Dijital Pazarlama

Blog Nasıl Yazılır?


Blog Nasıl Yazılır?


Blog Nasıl Yazılır sorusu; daha önce hiç blog yazmamış ya da amatör olarak devam edenler için çok da zor değildir diye düşündürüyor olabilir. Gerçek manada etkili ve okunabilir bir makale kaleme almaya başladığınızda ise cevabın tahmin ettiğiniz kadar kolay olmadığını anlıyorsunuz.

Toplam 4 bölümden oluşan blog rehberi yazı dizimizin bu bölümünde blog yazmaya yeni başlayan ya da iyi bir blog içeriği peşinde olanlar için profesyonel bir blog nasıl yazılır bunu inceliyoruz. Bu makale ile blog yazmanız kolaylaşacak. Daha profesyonel/ analitik bir yaklaşım ile etkili, düzenli ve okunabilir blog içerikleri hazırlayabileceksiniz.

Blog Nasıl Yazılır bölümündeki konu başlıklarımız şu şekilde;

  • Blog nedir?
  • Sayfa içeriği
  • Kenar çubuğu içeriği
  • Blog yazısı içeriği
  • En iyi blog yazma uygulamaları

Başlamadan önce blog nedir ve blog açmak isteyenlere önerilerim neler kısaca bunlardan bahsedeceğim.


Blog Nedir?


Blog siteleri aslında bir çeşit web sitesidir. Blogun (Çoğunlukla) bir kişi tarafından yazılan bir içerik tarzı olduğunu söyleyebilirim. Kurumsal sitelerin aksine içerikleri oldukça sık güncellenmektedir. (Günde bir kez, haftada bir kez, ayda bir kez)

Blog Yazmak

Bloglarda belirli konular vardır. Mesela benim blogumun konusu dijital pazarlama, SEO ve sosyal medya yönetimi konuları hakkında profesyonel ve uygulanabilir ipuçları sunmak. Benzer şekilde günlük tutulan, denemeler yazılan, kendine has özel bir konuda bilgi paylaşımı yapılan ve nihayetinde ürün/ hizmet tanıtılan bloglar vardır.

Blog yazıları, bir blogun temel taşını oluşturur. Görsel, teknik düzenlemeler günümüzde önem kazanmış olsa da hala bir blogun ana merkezi içeriği ve bu içeriğinin kalitesidir. İçeriği de sadece yazı olarak düşünmeyin; videolar, resimler, sesler de blog içeriğine katkıda bulunabilir. Her ne kadar ben bu bölümde sadece yazı içeriğine odaklanmış olsam da diğer içerik türlerinin de blogunuzu zenginleştirebileceğini unutmayın.

Blog Yazmak İstiyorum

Blog açmak sandığınızdan daha kolay ama iş yazmaya gelince olayın seyri biraz değişiyor. Blog yazmak istiyorum diyerek çıkılan bu yolun o kadar da kolay olmadığını anlamanız fazla vaktinizi almayacaktır. Yazmak, üstelik düzenli olarak,  her defasında kaliteli içerikler üreterek yazmak biraz zor. Konu bulmak, sıfırdan bir içerik oluşturmak ve bunu düzenli olarak gerçekleştirmek sanıldığı kadar kolay bir iş değil.

Yazmak, üstelik düzenli olarak,  her defasında kaliteli içerikler üreterek yazmak kabul edelim biraz zor.

Kişisel blog konusu bu durumdan biraz istisna olarak kalıyor. Çünkü kişisel bloglarda nispeten özgür bir alanda ve tarzda, istediğiniz blog yazısı örneklerini sergileyebilirsiniz. Her hangi bir iddianız olmadığı sürece de istediğiniz standartlarda yazmaya devam edebilirsiniz.

Durum daha çok profesyonel blog yazmak isteyenler için zorlaşıyor. Tam olarak nereden nasıl başlamanız gerek onu bilmiyorsunuz. Hangi kulvarda ne tarz içerikler okuyucunun ilgisini çekiyor bilmiyorsunuz. Kimlerle yarıştığınızın henüz farkında değilsiniz. Sanıyorsunuz ki bugün bir blog açtığınızda yarın tüm sosyal medya siteleri sizin yazılarınızla çalkalanacak.

