Dijital Pazarlama

Blog Yazarak Para Kazanmak


Blog Yazarak Para Kazanmak


Blog yazarak para kazanmak eminim birçok kişinin hayalidir. Nereden mi biliyorum? Hızlı bir Google aramasında karşıma çıkan sonuçlardan. Bu konu ile ilgili yapılan aramalardan bazıları şu şekilde; hangi blog para kazandırır, blogdan nasıl para kazanabilirim, en çok kazandıran blog konuları, Wordpress para kazanma, blog yazarak ne kadar para kazanılır bu aramalardan sadece bir kaçı.

Peki, gerçekten internetten para kazanmak göründüğü kadar kolay mı? Blog sahipleri (Ya da içerik üreticileri) gerçekten oturdukları yerden para mı kazanıyorlar? Toplam 4 bölümden oluşan blog rehberi yazı dizimizin son bölümünde, blog yazarak para kazanmanın yolları neler bunları inceleyeceğim. Böylece aklınızdaki o çekici sorulara bir cevap vermeye çalışacağım.


Blogdan Para Kazanmak


Eğer blog yazmaya başlama nedenleriniz içinde pasif gelir elde etmek var ise; sağlam temellere dayanan, stratejik bir planla adım adım ilerlemeniz gerekmekte. O yüzden makalemi; yeni kurulmuş, küçük-orta ve büyük bloglar olarak bölümlere ayırdım.

Blog Yazarak Para Kazanma

Her adımı atmanız gereken zamanlar birbirinden farklı olduğu için blogunuzun yayın süresi ve trafiğini dikkate alarak ilgili stratejileri uygulamanız sizin için çok daha verimli olacaktır. Eğer yeterli emek ve sabır gösterirseniz blog yazarak para kazanmak mümkün. Yapmanız gereken; tıpkı bir bebeğin büyümesi gibi blogunuzu doğru şekilde/zamanda besleyip büyütmek, hepsi bu. Acele etmeden ve atılması gereken adımları doğru zamanda atarak.

Eğer yeterli emek ve sabır gösterirseniz blog yazarak para kazanmak mümkün.

Bazı hamleleri aceleci davranarak yapmanız (Backlink ya da trafik paketleri satın almak gibi) size uzun vadede kardan çok zarar getirecektir bunu asla unutmayın. Bırakın doğal akışı içerisinde büyüsün blogunuz. Bu noktada blog tanıtımı nasıl yapılır yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Öncelikle blog ve para hakkında bilinen birkaç yanlışı düzeltmekle işe başlayalım isterim. İşin en başından doğru bilgilerle yola çıkarsanız çok daha sağlıklı bir sonuca varabilirsiniz.

Blog Yazarak Para Kazanmak Çok Kolay

Bu tam olarak yanlış değil ama göründüğü kadar da kolay değil. Blog yazarak para kazanmak; doğru zamanda doğru hamleleri yapar ve yeteri kadar blogunuza zaman tanırsanız elbette mümkün. Fakat aceleci davranır ve zamanından önce bazı girişimlerde bulunursanız zor. O kadar kolay olsa kimse hangi blog para kazandırır, blogdan nasıl para kazanabilirim, en çok kazanan bloglar neler gibi terimleri Google’da bu kadar çok aratmazdı. Şu gerçeği aklınızdan çıkarmayın; bugün dünyadaki blogların % 98’inden fazlası para kazanmıyor! Bunu unutmazsanız eminim o %98’in içine girmemek için çalışırsınız.

Yalnız özellikle başlangıçta (Blog alanı ve bütçesine de bağlı olarak) 1-3 Yıl arasında sıkı bir çalışmayı gerektirir.

Blog yazarak para kazanmak gerçekten pasif gelir kaynakları arasında iyi bir seçenek olabilir. Yalnız özellikle başlangıçta (Blog alanı ve bütçesine de bağlı olarak) 1-3 Yıl arasında sıkı bir çalışmayı gerektirir. İlerleyen zamanlarda siz uyurken bile para kazanmaya devam edebilirsiniz ama o noktaya gelene kadar sıkı çalışmayı bırakmamalısınız. Sadece insanların ve Google’ın sizin farkınıza varması dahi 6 ayı bulabilir. Bu size uzun gibi görünse de arama motorları için çok normal bir zaman dilimidir, erken pes edip sakın vazgeçmeyin.

