı platform. Her iki platform da Wordpress altyapısı kullanmakta fakat aralarında bazı farklar bulunmaktadır.

İki platform arasındaki en belirgin fark hosting konusunda kendini gösteriyor. Eğer Wordpress. org’u seçerseniz domain ve hosting satın almanız gerekmekte.

Her ne kadar Wordpress dediğimizde çoğu kişinin aklına sadece blog siteleri gelse bile işin aslı hiç de öyle değil. Bu sistemde aklınıza gelebilecek hemen hemen her çeşit web sitesini yapabilirsiniz.

Yıllık ortalama 80-120 TL arasında değişen bir ücretle ilk etapta işinizi fazlasıyla görecek bir hosting paketi satın alabilirsiniz. Daha sonra bu sunucuya/web alanına Wordpress kurulumunu yaparak kullanabilirsiniz. Bu aşamada sadece Wordpress için oluşturulmuş hosting paketleri dahi bulunduğunu belirtmek isterim.

Eğer Wordpress.com platformu tercih edecek olursanız da çeşitli paketleri mevcut. Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz gibi ekstra özelliklerden faydalanmak istediğinizde ödeyeceğiniz ücrete göre farklı sürümlerini alabilirsiniz. Fakat konumuz ücretsiz blog nasıl açılır olduğu için o kısımlara değinmiyorum.

Ücretsiz versiyonu yaklaşık 3 GB’lık bir alan tahsis eder. Sadece yazı söz konusu ise gayet yeterli gibi gözüken bu alan işin içine video ya da ses dosyaları girdiğinde ne yazık ki yetersiz kalacaktır.

(Wordpress hakkında detaylı bilgi için Wordpress nedir adlı makalemi okuyabilirsiniz)

Şimdi gelin her beraber kurulumuna, yine fotoğraflar eşliğinde göz atalım.

Wordpress com Nasıl Kurulur 1

1. Öncelikle www.wordpress.com adresine gidiyoruz. Karşımıza yukarıdaki gibi bir ekran gelecek. Giriş yap bölümden devam ediyoruz.

Wordpress com Nasıl Kurulur 2

2. Bu kısımda yeni hesap oluştur bölümünden hesap açma işlemine başlıyoruz.

Wordpress com Nasıl Kurulur 3

3. Bu noktada sitemizde kullanacağımız e-posta adresini, kullanıcı adını ve şifremizi belirliyoruz.

Wordpress com Nasıl Kurulur 4

4. İhtiyacınız olan site türünü seçiyorsunuz. Ben örneğimde blog olarak devam ediyorum.

Wordpress com Nasıl Kurulur 5

5. Blogumuzun ne hakkında olduğunu belirtiyoruz.

Wordpress com Nasıl Kurulur 6

6. Sıra geldi alan adımızı seçmeye. Bu bölümde isterseniz ücretli bir alan adı da alabilirsiniz ama ben Ahmet için tamamen ücretsiz bir blog açmak için yine ücretsiz alan adı ile devam ediyorum.

Wordpress com Nasıl Kurulur 7

7. Burada ise Wordpress com’un bize sunduğu paketlerin içinden bir seçim yapacağız. Biz yine hiç bir maliyeti olmadan sitemizi kurmak için ücretsiz bir site ile başlayın bölümünden devam ediyoruz.

Wordpress com Nasıl Kurulur 8

8. İşte karşınızda sitemizin kontrol paneli. Sitemizle ilgili neredeyse tüm işlemleri bu sayfadan yapacağız.

Wordpress com Nasıl Kurulur 9

Artık bizim de bir Wordpress sitemiz var 🙂

Ücretli Platformlar – Profesyonel Blog Nasıl Açılır?