Gerçekçi Olun

İnanın öyle olmayacak. Hatta tahmin ettiğinizden de zor olacak. Daha önce de dediğim gibi; blog açmak gerçekten çok kolay; asıl zor olan onu devam ettirebilmek.

Öncelikle kendinize karşı dürüst/gerçekçi olun. Amacınızı ve elinizdekileri yolun en başından iyi belirleyin. En başta bir yol haritası çizin. Hedefiniz ne, elinizdekiler neler ve ne kadar zamanınız var. Rakipleriniz kimler, onların içerik ve pazarlama stratejileri neler. Bulundukları konuma gelmeleri zaman/bütçe olarak ne kadara mal olmuş. Sizinle aynı alanda içerik üretenlerin sayısı, çektikleri trafik ve içerik türlerinin sıklığı ve maliyeti nedir? Sizin hedefinize ulaşacak kadar zaman/bütçe imkânlarınız var mı?

Tüm bunları daha ilk yazınızı yazmadan önce iyice netleştirin. Bana inanın; çoğu işte olduğu gibi bu işlerde de devalılık ve zaman en güzel yardımcınız olacak.

İyi Bir Blog Nasıl Yazılır

Blogumuzu açtıktan sonra bir sonraki hedefimiz içeriklerimizi oluşturmaktır. Blogunuzun iskeletini oluşturacak olan blog yazıları bizim ana oyuncumuz olacak. Okuyucularımızı çekecek olan asıl unsur içeriğimizdir. Gerisi güzel bir arabayı cilalamaktan başka bir şey değil. Şunu da asla unutmayın; içerik kraldır!

Ne kadar iyi tasarlanmış olursa olsun, ne kadar ilgi çekici, göz alıcı bir ara yüze sahip olursa olsun bir blogun başarısı eninde sonunda kaliteli içeriğine bağlıdır. Emin olun kimse rengi güzel diye kötü bir arabayı almaz.

Ne kadar iyi tasarlanmış olursa olsun, ne kadar ilgi çekici, göz alıcı bir ara yüze sahip olursa olsun bir blogun başarısı eninde sonunda kaliteli içeriğine bağlıdır. Emin olun kimse rengi güzel diye kötü bir arabayı almaz. Bu nedenle blog nasıl yazılır gerçekten üstüne çok düşünmeniz gereken bir konu.

Oluşturabileceğimiz içerik türlerini, ne tür içerik araçlarından yararlanmamız gerektiğini ve takip etmemiz gereken blog uygulamalarını az sonra detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.

Genel hatları ile blogumuzda oluşturmamız gereken 3 tür içerik vardır;

  • Sayfa içeriği ( Hakkımda sayfası, iletişim sayfası gibi )
  • Kenar çubuğu içeriği ( Sidebar olarak geçen sayfamızın yanında yer alan alan )
  • Blog yazısı içeriği ( Asıl olan yazımızın kendisi )

Blog yazılarımızı yayınlamaya başlamadan önce ilk ikisini hazırladığınızdan emin olmanızda fayda var.


Sayfa İçeriği


Öncelikle blogumuzda çok ciddi değişiklikler olmadıkça sabit kalacak bazı sayfalar vardır. Bunlar çok radikal değişiklikler ya da güncellemeler yapmadığımız sürece büyük ihtimal ilk günkü hali ile kalacaklardır. Örnek vermek gerekirse; hemen hemen her sitede bulunan hakkımızda, ürünlerimiz, iletişim, kullanım koşulları vs. gibi sayfalar.

Hakkımda/Hakkımızda Sayfası

Neredeyse tüm bloglardaki en geleneksel sayfadır. Bu sayfada kendinizle, işinizle, firmanızla, blogunuzun konusu ile ilgili temel bilgileri verirsiniz. Olmaması düşünülemez çünkü okuyucular; okudukları sayfanın ( İster şahıs ister bir şirket olsun ) sahibi hakkında az da olsa fikir sahibi olmak ister. Eğer ilgisini çekmeyi başarabildiğiniz okurlarınız var ise büyük ihtimal bu sayfayı ziyaret edecektir.

