Dijital Pazarlama

Blog Tanıtımı Nasıl Yapılır


Blog Tanıtımı Nasıl Yapılır?


Bir önceki bölümde blog nasıl yazılır bunu öğrendik. Blogumuzun kalitesini belirleyecek asıl faktörün özgün yazılar olduğunu ve ne tarz içerikler oluşturabileceğimizi inceledik. Peki bunca emek verdikten sonra içeriklerimizi hiç kimse okumaz ise? Bazen kişisel bazen ticari, vermek istediğimiz mesajları doğru hedef kitleye ve yeterli sayıda kişiye ulaştıramazsak? İşte blog tanıtımı nasıl yapılır tam da bu ihtiyaç yüzünden kaleme aldım. Toplam 4 bölümden oluşan blog rehberi yazı dizimizin bu bölümünde blogunuzu bir bütün olarak pazarlamanıza yardımcı olacak online reklam stratejilerini inceliyoruz.

Blog tanıtımı nasıl yapılır bölümündeki konu başlıklarımız şu şekilde;

 • Hazırlık
 • Ücretsiz Blog Tanıtımı
 • Ücretli Blog Tanıtımı
 • Sosyal Medya

Web sitenize ne kadar organik trafik geldiği, kaç sosyal paylaşım yapıldığı, gönderilerinizdeki yorum sayısı ve kaç abone kazandığınız gibi somut veriler içerik pazarlama beceriniz hakkında bir sonuç verebilir. Asıl yeterli olup olmadığını ise yaptığınız yatırımın (Zaman/emek/bütçe) geri dönüşümün olup olmaması belirler. Sonuçta amacımız hedef kitlemize uyan, mümkün olduğunca çok sayıda ziyaretçiye sahip olmaktır. Reklam tıklamalarına, satış ortağı yönlendirmelerine ve ürün/hizmet alıcılarına dönüştürebileceğiniz ziyaretçileriniz ne kadar çok ise içerik pazarlama stratejinizin doğru olduğunu söyleyebiliriz. Hadi şimdi gelin, blogumuzu ve içeriklerimizi tanıtmanın yollarına bir bakalım.


Hazırlık


İlk olarak blog içeriğinizi, sayfalarınızı, dijital varlığınızı, iletişim yollarını, teknik konuları… Kısaca yapmış olduğunuz her şeyi detaylıca test edip kontrol etmelisiniz. İçeriğinizin güncel ve blog tanıtımı için hazır olup olmadığını emin olmalısınız.

Sayfa ve İçeriklerin Kontrolü

İlk yapmanız gereken web sitenizin sayfalarının düzgün çalıştığından emin olmaktır. Bunu ister manuel isterseniz de bu işi otomatik olarak yapan programlar vasıtası ile kontrol edebilirsiniz. Herhangi bir sayfanızın hata vermesi hem okuyucular gözünde hem de arama motorları tarafından hoş karşılanmayacaktır. Bu sayfaların hangileri olduğunu bulmak için Screaming Frog yazılımının ücretsiz versiyonunu kullanabilirsiniz. Sadece sayfalarınızı da değil; menüleri, kenar çubuğu bağlantılarınızı test etmeyi unutmayın.

Screaming Frog

Responsive Tasarım

Blogunuzu en çok kullanılan tarayıcılarda (Chrome, Firefox, Safari ve Internet Explorer) test edin ve her şeyin doğru çalıştığından emin olun. Tarayıcıdan tarayıcıya farklılıklar olabilir. Ayrıca farklı cihazlardan da kontrol etmelisiniz. Günümüzde internete bağlanan cihaz türleri arttı ve çoğu kişi artık masa üstü bilgisayarlar yerine mobil cihazlardan bağlanıyor. O nedenle sitenizin responsive (Her cihaza uyum sağlayabilen) bir yapıda olduğundan emin olun.