Şimdi sıra geldi blog nasıl açılır sorusunun ikinci cevabına; profesyonel blog açmak. Bu senaryomuzda da Merve; hem butik işletmesindeki ürünlerini tanıtmak hem de daha fazla potansiyel müşterisine ulaşabilmek için bir blog açmak istiyor. En büyük ihtiyacı marka bilinirliğini oluşturabilmek için kendine has bir alan adı ve sitesinde istediği tüm düzenlemeleri yapabileceği hâkimiyet imkânı. Bu iş için de belirli bir bütçesi var. Bunu en iyi şekilde kullanmak istiyor. Bakalım Merve neler yapabilir?

İlk önce bir web tasarım şirketi ile görüşüyor. Kendi zevk ve isteğine göre özel tasarım bir web sitesi yaptırmak istiyor. Firmanın verdiği teklifin bütçesinin çok üzerinde olduğunu fark ediyor. Sonrasında Wix, Wordpress com gibi hazır paketlerle bir blog açmayı düşünüyor fakat bu sefer de sitesine yeteri kadar müdahale edemeyeceğini görüyor. Özellikle SEO işlemi için sitesinin kaynak kodlarında istediği değişikliği yapması gerektiğinin farkında. Bu nedenle bu seçeneği de eliyor. Daha sonra ise Wordpress org altyapısı ile hem bütçesine uygun hem de zevkine/ihtiyacına uygun bir web sitesi yapabileceğini öğreniyor.

Ücretli olarak blog açmak için hepimizin aşağı yukarı Merve gibi seçenekleri var. Bunların arasından siz de bütçe/ihtiyaç dengesine göre bir seçim yapabilirsiniz. Benim yazının devamında anlatacak olduğum Wordpress org altyapısı bu senaryomuzda bizim için en iyi seçenek olacaktır.

Ücretli platformlar; tamamen kendi alan adınıza sahip olduğunuz, tüm içeriğini ve özelleştirmelerini özgürce yapabildiğiniz, reklam vs politikalarına kendinizin karar verdiği bir seçenektir diyebiliriz. Kısacası kendinize ait bir ev ve bu eve ait özel bir adres almış olacaksınız dersek sanırım yanlış olmaz.

Kendi hosting ve domainimize sahip olduğumuz an işin içine CMS olarak da bilinen İçerik Yönetim Sistemi girer. Bu sistemler kodlama yapmadan basit bir şekilde web siteniz üzerinde değişiklik yapmanıza olanak sağlar. Tabi ki en ünlüsü ve şu an dünyadaki web sitelerinin neredeyse 1/3’üne ev sahipliği yapan Wordpress. ( www.receponder.com da Wordpress org altyapısı üzerine kuruludur )

Seçim Sizin

Blog nasıl açılır sorusuna yol göstermek için her iki seçeneği de detaylıca anlatmaya çalıştım. Amacınız sadece kendinize ait yazılarınızı çevrenizle ya da web ortamında paylaşmak ise… Blog yazarak para kazanma, ilerletme, değiştirme gibi seçeneklere ihtiyacınız yok ise… Ücretsiz platformları öneririm. Bu şekilde tamamen ücretsiz blog açabilirsiniz.

Platform seçimi kısmına son vermeden tekrar yinelemek isterim; eğer profesyonel bir blog kurmak istiyorsanız, önerim kesinlikle kendinize ait bir domain ve hosting sahibi olmanızdır. Ayrıca Wordpress altyapısını kullanmanızı birçok sebepten dolayı öneririm.


Alan Adı (Domain) Seçimi


Bir web sitesinin var olabilmesi için IP (Internet Protokol) adresi (11.11.111.11 gibi) olmak zorundadır. Web siteleri DNS (Domain Name Server – Alan Adı Sunucusu) protokolü ile bir hosting hizmetine bağlanır ve IP adresleri üzerinden yayın yaparlar. Takdir edersiniz ki insanları web sitenize davet ederken bu şekilde bir numara vermek pek de akılda kalıcı olmayacaktır. İşte alan adları tam olarak bu nedenle ortaya çıkmıştır. Her bir alan adı, atandığı IP üzerinden sunucuya ulaşarak hizmet vermektedir. Kısacası domain (Alan adı) IP adresinizin akılda kalıcı şekilde kelimelere çevrilmiş halidir diyebiliriz.