Bu nedenle mümkün olduğunca açıklayıcı bilgiler sunmanız kendinizi, işinizi ya da blogunuzu doğru tanıtmak bakımından önemlidir. Üslup olarak blog tarzınıza göre değişiklik gösterebilir. Bu tamamen size kalmış bir husus. Bu tarz sayfalara örnek olması için hakkımda sayfamı inceleyebilirsiniz.

İletişim Sayfası

Tıpkı hakkımda sayfası gibi iletişim sayfası da olmazsa olmaz sayfalardandır. Blog yazılarınızı okuyan okurlar sizinle bazen fikirlerini, bazen önerilerini bazen de şikâyetlerini iletmek isterler. Ulaşamadıkları bir yazarı kim okumak ister? Takdir edersiniz ki bu okuyucu kaybına neden olur.

İletişim

Basit bir iletişim formu, e-posta adresi ya da sosyal medya bağlantılarınız dahi olabilir. Yeter ki insanların size kısa yoldan ulaşabilecekleri bir sayfa olsun. Gelişmiş web sitelerinde artık anlık sohbet imkânı dahi mevcuttur. İsterseniz sağ alt köşedeki Whatsapp bağlantısıdan bana yazarak nasıl çalıştığını test edebilirsiniz.

Bu sayfayı da tıpkı diğer sabit sayfalarımız gibi menülerimizde ya da okuyucuların kolaylıkla görebilecekleri bir alanda tutmakta fayda var. Örnek için iletişim sayfama göz atabilirsiniz.

Ürünler

Blogunuzu; işletmenizi tanıtmak için oluşturduysanız, sattığınız ürünleri veya hizmetleri anlatan bir sayfa olması gerekir. Bu tarz sayfalardan müşterilerinize ve potansiyel hedef kitlenize; firmanızı ve ürünlerini ilk ağızdan anlatma imkânı bulursunuz. Hem onlarla ilgili bilgi verir hem de olası geri dönüşleri yapılacak yorumlarla anlık olarak görme imkânı elde edersiniz.

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası

Günümüz dünyası artık bilginin ve bilgiye erişimin gittikçe yerini sağlamlaştırdığı bir noktaya doğru değişiyor. Sadece internet üzerinde basit bir arama ile ne kadar çok bilgiye ne kadar kısa sürede ulaştığınızı görebilirsiniz.

Bu süreç aynı zamanda beraberinde bazı haklar/sorumluluklar da getiriyor. Özellikle bizim gibi okuyucu değil de yayıncı tarafında olanlar için.

Yazacağınız tek bir yazı, kullandığınız tek bir fotoğraf, alıntı yapmanız halinde kaynak belirtmemeniz vs. Birçok etken sizi hukuki olarak zor durumda bırakabilir.

Yine kullanıcıların; takdir edersiniz ki sizin anlık müdahalenizin dışında kalabilecek yorum vs gibi alanlardan yazacağı yazılara, yapacağı paylaşımlara karşın bu sayfalara ihtiyacınız var.

Reklam verenlere sağladığınız veriler için de okuyucularınızı bilinçlendirmek zorundasınız. Bu nedenle kesinlikle ve kesinlikle Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası sayfalarını blogunuzda bulundurunuz.

Bu hem etik olarak kullanıcılara karşı bir sorumluluğunuzdur hem de kötü niyetli kişilere karşı en başından bazı bildirimleri yapmış olduğunuzun kanıtı olacaktır.

Örnek olması için kullanım koşulları ve gizlilik politikası sayfalarıma göz atabilirsiniz.


Kenar Çubuğu İçeriği (Sidebar)


Kenar çubuğu içeriği dediğimiz kısım (Sidebar ) blogunuzun ana içeriğinin sol veya sağ tarafındaki küçük sütunlardır. Çok çeşitli şekillerde kullanımları mevcut olsa da genel kabul görmüş içerik alanlarına göz atalım.