Blog Yazarlarının Yüksek Gelir Raporları

Bazı blog yazarları ara ara gelir raporlarını takipçilerinin dikkatini çekmek için yayınlarlar. Ay ya da yıl boyunca elde ettikleri gelirleri ve bu geliri nasıl yaptıklarını anlatırlar. Okurlar da bu yazılara denk geldikten sonra bir hevesle web sitesinden para kazanmak için kolları sıvar. Sonuç mu? Genellikle 1 ya da 2 ay sonra bloglarını kapatırlar. Neden mi?

Atladıkları nokta şu ki; görmüş oldukları gelirler karşısında hevese kapılırlar ama yeni blogger adayları, arka planda harcanan emek, zaman ve paranın hesabını bilmez. Gelir raporları gerçekten çok güzeldir, ilgi çeker. Aylık binlerce TL sadece yazı yazarak ve sonra arkasına yaslanarak gelir zannedilir. İşin aslı ise hiç de öyle değil.

Reklam maliyetleri, hosting ve domain masrafları, sosyal medya araçları, gerekli noktalardaki yazılım ve tasarım danışmanlığı giderleri gibi uzayabilecek masraflar vardır. Üstelik harcanan emeği ve zamanı bu hesaba hiç katmadım bile.

Hiçbir gelir raporunda bu giderleri görmezsiniz. Niyetim kötümser bir tablo çizmek ya da sizi blog yazmaktan uzaklaştırmak değil, sadece işin genelde gösterilmeyen gerçek tarafından sizi haberdar etmek. Bu sayede görmüş olduğunuz rakamları kazanmanın sanıldığı kadar kolay olmadığını anlamış olacaksınız. Bu rakamların arka planında gerçek anlamda bir emek, zaman ve bütçe yatmaktadır.

Forbes sitesindeki bu en çok kazanan bloglar listedeki rakamları görünce şaşırmayın. Arkalarında yatan emek, zaman ve bütçeyi de asla unutmayın!

Belirli Bir Kitleye Ulaştıktan Sonra Reklam Almak

Blogunuzdaki reklam politikasını en baştan belirtmeniz kesinlikle faydanıza olacaktır.

Bu çok ama çok yanlış bir tercih olacaktır. Eğer ki blog sitenize reklam alacaksanız bunu en baştan hem okuyucularınıza hem de potansiyel reklam verenlerinize duyurmak mantıklı olacaktır. Belirli bir kitleye ulaştıktan sonra reklam almanız sadık okuyucu kitlenizi sizden uzaklaştırabilir. Bunun bilincinde olan reklam verenler de sizle çalışmaktan uzak durabilir. Bu nedenle blogunuzdaki reklam politikasını en baştan belirtmeniz kesinlikle faydanıza olacaktır.

Elbette, hangi reklam stratejisinin en çok geliri getirdiğini test etmek devam eden bir süreç olacak. Bu zaman zarfında çeşitli reklam yöntemlerini deneyeceksiniz ancak başlamak için belirli bir trafiği yakalamanız gerektiğini düşünmeyin.


Yeni Bloglar İçin Stratejiler


Satış Ortaklığı – Affiliate Marketing

Satış ortaklığı sistemi kısaca; bir firmanın ürünlerini ya da hizmetlerini kendi sitenizden pazarlamanız karşılığında pay almanıza olarak sağlayan bir sistemdir. Başlangıç için en kolay para kazanma yöntemidir çünkü çok fazla trafiği olmayan bir blogda da uygulanabilir.

Satış ortaklığı sisteminin nasıl işlediğine bir bakalım. Bu sistemde ürün ya da hizmet satışı yapan bir ana site mevcut. Size de bu site tarafından verilen bir bağlantı var. Sizin siteniz üzerinden ana siteye giderek satın alma işlemini tamamlayan her müşteri için genellikle belirli bir oran üzerinden pay verilir. İşte affiliate marketing kısaca bu şekilde çalışmaktadır.