Alan adınız ( Domain ) sizin bundan sonraki adresiniz olacak. O yüzden üzerinde ciddi olarak düşünmenizi öneririm. Yıllık ücretini ödemeye devam ettiğiniz sürece alan adı sizin olacaktır. Alan adınızı kiralamanın, firmadan firmaya ya da uzantısına göre değişmekle birlikte ortalama olarak yıllık 50 TL civarı bir ücreti vardır diyebilirim. Dediğim gibi bu ortalama bir rakamdır çok üstünde ya da çok altında da olabilir. Başta uzantısı olmak üzere aldığınız firma, dönemsel kampanyalar vs hepsi bu fiyata etki edebilir.

Domain satın alırken bazı noktalara dikkat etmelisiniz;

 • Alan adı belirlerken Türkçe karakterler kullanmayın! (ö, ç, ş, ü, ğ, ı gibi) Sadece İngiliz alfabesinde bulunan karakterleri kullanın.
 • Mümkün olduğunca .com uzantılı bir alan adı seçmeye çalışın.
 • Telaffuzu kolay, anlaşılır bir alan adı seçin.
 • Rakam içeren, art arda gelen ünlü harfleri olan, akılda karmaşa yaratan alan adı seçimlerinden uzak durun.

Barındırma ( Hosting ) Seçimi


Hosting; sunucu adlı makineler üzerinden gerçekleşir. Günün her saati tüm altyapısı ile sitenizin ve sitenizde çalışan programların çalışır olarak hizmet vermesini sağlar. Sunucular devamlı olarak açık ve internete bağlıdır.

Sunucular datacenter dediğimiz özel odalarda saklanmaktadır. Bu odalarda devamlı olarak sistem mühendisi, jeneratör, klima, yüksek hızda internet vardır. Ayrıca E-posta hizmetleri de yine bu sunucular üzerinden sağlanmaktadır.

Hosting hizmeti; alan adının DNS (Domain Name Server – Alan Adı Sunucusu) üzerinden sunucuya yönlendirilmesi ile çalışmaktadır. Hem web siteleri hem mail adresleri sunucu üzerinden ip protokolü (Internet Protokol) ile sizin bilgisayarınızla bağlantı kurmaktadır. İşte hosting hizmeti sizlere tüm bu imkanları sunmaktadır.

Günümüzde birçok yerli ve yabancı firma aylık ya da yıllık olarak yer kiralama hizmeti sunmaktadır.

hosting

Hosting hizmeti alırken dikkat edilmesi gereken başlıca hususlar şunlardır;

 • Hız (Sitenizin açılma hızı)
 • Siteniz için size verilecek alan boyutu (MB)
 • Desteklediği programlar ve genel özellikleri

Hız
Genel olarak sitenizin hızlı olmasının iki kaynağı var. İlki; sitenize giren ziyaretçinin internet bağlantısı ikincisi de web sitenizin barındığı sunucu. (Web sitesinin hızlı olmasının ayrıca kendi iç dinamikleri var ki şu an konumuz hosting olduğundan o kısmı es geçiyoruz.) Eğer server’ın internet çıkış hızı düşük ya da kapasitesi üzerinde hosting hizmeti veriyor ise bunlar site hızını düşürecektir.

Verilecek Alan Boyutu
Web sitenizin boyutunu, olası ziyaretçi sayınızı ve e-posta trafiğinizi de göz önüne alarak bir alan boyutu seçmeniz önemli olacaktır. Geniş kapsamlı ve içeriği fazla bir site düşünüyorsanız sitenize verilecek alanın boyutu da büyük olması gerekir. Eğer verilen hosting alanı küçük ise belli bir süreden sonra web sitesi ve mail trafiğinde sorunlar ortaya çıkabilir.