Abone Ol

E-Posta aboneliği bir blog için gerçekten önemlidir.  Hem sadık okuyucu kitlenizi yeni yazılarınızdan/kampanyalarınızdan haberdar etmek için hem de mevcut okur/müşteri potansiyelinizi arttırmak için.

Unutmayın ki reklam verenleriniz içinde ziyaretçi bağlılığı önemli bir konudur. Bir okur sayfanızı sadece bir kez okuyor ve bir daha sitenize gelmiyorsa bu iyi bir izlenim vermez. Fakat durum tam tersi ise; işte bu hem sizin içeriklerinizin kaliteli ve takip edilmeye değer olduğunu gösterir hem de reklam verenleriniz gözünde itibar kazandırır.

Günümüz dünyasında yoğun bilgi akışının ve çeşitliliğinin varlığını düşünürseniz, okuyucularınız yeni yazılarını takip etmekten ziyade onlara bunu sizin duyurmanız çok daha gerekli bir yöntemdir.

E-Posta aboneliği bu yol için gerçekten kullanımı ve sonuçları en başarılı yolların başında gelir. Nasıl olduğuna dair bir fikriniz yoksa bu okuduğunuz yazının bitimindeki veya sağ tarafındaki abone ol bağlantısından e-posta listeme abone olarak nasıl çalıştığını deneyebilirsiniz.

Hakkımda

Bu bölüm, hakkımda/hakkımızda sayfanızı okumaya zaman ayıramayan yeni ziyaretçiler için siz ve blogunuz hakkında basit birkaç cümleden oluşabilir. Böylece hızlıca okurlarınıza kendinizi ve blogunuzu tanıtma fırsatı yakalarsınız. Fotoğrafınızı metne dahil etmek, ziyaretçilerin blogunuzu aklında tutmasına yardımcı olur.

Takip Et

Makalelerinizin altına veya yanına, sosyal medya sayfalarınızın bağlantılarını yerleştirebilirsiniz. Böylece kullanıcılar; hızlı ve kolay bir şekilde sizi sosyal medyadan takip edebilirler. Genel olarak, bu sizin Facebook sayfanız, Twitter profiliniz, Instagram hesabınız olabilir. Her bir ağı temsil eden simgeleri kullanabilir veya bu ağların resmi kutularını, düğmelerini kullanabilirsiniz.

Ayrıca; web sitenizden ayrılmadan, kullanıcıların sizinle bağlantı kurmasını sağlayarak sosyal medya kitlenizi oluşturmanıza yardımcı olur.

Popüler Yazılar

Popüler yazılar bölümü, ziyaretçilerinizin en iyi içeriklerinizi keşfetmesine yardımcı olur. Bu da okurlarınızı kaliteli bir şekilde karşılamaya yardımcı olur. Çoğu Wordpress temasında kendiliğinden bu çeşit bir bölümü oluşturabilirsiniz. Yoksa da çok basit birkaç eklenti ile bu bölümü düzenlemeniz mümkün.

Aynı şekilde güncel yazılarınızı ya da son yapılan yorumları benzer şekil ve alanlarda kullanabilirsiniz. Bu da okuyucuların sitede kalma süresini ve sizin başka yazılarınızı keşfetme imkânını arttıracaktır.

Reklam Alanları

Yazınızın yanında, özellikle sabit şekilde kalan bir reklam alanı çok kullanışlı olabilir. Bu şekilde reklam alanları kenar çubuklarında sıkça gördüğümüz bir metottur.

Şunu da baştan belirtmek isterim ki; eğer ki bloğunuzda reklam paylaşacaksanız bunların yerine kadar en başından belirleyip ilk günden göstermeniz yararlı olacaktır. Bunun hem reklam verenler hem de okuyucular için bu şekilde olması daha sağlıklıdır. Reklamlarınızı daha sonra eklemeniz okur kaybına neden olmanıza sebep olabilir. Yine bu işe daha sonra girişmeniz reklam verenler için de bilinmezlikle değerlendirilebilir.