Satış ortaklığı sistemi kısaca; bir firmanın ürünlerini ya da hizmetlerini kendi sitenizden pazarlamanız karşılığında pay almanıza olarak sağlayan bir sistemdir.

Örneğin WordPress temalarını inceleyen bir blogunuz varsa; tanıtmak istediğiniz herhangi bir WordPress teması için ortaklık programlarına başvurabilirsiniz. Blogunuzun ziyaretçileri muhtemelen WordPress temalarıyla ilgili olacağından sitenizden bir bağlantıya tıkladıktan sonra tema satın alması muhtemeldir.

Başka bir yaklaşım da; blogunuzda ödediğiniz ve kullandığınız her şey için ilgili kuruluşlarla anlaşmaktır. Örneğin; bir Wordpress teması, e-posta pazarlama yazılımı, hosting hizmeti gibi bir ürün kullanıyorsunuzdur. Okurlarınız sitenizle ilgili ise kullandığınız ürünleri bilmek isteyecektirler. İşte bu yöntemle firmalarla anlaşarak onlar adına okurlarınızı bir bağlantı ya da kod ile ana siteye yönlendirebilirsiniz. Blogunuz popülaritesi arttıkça, diğer bloggerlar da sizin peşinizden aynı adımları takip etmek isteyecekler ve kendi blogları için kullandığınız aynı hizmetleri satın alacaklar.

Afiliate Marketing

Google AdSense

Blogunuz için yeterli içerik oluşturduktan sonra; 10 – 15 blog yazısı diyelim, Google AdSense’e başvurabilirsiniz. Google AdSense; yayıncıların Google reklamları vasıtası ile gelir elde etmelerini sağlar. Kayıt olduktan ve onaylandıktan sonra, bağlantılar, bannerlar, resimler ve videolar için reklam alanlarını özelleştirebilir ve bu reklam alanlarının her birine Google AdSense kodunu yerleştirebilirsiniz. Bir iki saat sonra, Google web sitenize en iyi reklamları eşleştirmeye başlar.

Google AdSense’in sırrı, kurallara uymak ve reklamlarınızı en iyi sonuçları almak için nereye yerleştireceğinizi bilmektir. Blogunuzun kenar çubuğuna, blogunuzun başlığına ve diğer alanlardaki tek tek blog gönderilerinin altına reklam yerleşimini deneyebilirsiniz. Google, reklamlarınız için en fazla tıklamayı almanıza yardımcı olacak bazı örnek site düzenleri bile sunar.

Google AdSense hakkında akılda tutulması gereken şey; satış pazarlaması veya kendi ürün ve hizmetlerinizi satmak yoluyla iyi para kazanıyorsanız, isteyeceğiniz son şey okuyucunun bir reklamı tıklayarak web sitenizden çıkmasıdır. Aynı zamanda özellikle Türkçe sitelerde çok düşük kazançlar vermektedir. Google AdSense, büyük çoğunlukla yeni blog kuranlar tarafından çok da karlı değildir. Tıklama başına 0,01 Kuruşları dahi görebilirsiniz. O nedenle blog sahiplerine en az getiri sağlayan araçtır. Peki, neden öneriyorum?

Potansiyel reklam verenlerinizle görüşme yaparken sitenizin Google AdSense tarafından onaylandığını bilmeleri sizin için artıdır. Bu sayede sitenizle ilgili akıllarında kalması muhtemel çoğu şüpheyi bu şekilde baştan cevaplamış olacaksınız. Google’ın reklam verdiği bir siteye herkes reklam verir.


Küçük-Orta Boyutlu Bloglar İçin Stratejiler


Sadık bir okuyucu kitlesi ve iyi bir trafik akışı oluşturmaya başladığınızda, aşağıdaki gibi ek para kazanma stratejilerini kullanmaya başlayabilirsiniz.