Server Desteği
Günümüzde artık internet siteleri hazırlanan dinamik formlar sayesinde daha farklı işlevleri de (İş başvuru formları, talep formları, kredi kartı ile satış gibi) yerine getirebilmektedir. Bu tür formların hazırlanması özel programlama dilleri ile yapılmaktadır.

Buna göre de eğer web sitenizde PHP kullanacaksanız daha yüksek performanslı, stabil ve güvenli bir hizmet sunan Linux Hosting paketlerini kullanmanız çok daha iyi bir tercih olacaktır. Eğer ASP, ASP.NET gibi programlar kullanıyorsanız da Windows Hosting seçmeniz daha yüksek performanslı, stabil ve güvenli bir sonuç verecektir.

Bunların dışında da hizmet vermeyi düşündüğünüz coğrafi bölgeye göre de seçim yapmanız avantajlı olacaktır. Eğer Amerikan pazarına yönelik bir site düşünüyorsanız sunucularını Amerika’da barındıran bir hosting hizmeti almanız şüphesiz daha faydalı olacaktır.

Not: Hosting ve domain konusu ile ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz Hosting ve Domain Nedir? yazımı kesinlikle okumanızı öneririm.


Domain ve Hosting Alımı


Hosting ve domain nasıl alınır konusuna başlamadan önce birkaç hususun altını çizmek isterim.

Hosting ve domain satın alma inanın işin en kolayı. Önemli olan projenizi doğru belirleyip gerekli adımları sağlıklı şekilde atabilmektir.

Öncelikle ihtiyaçlarınızı doğru belirleyip seçimlerinizi iyi yapmanızı öneririm. Hosting ve domain satın alma inanın işin en kolayı. Önemli olan projenizi doğru belirleyip gerekli adımları sağlıklı şekilde atabilmektir. Gerçekten yapmayı planladığınız siteye uygun bir ad, gerekli teknik ihtiyaçlara cevap verebilecek bir hosting paketini (Ya da sunucu) en baştan doğru belirlemeniz ileride çok fayda sağlayacaktır. Böylece gereksiz yere zaman/para kaybetmemiş olacaksınız.

Ayrıca firmaların dönem dönem hosting ve domain ürünlerinde kampanya yaptığını da belirtmek isterim. Bu dönemleri (Ya da indirim kuponlarını) takip ederek ihtiyacınız olan ürünleri çok daha ucuza satın alabilirsiniz.

İlk olarak GoDaddy adresine gidelim. Karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecek.

Domain Satın Alma

Hosting ve Domain Nasıl Alınır 1

1. Görmüş olduğunuz alandan almayı düşündüğümüz alan adının durumunu sorguluyoruz. Mesela diyelim ki ‘yemeksepeti’ adını almak istiyoruz. İşaretli yerden aramamızı yapıyoruz. Tabi ki bu alan adının alındığını öğreniyoruz 🙂

Hosting ve Domain Nasıl Alınır 2

2. Bu kez şansımızı başka bir alan adı olan hostingvedomainnasilalinir olarak deniyoruz. Görüyoruz ki bu alan adı boşta – Üstelik .com olarak. Sepete ekle diyerek devam ediyoruz.

Hosting ve Domain Nasıl Alınır 3

Hosting ve Domain Nasıl Alınır 4

3.Gerekli adımları takip ederek domain satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Hosting Satın Alma

Hosting satın alma işlemi de en az alan adı almak kadar kolaydır. Gelin hep birlikte bakalım.

1. Öncelikle Web hosting seçeneğine tıklıyoruz.

2. İhtiyacımıza en uygun paketi seçerek devam ediyoruz. Bu noktada isteğimiz zaman bir üst pakete geçebileceğinizi unutmayın.