Blog Yazısı İçeriği


Blog yazısı içeriği hakkında teknik bilgilere girmeden önce kısaca her blog yazarının dikkat etmesi gereken bir detayı belirtmek isterim.

Blog yazmaya başladıktan sonra çoğu yerde karşınıza çıkacak bir kelime var, SEO. Kısaca; içeriğinizi arama motorları için optimize etme olarak çevirebileceğimiz bu kavram hakkında çok fazla şey duyabilirsiniz. Yazılarınızı yazmaktan çok bu konu ile ilgili vakit harcayacak olmanız da muhtemel. En başından bu yanlışa düşmemeniz gerektiğini hatırlatmak isterim.

Şöyle düşünün; arama motorlarının var oluş amacı nedir? İnsanlara aradıkları bilgiyi en iyi şekilde veren siteyi onlara sunmak. Google başta olmak üzere tüm arama motorları bunun için var. Bunu da emin olun çok karışık algoritmalarla, ölçümlerle yapıyorlar. Gün geçtikçe de tahminimizden çok daha fazla gelişiyorlar. Ana amaç aranılan bilgiyi, onu arayanlara en güzel şekilde sunan siteleri onların karşısına çıkarmak. Yani insanlara istediklerini verebilen siteleri onlara sunmaktır.

Şimdi SEO konusunda harcadığınız vaktin sadece yarısını kaliteli içerikler üretmek için harcamanız bile sıralamalardaki yerinizi değiştirecektir desem ne dersiniz?

İnsanlar İçin İçerik Üretin

Söylemek istediğim şu; arama motorları için değil, insanlar için içerik üretin. Yazılarınızı doğru bilgilerle, detaylı, insanların ihtiyaçlarına cevap verebilecek şekilde ve kesinlikle özgün bir şekilde yazın. Güzel bir dil bilgisi ve zengin görsel ya da işitsel içeriklerle donatın. İşte o anda zaten tüm arama motorlarının aradığı site olma yolunda en büyük engeli aşmış olacaksınız.

Arama motorları için değil, insanlar için içerik üretin.

SEO teknikleri elbette işe yarıyorlar. İnsanlar ve arama motorları arasındaki uyumu pekiştirmek için çalışmalar yapılıyor. Bunlar elbette sitenize katkı sağlar. Fakat asıl olan her zaman içeriktir. Bunu asla unutmayın. Arama motorları için değil, okuyucularınız için yazın. 

Başlık

Blog yazınızın başlığı, sosyal medyada ve arama sonuçlarında görünecek kısımdır. Bu yüzden potansiyel okuyucularınızın ilgisini çekecek şekilde hazırlamalısınız. Arama motorlarında ilgilendiği konuya dair sonuçlar sıralandığı zaman, konu ile ilgili bilgiyi sizin yazınızda bulabileceği hissini vermelisiniz. Bunun için de elinizdeki ilk silah ilgi çekici bir başlık olacaktır. Mesela bu yazının başlığına bakabilirsiniz; Profesyonel Bir Blog Nasıl Yazılır?

Giriş

Her şeyde olduğu gibi bir yazıda da giriş en önemli kısımdır. İnsanlarda okumaya devam etme isteği yaratmalı. Faydalanacağı bilgilerin olduğuna ikna etmelisiniz ki yazıya devam etsin. Günümüz dünyasında o kadar çok bilgi kaynağı var; farkınızı hemen ilk paragraftan ortaya koymalısınız ki insanlar sizi okumaya devam etsin. Yazımızın giriş kısmına bakabilirsiniz.

Ana İçerik

Bu kısım, blog içeriğinizin ana kısmıdır. İçeriğiniz, başlığınızı temel alarak yazınızı okumaya devam eden herkesi tatmin etmelidir. Başlığınızda belirttiğiniz sözleri yerine getiremeyen içerikler oluşturursanız, insanlar blogunuzu okumayı zamanla bırakır.

Blog yazılarınızın uzunluğu 300 ila 3.000 veya daha fazla kelime arasında olabilir. Ortalama bir yazı için benim tavsiyem 900 kelimeden az ve 2400 kelimeden fazla tutmamaya çalışın. Verilmesi gereken tüm ana bilgileri bu bölümde verebilirsiniz. Giriş kısmında anlattıklarınızı detaylandırın ve konuyu tamamlamayı özet bölümüne bırakın.

