Dijital Pazarlama

Blog Rehberi


Blog Rehberi


Toplam 4 makaleden oluşan Türkiye’nin en büyük blog rehberi ile karşınızdayım. Yaklaşık 40 sayfa, 10.000 kelime ve 2 saatten uzun süren 4 videodan oluşan bu dev rehberde blog kurmaya dair aklınıza gelebilecek tüm soruların cevaplarını bulabileceksiniz. Yazı dizimiz şu 4 bölümden oluşuyor;


Blog Nasıl Açılır?


İlk bölümde blog nasıl açılır bunu öğreneceğiz. Belki bir seyyah olarak gezi blogu kurmak, belki iyi bir aşçı olarak yemek blogu kurmak istiyorsunuz. Kendi dünyanıza ait hislerinizi ve fikirlerinizi paylaşabileceğiniz kişisel blog da açmak istiyor olabilirsiniz, güzellik sırlarını paylaşmak isteyen bir makyaj blogu da. Web sitenizde ürünlerinizi ya da hizmetlerinizi tanıtabileceğiniz bir kurumsal blog kurmak isteyen bir girişimci de olabilirsiniz. İşte bu bölümde sıfırdan, hiçbir kodlama bilgisine sahip olmadan nasıl profesyonel bir blog sahibi olacaksınız bunu öğreneceksiniz.


Blog Nasıl Yazılır?


İkinci bölümde blog nasıl yazılır buna değineceğiz. Blog nasıl yazılır sorusu sizi ilk bakışta pek de zor değildir diye düşündürebilir. Gerçek manada etkili ve okunabilir bir makale kaleme almaya başladığınızda ise cevabın tahmin ettiğiniz kadar kolay olmadığını anlayacaksınız. Bu makalede iyi bir blog nasıl yazılır sorusunun peşinde olanlar için tamamen uygulamaya yönelik, güncel ve pratik ipuçlarını anlatıyorum. Bu bölümü okuduktan sonra emin olun blog yazmanız kolaylaşacak. Profesyonel ve analitik bir yaklaşım ile çok daha etkili ve düzenli blog içerikleri hazırlayabileceksiniz.


Blog Tanıtımı Nasıl Yapılır?


Üçüncü bölümde blogunuzu bir bütün olarak pazarlamanıza yardımcı olacak online pazarlama stratejilerini ve aynı zamanda oluşturduğunuz her içerik parçasının nasıl olması gerektiğini anlatacağım. Buna içerik pazarlaması diyoruz. İçerik pazarlama becerinizi; web sitenize ne kadar trafik geldiği, kaç sosyal paylaşım aldığı, gönderilerinizde kaç yorum yapıldığı ve kaç abone kazandığınız belirler. İşte bu bölümde blog tanıtımı nasıl yapılır her ayrıntısına kadar değineceğiz.


Blog Yazarak Para Kazanmak


Son bölümde ise şüphesiz çoğu kişinin hayalini süsleyen blog yazarak para kazanma konusunu inceleyeceğiz. Elbette internetten para kazanma en çok arzulanan para kazanma yollarından biridir. Dışarıdan bakıldığında en basit tabiri ile; blog yazarları oturdukları yerden para kazanan insanlar olarak görülüyor. Peki, gerçekten internetten para kazanmak göründüğü kadar kolay mı? Onlarca iş ilanları içinde ek gelir arayan insanların düşündüğü kadar basit mi? Hepsinin cevabını bu bölümde bulabileceksiniz.

Bu blog rehberinde kişisel kullanıcıları olduğu kadar; profesyonel olarak web sitelerinde blog bölümlerine yer veren kurumsal kullanıcıları da düşünerek bir içerik oluşturdum. Amacınız ister kişisel bir blog açmak isterseniz de kurumsal bir blog kurmak olsun, bu rehberde ihtiyacınız olan tüm bilgileri bulabileceksiniz.

Sıfırdan, hiçbir bilgiye sahip olmadan başlayacağınız bu yazı dizisinden sonra gerçek anlamda etkin ve sürdürülebilir bir blog içeriğine sahip olacaksınız. Üstelik gerekli tüm detayları başka hiçbir kaynağa gerek olmadan öğrenmiş olacaksınız.


Pratik ve Uygulanabilir İpuçları


Bu rehberi hazırlarken uzun yıllar süren blog yazarlığım ve hem kişisel hem de kurumsal sitelere sunduğum profesyonel içerik üreticiliği/yöneticiliği deneyimlerimden edindiğim bilgi birikimimden yararlandım. Yapılması gerekenler kadar yapılmaması gerekenleri de bizzat deneyimle öğrendim. Bu nedenle sadece teorik değil, pratik bilgilerle beslenmiş bir rehberin sizi beklediğini belirtmek isterim.

Gereken tüm adımları rahatça uygulayabilmeniz için bölümler hem detaylıca anlatılan resimlerle hem de video içeriklerle desteklenmiştir.  Bu sayede sadece okumakla kalmayacak, videoları da takip ederek kimseden ek bir yardım almadan sıfırdan profesyonel bir blog sahibi olacaksınız.


Video ve Alt Yazı Destekli


Bu rehberi oluşturma amacım hem tarafıma gelen birçok farklı soruya toplu olarak cevap verebilmek hem de bu konuda araştırma yapanlara gerçek anlamda bir rehber ortaya koyabilmek. O nedenle sadece yazı ile değil videolarla da destekleyerek hem öğrenmeyi kolaylaştırmayı amaçladım hem de işitsel ve görsel olarak içeriği destekledim. Böylece videolardaki alt yazılar sayesinde işitme engelli araştırmacılar içeriğe ulaşabilirken görme engelliler de sesli olarak dinleyip kolaylıkla istedikleri bilgiye erişebilecekler.

Yazı dizisinin sıralamasını belirli bir mantığa göre oluşturduğum için sıra ile gitmenizi öneririm. Bu sayede içerikler arasında fazla gel git yapmadan çok daha kolay bir okuma gerçekleştirebilirsiniz.


Türkiye’nin En Büyük Blog Rehberi


Hem içeriğin büyüklüğü hem de görsel olarak da hazırlama istediğim, zaman zaman bazı noktaları atlamama sebep olmuş olabilir. O nedenle eğer yazılarda ya da videolarda eksik ya da yanlış olduğunu düşündüğünüz yerler varsa lütfen bana iletişim kanallarından bildiriniz. Gerekli düzeltme/düzenlemeler hızlıca yapılacaktır.

Şimdi sizi Türkiye’nin en büyük blog rehberi (4 Makale, yaklaşık 40 sayfa, 10.000 den fazla kelime, 2 saatten uzun 4 video) ile baş başa bırakıyorum. Herkese faydalı olması dileğiyle, kendinize iyi bakın, saygılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Powered by