İletişim

İletişim bilgilerinizi kontrol edin. Okurlarınız size hızlı bir şekilde ulaşabilmesi için iletişim formunuzun doğru çalışıp çalışmadığını test edin. Ziyaretçileriniz beğeni, öneri ya da şikayetlerini yorum kısmından da iletmek isteyecektirler. O nedenle blog yorum bölümünü önce kendiniz deneyerek çalışıp çalışmadığına bakın. Ziyaretçilerinize sizinle iletişim kurmaları için birden fazla yöntem sunmaya çalışın. Mesela iletişim formu, canlı sohbet butonları, Whatsapp bağlantısı gibi.(Hemen şimdi sağ alttaki butonu deneyerek nasıl çalıştığını görebilirsiniz)

Sosyal Medya

Günümüzde bir içeriğin sosyal medyada paylaşılmaması düşünülemez. Bu nedenle içeriklerinizin hepsinin (İster yazılı ister görsel) sosyal medya paylaşım butonları olduğundan ve bunların doğru bir şekilde çalıştığından emin olun. İlk olarak kendiniz paylaşım yaparak deneyebilirsiniz.

E-Posta Aboneliği

Hem sadık bir takipçi kitlesi oluşturabilmek hem de yeni okurlarınızın dikkatini çekebilmek için E-Posta pazarlaması gerçekten çok işe yarayan bir metot. Günümüz kullanıcıları her yönden bilgi bombardımana tutulurken E-Posta biraz demode gibi dursa da çok daha dikkat çeken bir yöntemdir. E-Posta ile abone olma seçeneği de önce kendiniz deneyerek abone olun ve düzgün çalışıp çalışmadığından emin olun. 

Analiz

Blog ziyaretçilerinizi ve davranışlarını detaylı olarak izlemek için Google Analytics ya da Yandex Metrica gibi analiz araçlarını kesinlikle sitenize kurun. Böylece sitemize giren kullanıcıları analiz edebilir, bu kullanıcıları tanımlayabilir ve gerektiğinde bu kullanıcı hareketlerine göre strateji belirleyebilirsiniz. Blog tanıtımına başlamadan önce sayaçların düzgün çalıştığını kendiniz test edin.


Ücretsiz Blog Tanıtımı


Blog tanıtımı için kullanabileceğiniz ücretli ve ücretsiz çeşitli yollar var. İlk etapta yeterli bütçeniz yok ise bu ücretsiz seçenekleri deneyebilirsiniz.

Tüm Bağlantılarınızı Kullanın

Profesyonel bir blog açtıktan sonra ilk yapmanız gereken; sizi tanıyan ve iletişim kurduğunuz herkese artık bir blog kurduğunuzu söylemektir. Bunu yapmanın yollarından bazıları şu şekilde;

 • Blog adresinizi e-posta imzanıza ekleyebilirsiniz. Bu sayede tüm yazışmalarınızda kişileriniz bloğunuzu görerek ziyaret edebilir. Bu iş için kullanabileceğiniz çok güzel imza düzenleyicisi uygulamalar var. Mesela WiseStamp ya da Sendpulse uygulamalarını kullanabilirsiniz.
 • Blog adresinizi sosyal medya profillerinize ekleyerek kişisel ya da profesyonel çevrenizi haberdar edebilirsiniz. Facebook, Twitter gibi platformlarda yakınlarınızın dikkatini çekerken Linkedin gibi ağlarda profesyonel çevrenize blog sayfanızı tanıtabilirsiniz.
 • İçerik ürettiğiniz alanla ilgili forumlara, sayfalara, kanallara abone olurken imza kısmında kendi blogunuzu tanıtabilirsiniz. Böylece ilgili konuda bir tartışma içinde yaptığınız yorumlarda dolaylı olarak blogunuzu da tanışmış olursunuz.
 • Blog adresinizi sahip olduğunuz diğer bloglar da dâhil olmak üzere, katkıda bulunduğunuz tüm sitelerin yazar biyografisine ekleyin. Belki fotoğrafçılık hakkında bir blogunuz var ve pazarlama hakkında bir bloga başlıyorsunuz. Yazar biyografiniz ve sayfanız hakkında yeni blogunuza bağlantı vermelisiniz. Böylece çapraz bir büyüme sağlayabilirsiniz.

Blogunuzu Arama Motorlarına Gönderin

Blog sitenizi açtıktan sonraki en büyük amacınız şüphesiz daha fazla kişiye ulaşmaktır. Peki, bu kitle bizi nasıl bulacak derseniz elbette ki arama motorlarında. O yüzden sitenizi hedef kitlenizden önce arama motorlarına tanıtmalısınız. Ülkemizdeki en büyük 3 arama motoru Google, Yandex ve Bing’tir.