Alt Başlıklar

Pek çok kişi blog içeriğinizi, farklı bir gözle tarar. Tamamından ziyade kendisinin özel olarak ilgilendiği bir bölüm var ise hemen ona ulaşmak ister. Bu konuda okuyucuya alt başlıklar sunarak yardımcı olmalısınız çünkü artık kimsenin fazla vakti ne yazık ki yok. İçeriğinizi ayrı ayrı okunabilecek bölümlere ayıran alt başlıklarınızı yazın ve bu alt başlıkların içeriğin bütününe ait olduğundan emin olun.

Kalın Metin

Önemli noktaları vurgulamaya yardımcı olması için ana içeriğinizin birkaç alanında kalın metin kullanın. Seçmeli olarak kullanın, aksi halde tüm makaleniz kalın görünecek, dolayısıyla içeriğin önemli bölümlerini vurgulama yeteneğini ortadan kaldıracaktır.

Medya

İçeriğinizin metin bölümünü, konu ile ilgili görseller ve videolar gibi medya araçları ile tamamlayın. Günümüz “Rich Media” dünyasında sadece metin, çok çok özel bir alan ve okuyucuya hitap etmeyen bir konu değil ise, kimsenin ilgisini kolay kolay çekemez. Hele ki sosyal paylaşımların birbiri ile yarıştığı bir dönemde yayınlarınızı kesinlikle medya desteği olmadan sadece yazı olarak yayınlamayın. (Yazılarımdaki videoları örnek gösterebilirim)

Sonuç

Sonucun, okuyucunun alması gerekenleri özetlemek için yazınızın sonunda bir ya da iki paragraf olması gerekir. Genelde okurların çoğu önce sonuç bölümüne bakacaktır. O bölümde onların eğer bu yazıyı okumazlarsa neleri kaçırdıklarına ikna edebilirseniz içeriğinizi görmek için geri döneceklerdir.

Blog yayınınızın son satırı, harekete geçirici bir şekilde olmalıdır. Okuyucuların düşüncelerini, yorumlarını, soru ve önerilerini paylaşmalarını istemek gibi. Ya da onların konu ile ilgili fikirlerini sorarak harekete geçirmek gibi. Yayınınız belirli bir ürünü veya hizmeti tanıtmak için yazılmışsa, harekete geçirici mesaj okuyucuyu bu konuda daha fazla bilgi edinmeye teşvik etmelidir.

Elbette blog içeriğinize bu listedeki tüm öğeleri dahil etmek zorunda değilsiniz. Siz yine de içerikleriniz her zaman ilgi çekici bir giriş, kaliteli içerik ve sağlam bir sonuca sahip olduğundan emin olun.


En İyi Blog Yazma Uygulamaları


Başarılı bir blog yazarı olmak için bu maddeleri uygulamanız hem işinizi kolaylaştırır hem de size daha profesyonel bir yaklaşım imkanı sağlar.

Hedeflerinizi Belirleyin

Eğer blogunuz için hedef belirlemediyseniz gerçekten başarılı olup olmadığınızı asla bilemezsiniz. Blog kurma amacınız para kazanmak mı? Yeni bir iş bulmak mı? Yazılarınızı geniş kitlelere ulaştırmak mı? En basit yöntem olarak 3, 6 ve 12 aylık hedeflerinizi belirleyin. Bu zaman dilimleri sonunda hedeflerinize ulaşıp ulaşmadığınızı kontrol edin. Eğer blogunuz hedeflerinizi karşılamıyor ise neler yapmanız gerektiğini detaylıca araştırın ve sonraki zaman gelmeden gerekli düzenlemeleri yaptığınızdan emin olun.