3. Süre seçimini yaparak satın alma işlemini tamamlayabilirsiniz.


Blog Yazılımını Yükleme


CMS ( İçerik Yönetim Sistemi ) seçiminde şu an için Wordpress’ten daha kolay, kullanışlı ve dünya üzerinde geçerliliği olan bir sistem söz konusu değil. Bu nedenle blog açmak isteyenlere ilk önerim kesinlikle Wordpress blog açmaktan yanadır. Nedenlerine kısaca değinmem gerekirse şunları sayabiliriz.

Her şeyden önce, Wordpress Açık Kaynaktır. Bu, dünyanın her yerinden sürekli olarak Wordpress’i geliştirmek için çalışan binlerce insan olduğu anlamına gelir. Wordpress açık kaynak kodlu bir proje olduğu için tamamen ÜCRETSİZ.

İkincisi, inanılmaz derecede esnek ve genişletilebilir. Web sitenizin tüm görünümünü kolayca değiştirmenize ya da posta listesi, fotoğraf galerisi veya online bir mağaza gibi yeni özellikler eklemenize olanak tanıyan binlerce eklenti ve tema vardır.

Üçüncü olarak, kullanımı ve öğrenmesi kolaydır. Web sitenizde küçük bir değişiklik yapmak istediğinizde bir web tasarımcısı tutmanıza gerek yoktur. Bunun yerine, kod yazmayı öğrenmek zorunda kalmadan kendi içeriğinizi kolayca güncelleyebilir ve oluşturabilirsiniz. Aslında, Microsoft Word gibi bir programda temel biçimlendirme araçlarını nasıl kullanacağınızı biliyorsanız, sitenizi düzenleyebilirsiniz.

Wordpress ayrıca SEO dostudur. Kutunun hemen dışında Wordpress, içeriğinizin arama motorları için optimize edildiğinden emin olmak için ihtiyacınız olan her şeyi içerir. Bu, sitenizin görünürlüğü ve çevrimiçi başarısı için kritik öneme sahiptir.

Son olarak, kendi içeriğinizin kontrolü sizdedir. Diğer yayıncılık platformlarında, kendi web sitenizde yapabileceğiniz ve yapamayacağınızı sınırlar vardır. Eğer kapatılsaydı, içeriğiniz kolayca ortadan kalkabilirdi. Wordpress ile içeriğinizi Blogger veya Tumblr gibi diğer sistemlerden içe aktarabilirsiniz. Ayrıca, seçtiyseniz, Wordpress’ten verilerinizi kolayca dışa aktarabilirsiniz. Sitenizin kontrolü sizde… Ve içeriğinizin de!

Wordpress’i neden seçtiğimi sanırım anlamışsınızdır. Peki, Wordpress nasıl kurulur?

Öncelikle profesyonel bir Wordpress site yapımında sitemizin arka planına müdahalelerde bulunmamız gerekecektir. Bazen sitemizin görünümünde değişiklik yapmak için, bazen yapısal olarak gerekli iyileştirmeler için bazen de teknik SEO çalışmaları için. İşte tüm bu sebeplerden ötürü tavsiyem Ftp programı ile Wordpress kurulumudur.

Web Alanı Kurulumu

Öncelikle Web sitemizin kurulumunu gerçekleştireceğiz. Bunun için bir yer belirlemek adına web alanı kurulumu yapmamız gerekmekte. Aşağıdaki adımları izleyerek kolaylıkla yapabilirsiniz.

1. Öncelikle hosting paketimizin içerisine giriyoruz.

Web Alanı Kurulumu 1

2. Web sitemizin barınabilmesi için bir  web alanı oluştur diyoruz.

Web Alanı Kurulumu 2

3. Bu noktada öncelikle platform seçimini yapıyoruz. Linux seçmeniz gerektiğinin altını çizmek isterim. Sonrasına kullanacağımız alan adını, Ftp bilgilerimizi vs. belirliyoruz.(Ftp bilgilerini bir yere kopyalayın, az sonra kurulum sırasında gerekli olacak)

Web Alanı Kurulumu 3

4. İşte hazır! Web alanımız kuruldu!