Sitenizi başta Google olmak üzere bu arama motorlarına ekleyerek web sitenizi doğru tanıtmış olacaksınız. Bu da size arama sonuçlarında daha doğru yer almanızı sağlayacaktır. Ayrıca web yöneticisi araçları sayesinde sitenizde yapmanız gereken teknik düzenlemeleri arama motorlarının çalışma mantığına uygun yapabilmenizi de sağlayacaktır.

Takdir edersiniz ki sitemizi arama motorlarına en uygun hale getirebileceğimiz yer yine kendi web yönetici araçlarıdır. O yüzden blog sitenizi ilk açtığınız andan itibaren bu araçları kullanmayı unutmayın.

Diğer Bloglarda Yorum Yap

Özellikle sizinle aynı alandaki bloglar başta olmak üzere; hedef kitlenizin bulunduğu sitelerdeki yazılara (YouTube videoları da olabilir) yorum yaparsanız birkaç açıdan karlı çıkabilirsiniz.

Öncelikle sizinle aynı kulvarda olan içerik üreticilerinin yazılarına yapacağınız yorumlar sayesinde kendinize kaliteli bir network ağı oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Öncelikle sizinle aynı kulvarda olan içerik üreticilerinin yazılarına yapacağınız yorumlar sayesinde kendinize kaliteli bir network ağı oluşturmaya başlayabilirsiniz. Oluşturacağınız bu bağlantılar zaman içerisinde sizlere yeni fırsatlar yaratabilir.

Diğer taraftan; hedef kitlenizin takip ettiği içeriklere yapacağınız yorumlar sayesinde kendinizi ve blogunuzu kolaylıkla tanıtabilirsiniz. Bu aynı zamanda ulaşmak istediğiniz hedef kitleyi bulabilmek için de çok güzel, kestirme bir yoldur.

SEO Ayarları

SEO en kısa tanımı ile arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir. Biraz açmamız gerekirse; web sitenizde, hem teknik hem de içerik yönünden, arama motorlarının daha kolay anlayıp sıralamaya alması için yapılan iyileştirmeler olarak açıklayabiliriz.

Hedef kitlenize ulaşmanızı sağlayacak birinci kaynağınız arama motorları olduğu için hem web sitenizin hem de içerikleriniz SEO ayarlarını yapmanız gerek. Düşünülenin aksine ücretsiz olarak da bunları yapabilirsiniz. Bunun için sitemin SEO bölümünden yardım alabilirsiniz.

E-Posta Listesi

Mailchimp

Blog okurları; eğer sitenizi ve içeriklerinizi beğenmiş ise devamlı olarak takip etmek isteyecek bir kitledir. Günümüzde ise hem içerik üreticilerinin fazlalığı hem de okurların maruz kaldığı enformasyon bombardımanı nedeni ile bazen sizi unutabilmeleri muhtemel. Bu nedenle; daha ilk günden, ilk okurunuza e-posta aboneliği ile yeni içeriklerinizi takip edebileceğini hatırlatın. Bu sayede onları belirli aralıklarla sitenizi ziyaret etmek zorunda bırakmamış olursunuz. Aynı zamanda yoğun enformasyon akışı içinde kendinizi hatırlatarak yeni içeriklerinizin (Ya da kampanyalarınızın) farkına varmalarını sağlayabilirsiniz.

E-Posta listesi oluşturmak için; yüksek miktarda trafik almayı beklemeyin – bunu en baştan yapın. Bu sayede daha ilk okurunuzla birlikte elinizde direk hedef kitlenize yönelik verilere sahip olursunuz. Sizin içeriklerinizle ilgilenen ve potansiyel müşteriniz olabilecek bir kitlenin en azından e-posta adreslerine (İsteğe bağlı olarak adres, telefon, yaş, coğrafi bölge vs. gibi bilgileri de kayıt formuna ekleyebilirsiniz)

Bu işlem için ilk etapta belirli bir kişiye kadar ücretsiz olan Mailchimp servisini kullanabilirsiniz. Nasıl çalıştığını görmek için hemen bu yazının altındaki abone ol bağlantısını kullanabilirsiniz.

Rakiplerinizi İnceleyin

Tekerleği yeniden icat etmenize gerek yok!

Eğer ilk kez bir blog kuruyorsanız yapmanız gereken rakiplerinizi incelemek olmalıdır. Sizinle aynı sektörde olan ve potansiyel okurlarınıza/müşterilerinize ulaşmayı başarmış rakiplerinizi detaylıca inceleyin.