Uzman Olma Yolunda İlerleyin

Blog yazma hedefleriniz ne olursa olsun, kendi alanınızda bilinen ve bilgilerine güvenilen birisi olmak için çabalarsanız, hedeflerinizin çoğunu yerine getirildiğinizden emin olabilirsiniz. Kendi alanlarında uzman olarak bilinen insanların siteleri elbette daha geniş kitlelere çok daha kolay ulaşırlar. Bu da okuyucularını müşterilere dönüştürme imkânı anlamına gelir.

Kitlenizle Etkileşim Kurun

Okuyucularınızla uyum içinde kalmanın en iyi yolu onlarla etkileşim kurmaktır. Bunu çeşitli şekillerde yapabilirsiniz; yazılarınıza yapılan yorumları yanıtlama, iletişim formunuzdaki sorulara ilgili dönüşler, sosyal medyadaki takipçilerinizle sohbet etme ve okurların bloglarını ziyaret ederek ilgilendiğinizi göstermek vs gibi.

Bunları yaptığınızda, okuyucularınızla daha güçlü ilişkiler kuracak ve ne istediklerini öğrenebileceksiniz. Bu da bir sonraki içeriğinizin ne olması gerektiğine dair size yol gösterecektir.

Tutarlı ve Gerçekçi Ol

Belirli bir takipçi kitlesine eriştikten sonra fark edeceksiniz ki insanlar sizin içeriğinizi bekliyor olacak. Bu da onları belirsizlikten kurtarmak zorunda olduğunuz anlamına geliyor. Bu yüzden içerik sıklığınız ne olursa olsun belirli bir gün hatta saat belirleyip hep aynı zamanda paylaşmanız faydalı olacaktır. Bunu yapmak için gelişi güzel içerikler yayınlamayın. Bir haftayı gerekirse boş geçin ama kaliteden asla ödün vermeyin.

Bir Editoryal Takvim Kullanın

TakvimTutarlılığınızı korumaya yardımcı olmak için, bazı editoryal takvimleri kullanabilirsiniz. Google takvim, outlook takvim veya basit bir Excel tablosu bile kullanabilirsiniz. Fikirlerinizi yönetmek ve her hafta/ay/yıl için içeriklerinizi planlamak için güzel bir metot. Sosyal medya paylaşımlarınız için de böyle bir takvim kullanabilirsiniz Böylece zaman içerisinde blog yazmak, boş zamanlarınızda yaptığınız bir şey olmaktan çıkarak asıl işinize dönüşmeye başlayabilir.

Verileri Analiz Et

Blog yazmaya ve yayınlamaya başladığınız andan itibaren verilerinizi düzenli olarak kayıt altına alın. Bunları belirli periyotlarla kontrol ve analiz edin. Bunun için Google Analytics, Yandex Metrica tarzı araçlar kullanabilirsiniz.

Böylece; trafiğinizin büyüdüğünden emin olabilir, en çok ziyaretçiyi yönlendiren web sitelerinin, sosyal ağların ve diğer tür kaynakların hangileri olduğunu görebilir ve eksiklerinizi görecek neler yapmanız gerektiğini çok daha gerçekçi olarak belirleyebileceksiniz.


Özet


Toplam 4 bölümden oluşan blog rehberi yazı dizimizin bu ikinci makalesinde blog nasıl yazılır detaylıca inceledik. Önce blog nedir bunu öğrendik. Blog açmanın kolay sürdürmenin ise çok daha zor olduğunu gördük. Her blog sitesinde olması gereken sayfalara değindik. Kenar çubuğunu nasıl daha faydalı kullanabileceğimizi öğrendik. İçeriğin neden önemli olduğuna ve SEO işlemlerinden ziyade asıl zamanımızı neden blog yazımızın kalitesine ayırmamız gerektiğini gördük. Son olarak blog sayfamızı ve yazım sürecimizi daha profesyonel hale getirecek uygulamalardan bahsettik.

Profeyonel bir blog nasıl açılır adlı yazımızın burada sonuna geldik. Umarım hepiniz için faydalı bir makale olmuştur. Konu ile ilgili tüm sorularınız için yorum bölümünden ya da iletişim sayfasından bana ulaşabilirsiniz.

Blog rehberi yazı dizimizin tüm bölümleri;


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Powered by