Web Alanı Kurulumu 4

E-Posta Kurulumu

Şimdi sıra geldi E-Posta hesabı kurulumuna. Hem Wordpress kurulumunda hem de daha sonraki işlemlerimizde, çoğu eklenti ve uygulama bizden bir e-posta adresi isteyecektir. Ayrıca web sitemiz üzerinden ziyaretçilerimizin bizimle iletişim kurabilmesi için de bir e-posta adresine ihtiyacımız olacak. Çoğu sitede gördüğünüz [email protected] gibi bir mail alabilir ya da kendi zevkinize göre seçebilirsiniz. Genel alışkanlıklar doğrultusunda [email protected] olarak bir mail oluşturacağım.

1. Öncelikle e-posta site yönetimi  sekmesinde yeni e-posta sitesi oluşturuyoruz.

E-Posta Kurulumu 1

2. Kullanacak olduğumuz alan adını belirleyerek devam ediyoruz.

E-Posta Kurulumu 2

3. Yeni e-posta hesabı ekliyoruz.

E-Posta Kurulumu 3

3. Kullanacağımız e-posta hesaplarını ve şifrelerini belirliyoruz.

E-Posta Kurulumu 4

4. İşte karşımızda yenie-postamız.

E-Posta Kurulumu 5

Veritabanı Kurulumu

Wordpress Nasıl Kurulur adlı makalemizde sıra geldi veri tabanı kurulumu kısmına. Bu kısım Wordpress’in/sitemizin görünmeyen arka bahçesini oluşturmaya yarıyor. Wordpress sitemizin görünen ön yüzü ile iletişim kurup gerekli tüm ayar ve bilgilerimizi saklayacak olan kısım oluyor. Aynı şekilde işlevsel fonksiyonları yerine getirecek bölüm de yine veri tabanı oluyor. Aşağıdaki adımları izleyerek kolaylıkla veri tabanınızı oluşturabilirsiniz.

1. Hosting bölümüne girdiğimizde karşımıza en altta veritabanı bölümü gelecek. O sekmede yeni veritabanı oluştur diyoruz.

Veri Tabanı Kurulumu 1

2. Veritabanı bilgilerimizi oluşturarak devam ediyoruz. (Bunları bir yere kopyalayın, az sonra kurulum sırasında gerekecek)

Veri Tabanı Kurulumu 2

3. İşte yeni veritabanımız. Web alanımızı, e-posta sitemizi ve veritabanımızı oluşturmuş olduk.

Veri Tabanı Kurulumu 3

İşte veri tabanımız da hazır! Kullanıcı ve şifrenizi not almayı unutmayın, az sonra kullanacağız.

Filezilla İndirme ve Kurulumu

FileZilla,kiraladığınız sunucu (host) ile sizin bilgisayarınız arasında dosya aktarımını sağlayan en kullanışlı, en pratik, en güvenilir FTP araçlarından biridir. Açık kaynaktır ve tamamen ücretsizdir. Web site sahipleri için olmazsa olmaz programlardan biridir. Bu program ile sunucunuzda bulunan web sitenizin dosyalarına erişebilir, yeni dosyalar oluşturabilir, herhangi bir dosyayı bilgisayarınıza indirip düzenledikten sonra gerisin geriye yollayabilir, dosya izinlerini ayarlayabilir, yedeklerinizi alabilirsiniz.

1. Filezilla sitesinde gidiyor ve işaretli sürümü bilgisayarımıza indiriyoruz.

Filezilla İndirme 1

2. Program klasik kurulumdan ibaret. İlerle diyerek kuruyor ve kısa yolu masa üstümüze atıyoruz. Açtığımız zaman karşımıza şu şekilde bir ekran gelmiş olmalı.