Blog tasarımından web sitesinin teknik yapısına, pazarlama stratejilerinden içerik unsurlarına kadar her detayı araştırın. Sizin geçtiğiniz yollardan geçtiklerinden ve mevcut durumlarına belirli bir deneyimden sonra geldiklerinden emin olabilirsiniz. Aynı zaman/emek/bütçe kaybına hiç gerek yok değil mi?

Semrush, SimilarWeb, BuzzSumo, Ahrefs gibi araçlar yardımı ile hem teknik hem de içerik olarak rakiplerinizi inceleyebilirsiniz. Bu araştırmayı yaparken sadece blog sitelerine değil sosyal medya sayfalarına, kurumsal yapılarına, dijital ve fiziksel varlıklarına odaklanın. Bu sayede belki de yıllarca sürecek deneyime ve doğru bilgiye birkaç ayda ulaşabilirsiniz.


Ücretli Blog Tanıtımı


Blog tanıtımı için ücretsiz yöntemlere bir önceki bölümümüzde değinmiştik. Şimdi de ücretli olarak blog sitenizin tanıtım yolları neler bunları göreceğiz.

Eğer blog açma amacınız daha profesyonel ve kurumsal bir içerik yönetimi ise ister istemez ücretli yöntemlere başvurmanız gerekecektir, hele ki rekabet seviyesi yüksek bir sektörde iseniz. Bu iş için küçük de olsa bir ekip, zaman ve bütçeye ihtiyacınız olduğunu unutmayın.

Bu bölümü bir örnek üzerinden anlatmayı uygun gördüm. Mevcut senaryomuzda Merve bir butik sahibi ve web sitesinde bir alt domain ile (blog.merveninbutugi.com gibi) blog kurmaya karar verdi. Bir yandan ürünlerinin/ürün kategorilerinin detaylı tanıtımlarını yaparken bir yandan da farklı içeriklerle potansiyel müşterilerini butiğine çekebilmeyi planlıyor. Bu sayede hem marka konumlandırmasını daha kolay sağlayacak hem de müşterileri ile duygusal bir bağ kuracak. Rakiplerinin arasından sıyrılmak için de aylık belirli bir bütçe belirledi. Şimdi gelin birlikte Merve’nin neler yapabileceğine bir bakalım.

Google Ads

 

Hepimiz arama Google’da bir arama yaptığında en üst sırada çıkan reklamları görmüşüzdür. İşte bu reklamları Google kendi reklam servisi olan Ads ile sağlamakta.

Google Ads

Blog sitenizdeki içeriklerle ilgili potansiyel müşterileriniz Google’da bir arama yaptığından onların karşısına çıkmak için bu platformu kullanabilirsiniz. Böylece düşük bütçelerle arama sonuçlarında ilk sıralarda çıkabilirsiniz. Üstelik Google Ads sadece arama motorunda da değil, Youtube başta olmak üzere içeriğinizle ilgili yayın yapan diğer sitelerde de reklamlarınızı yayınlıyor. (Google reklamları ile ilgili detaylı bilgi ve hizmet almak için 212 Dijital Pazarlama ve SEO Ajansı ile iletişim kurabilirsiniz.)

Tanıtım Yazıları

Bir diğer ücretli blog tanıtımı yöntemi de tanıtım yazılarıdır. Aslında bu aynı zamanda SEO için kullanılan bir teknik. Sitenizin tanıtımı yapılırken aynı zamanda backlink kazanarak sitenizin otoritesi arttırılmış oluyor.
Tanıtım yazıları şu şekilde çalışıyor; öncelikle blog sitenizdeki içeriklere benzer yayınlar yapan ya da hedef kitle tanımınıza uygun ve potansiyel trafik kaynağı olabilecek siteleri belirliyorsunuz. Daha sonrasında ise mevcut sitelerin yöneticileri ile iletişime geçerek kendi blog içeriğiniz ya da web sitenizle ilgili bir tanıtım yazısı yayınlamak istediğinizi belirtiyorsunuz. Gerekli kontroller yapıldıktan sonra teklif onayı ile yazınız yayınlanıyor.

Bu noktada bütçeden çok yapacağınız yatırımın geri dönüşümünü hesaplamanız faydanıza olacaktır. Örnek veriyorum, Merve sitesinde sattığı bayan botu için ucuz olduğundan dolayı bir oyun sitesine tanıtım yazısı verirse pek faydalı olmayacaktır. Hem sitesinin otoritesini düşürecek, hem hedef kitlesine ulaşmamış olacak hem de sitesine trafik çekemeyecektir. Bu da zamanını ve bütçesini boşa harcamak anlamına gelir. Bunun yerine bayan giyimi ve modası ile ilgili bir siteye bütçesini zorlamasına rağmen tanıtım yazısı verirse geri dönüşü çok daha iyi olacaktır. Tanıtım yazısı verirken bu detaylara dikkat etmelisiniz.

Tanıtım yazısı hazırlamak ve doğru yerlerde paylaşmak için içerik pazarlama uzmanı kişilerden yardım alabilirsiniz.

Sosyal Medya Reklamları

Günümüzde hemen herkesin en az bir adet sosyal medya hesabı olduğu ve gün içerisinde birden fazla ziyaret ettiği biliniyor. Aynı zamanda hem ürün alırken hem de yeni blog/siteleri keşfederken insanların sosyal medya üzerinden araştırma yaptığı da açık. Bu gerçekler ışığında eğer blog sitenizi tanıtmak isterseniz en az ücretli reklamlar kadar etkili bir diğer platform sosyal medya reklamları.

Sosyal medya reklamları denildiğinde sadece direk bu platformların kendi reklam kanalları aklınıza gelmesin. En az onlar kadar etkili reklam yöntemlerinden birisi de Influencer Marketing.

Sosyal medya reklamları denildiğinde sadece direk bu platformların kendi reklam kanalları aklınıza gelmesin. En az onlar kadar etkili reklam yöntemlerinden birisi de Influencer Marketing. Influencer pazarlama nedir? Sosyal medya platformlarında kitleleri etkileyebilen, takipçileri tarafından otorite ve bilirkişi olarak kabul edilen kişilerin, bu kitlenin satın alma davranışlarını etkilemesi üzerine çalışan bir pazarlama stratejisidir.

Blog Tanıtım Siteleri

Blog tanıtımı için kullanabileceğiniz bir diğer metot ise blog tanıtım ağları. Bu siteler blog yayıncılarının birbirlerini destelemek ve bloglarını yaymak için kullandıkları ağlardır. Burada hem farklı blog sitelerini keşfedebilirsiniz hem de yeni fikirler edinebilirsiniz. İlgilendiğiniz alandaki diğer içerik üreticileri ile de iletişim/network kurma imkânı elde edebilirsiniz. Blog tanıtımı yapabileceğiniz sitelere Triberr ve ViralContentBee’yi örnek verebilirim.

Blog Kampanyaları

Blog tanıtımı için bir diğer yöntem de blog kampanyalarıdır. Tıpkı instagram sayfalarının yapmış olduğu çekilişler gibi kendi blog sayfanızın tamamı ya da sadece tek bir içeriğiniz için bu tarz bir kampanya yönetebilirsiniz. Nasıl olduğunu hemen şimdi bir örnekle açıklayalım.

Blog nasıl açılır yazıma yorum yapıp Instagram sayfasında #receponder etiketi ile paylaşanlar arasından bir kişiye; 1 Haziran 2020 tarihinde yapacağım çekilişle ücretsiz detaylı SEO analizi yapacağım!

İşte bu tam olarak blog tanıtımı kampanyasına bir örnek. Sadece bir örnek de değil, paylaşım yaparak çekilişe katılabilirsiniz.


Sosyal Medya


Amacımız blogumuzu tanıtmak olunca sosyal medyayı asla görmezden gelemeyiz. Her alanda olduğu gibi sitemizi tanıtmak için de sosyal medya gerçekten büyük bir fırsatlar dünyası diyebilirim.

Sosyal medya nedir? İnsanların online iletişim kurmalarını ve etkileşimde bulunmalarını sağlayan bir dünyadır. Sosyal denmesinin nedeni; kullanıcıların gerçek hayatta değil, sosyal mecralarda etkileşime girmesidir. Her ne kadar günümüzde fiziki ve sanal etkileşimin payı insan ve toplum sosyolojisinde yer değiştirmeye başlamış olsa da hala bu ayrım önemini koruyor.