Filezilla İndirme 2

Wordpress İndirme

Sanırım artık o meşhur Wordpress ile tanışmanın vakti geldi.

Wordpress resmi sitesinden aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz gibi kurulum dosyalarını indiriyoruz. Dosya Zip formatında gelecek. Açtıktan sonra ikinci fotoğraftaki içeriğini görmüş olmalısınız.

Wordpress İndirme 1

Wordpress İndirme 2

Wordpress Kurulumu

Wordpress kurulumu için ilk önce Ftp programı vasıtası ile web sitemizin barındığı server’a bağlanmamız gerek. Bunun için Ftp sunucumuzu, kullanıcı adımızı ve şifremizi almamız gerek. Bu bilgileri hosting ekranınızdan kolayca öğrenebilirsiniz.

1. İndirmiş olduğumuz Ftp programını açıyor ve aşağıdaki gibi boşluklara bu bilgileri girerek sunucumuza bağlanıyoruz.

Wordpress Kurulumu 1

2. Karşımıza gelen dizinlerden public_html’i bularak içine giriyor ve içindeki her şeyi siliyoruz.

Wordpress Kurulumu 2

3. Daha önce masaüstüne indirdiğimiz Wordpress klasöründeki tüm dosyaları sürükle bırak yöntemi ile içini sildiğimiz public_html klasörüne atıyoruz.

Wordpress Kurulumu 3

4. Site adımızı tarayıcımıza yazıyoruz. Karşımıza aşağıdaki gibi o meşhur Wordpress kurulum ekranı gelecek. Başlayalım kısmına tıklayarak Wordpress kurulumuna başlıyoruz.

Wordpress Kurulumu 4

5. İşaretli alanlara bizden istenen bilgileri yazıyoruz. Veritabanı adı, ismi ve şifresini.

Wordpress Kurulumu 5

6. Bu bölümde sitemizin adını, kullanıcı ismimizi, şifremizi ve almış olduğumuz yönetici e-postasını girerek devam ediyoruz.

Wordpress Kurulumu 6

7. Ve giriş yaptığımızda karşımızda Wordpress yönetici panelimizi görüyoruz.

Wordpress Kurulumu 7

8. Tebrikler! Wordpress sitemiz artık kuruldu!

Wordpress Kurulumu 8


Özet


Toplam 4 bölümden oluşan blog rehberi yazı dizimizin bu ilk makalesinde blog nasıl açılır detaylıca inceledik. İlk yapacağımız seçimin, blogumuzu hangi platformda barındıracağımız olduğunu gördük. Bununla ilgili ücretsiz ve ücretli blog açabileceğimiz platformları öğrendik. Hatta örnek iki ücretsiz platformdan blog bile açtık.

Daha sonrasında alan adı ve barındırma ( Domain ve Hosting ) kavramlarına değindik. Evimize ve adresimize ( Hosting ve Domain ) nasıl karar verip satın alacağımızı öğrendik. Alan adı seçiminin neden önemli olduğunu, barındırma hizmeti alırken nelere dikkat etmemiz gerektiğini de gördük. Son olarak da Wordpress kurulumunu gerçekleştirdik.

Blog nasıl kurulur sorusu peşinde, profesyonel bir blog kurarken yapmamız gereken her aşamayı birlikte fotoğraflar ve videolar eşliğinde kolaylıkla gerçekleştirdik.

5 adımda blog nasıl açılır adlı yazımızın burada sonuna geldik. Umarım hepiniz için faydalı bir makale olmuştur. Artık birer profesyonel blog sahibi olduğumuza göre blog yazmaya başlayabilirsiniz. Konu ile ilgili tüm sorularınız için yorum bölümünden ya da iletişim sayfasından bana ulaşabilirsiniz.

Blog rehberi yazı dizimizin tüm bölümleri;


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Powered by