Sosyal medyada kitle oluşturmak ve yönlendirmek çok detaylı bir konu. Buna sosyal medya bölümünde bolca değiniyorum. Şimdilik bizim yazımızın konusuna dönersek; sosyal medyayı blogumuzu tanıtmak için nasıl kullanabiliriz bir bakalım.

Facebook

Her ne kadar modası geçmiş gibi görünse de bir milyardan fazla aktif aylık kullanıcıyla, Facebook bir numaralı sosyal medya ağıdır. Ayrıca diğer platformlardan artısı şu ki karşınızdaki tamamen gerçek birisi ve çoğu kişisel özelliklerine ulaşabiliyorsunuz. Bu sayede doğru hedef kitleye ulaşma şansınız çok yüksek.

Twitter

Twitter’da 200 milyondan fazla kullanıcı var. Üstelik gündemi anlık olarak takip edebileceğiniz çok aktif bir platform. İster kişisel isterseniz de kurumsal hesaplarla var olarak hem ulaşmak istediğiniz kitleye ulaşabilirsiniz hem de alanında önde kişilerle irtibat kurabilirsiniz.

Instagram

Instagram belki de sosyal medya platformları arasında en güncel, en aktif ve hedef kitlenize ücretli ve ücretsiz yöntemlerle ulaşabileceğiniz bir yer.

Merkezinde görsel paylaşımın olduğunu asla unutmayın. O nedenle paylaşımlarınızda bir estetik olmasına özen gösterin. Gelişi güzel seçilmiş fotoğraflar veya videolar yeteri kadar ilgi çekici olmayabilir. Ayrıca hikâye (Story) özelliğini mutlaka kullanın. Normal paylaşımlara göre etkileşim oranı çok daha fazla olacaktır. Unutmayın, Instagram kullanıcılarının% 70’i en az günde bir kez hesaplarını kontrol ediyor.

Youtube

YouTube bildiğiniz gibi Google’a ait bir platform ve şu anda dünyanın 2. En büyük arama motoru. İnsanlar aradıkları şeyi artık sadece Google’da değil YouTube’da da arıyor. O nedenle bir şekilde blogunuzla ilişkilendireceğiniz birkaç video ile bu platformda yer edinmeniz gerekli. Örnek olması için benim YouTube kanalıma göz atabilirsiniz.


Özet


Toplam 4 bölümden oluşan blog rehberi yazı dizimizin bu üçüncü bölümünde blog tanıtım nasıl yapılır bunu inceledik. İlk önce hazırlık sürecinde neler yapmamız gerek, kontrol edilmesi gereken unsurlarımız hangileri bunları gördük. Ücretsiz olarak blogumuzu tanıtabileceğimiz yöntemler var, bunları örneklerle açıkladık. Daha sonra belirli bir bütçemiz varsa blog tanıtımı için kullanabileceğimiz ücretli blog tanıtımı yollarına baktık. Son olarak da sosyal medyadan nasıl faydalanabiliriz buna değindik.

Elbette burada benim aklıma gelmeyen ya da atladığım başka yöntemler de olabilir. Mesele yöntemlerden ziyade bir an önce doğru bir planlama ile blogunuzu tanıtmaya başlamanız. Gün geçtikte kendinizi ve stratejinizi geliştireceksiniz. Belki başka yollar bulacak ya da uygulamakta olduğunuz metodu değiştireceksiniz. İşte tüm bunları anlayabilmek için hızlı bir şekilde blog içeriklerinizi tamamlayıp tanıtıma başlamanız gerek.
Elbette sitenizin içeriği, hedef kitleniz ve varmak istediğiniz yere göre farklı yol haritaları çizilebilir ama benim size önereceğim üç temel şey var;

 • Temiz ve düzgün çalışan bir blogunuz olsun.
 • Belirli bir konuya odaklı ve insanlara yardımcı olacak içerikler oluşturun.
 • Kitlenizle etkileşimde kalın ve otoritenizi güçlendirecek stratejiler belirleyin.

Blog tanıtımı nasıl yapılır makalemiz burada son buluyor. Umarım sizler için faydalı bir içerik olmuştur. Konu ile ilgili tüm sorularınız için yorum bölümünden ya da iletişim sayfasından bana ulaşabilirsiniz. Bunlar dışında sizin aklınıza gelen blog tanıtımı yöntemleri var mı?

Blog rehberi yazı dizimizin tüm bölümleri;


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Powered by