Satış Reklamları

Blog konunuza bağlı olarak, belirli bir trafik hacmine ulaştıktan sonra genellikle reklam alanlarını doğrudan reklam verenlere kiralamaya başlayabilirsiniz. Reklamları blogunuzda manüel olarak yönetebilirsiniz. Web sitenizde; belirli reklam boyutları ve türlerinin gösterilmesini sağlayabilirsiniz. Bir kod kullanarak reklamlarınızı platformlarında hızlı bir şekilde satmanıza ve yönetmenize yardımcı olabilecek BuySellAds gibi platformları da kullanabilirsiniz.

Tanıtım Yazıları

Reklam alanı satmanın yanı sıra sitenizde tanıtım yazıları da sunabilirsiniz. Tanıtım yazısı, bir firmanın blogunuzda bir ürünü veya hizmeti hakkında yazmanızı istediği yazıdır. Blog konunuzla ilgili ürünleri seçeceğiniz için okur kitlenizin büyük olasılıkla ilgisini çekecek. Bu sayede içerik oluştururken para da kazanacaksınız.

Tanıtım yazısı, bir firmanın blogunuzda bir ürünü veya hizmeti hakkında yazmanızı istediği yazıdır.

Tanıtım yazısı yazabilmek için, ürün veya hizmeti belirli bir deneme süresince kullanmak istediğinizi firmaya belirtin. Böylece gerçekten dürüst, etkileyici bir eleştiri yazısı yazabilirsiniz.

Yine aynı şekilde; sizinle aynı konuda kendini tanıtmak isteyen yeni blogcular da sizden tanıtım yazısı isteyebilir. Bu sayede hem ek gelir elde eder hem de blog dünyasındaki ağınızı genişletmiş olursunuz.

Kendi Ürünlerinizi/Hizmetlerinizi Satmak

Ürün veya hizmet satmaya başlamak için büyük bir kitleye ihtiyacınız yoktur. Tek ihtiyacınız olan aşağıdaki soruları cevaplayabilmektir.

  • İnsanlar benden tavsiye veya yardım ister mi?
  • İnsanlar benden tavsiye veya yardım olarak ne ister?

İlk soru; insanların bir ücret ödeyerek, hizmet almak isteyecekleri bir blog olup olmadığınızın cevabını verecektir. İkinci soru ise; bu ürün veya hizmetin ne olduğunu belirlemenize yardımcı olacaktır.

İnternetten Para Kazanma

Mesela; kullanıcılar düzenli olarak Wordpress temanızın işlevselliğini veya tasarımını nasıl özelleştirdiğini soruyor ve blogları için de aynısını yapmanızı istiyorsa bunu, WordPress temalarını özelleştirebileceğiniz bir hizmet sunmak için bir bilgi ürünü (video eğitimi dizisi gibi) oluşturmanız gereken bir işaret olarak alabilirsiniz. Kullanıcılar düzenli olarak işletmeleri için içerik yazmanızı isteyebilirler. Bunu, makale yazımı/içerik üretimi hizmetini sunmanız gereken bir işaret olarak alabilirsiniz. İnsanlar blogunuzu nasıl pazarladığınızı bilmek isteyebilirler. Bu, danışmanlık hizmetleri sunmanız gerektiğine dair bir işarettir.

İnsanların en çok neleri sorduğuna dikkat ederseniz, sunabileceğiniz harika bir ürün veya hizmeti keşfedersiniz. Çünkü size soru soran bir insan varsa, aynı şeyi isteyecek en az bir düzine daha vardır.


Büyük Bloglar İçin Stratejiler


Tüm maddeleri uyguladınız, hatta fazlasını. Artık blogunuzun geliri zirve noktada. Bu noktadan sonra ne mi yapabilirsiniz? Blogunuzu satmak!

Evet, yanlış duymadınız. Yukarıda sayılan tüm gelirleri ciddi bir noktaya getirdiniz ve artık satışa hazır bir blog sahibisiniz. Biraz çılgınca gelebilir; ancak doğrudan kendi adınıza, ürünlere veya hizmetlere bağlı olmayan ve çoğunlukla reklam gelirine bağlı bir blogunuz varsa, blogunuzu satmayı düşünebilirsiniz.

Blogdan Para Kazanmak

Bazı bloglar ne kadar trafik aldıkları, sundukları içeriklerin kalitesi ve aylık bazda aldıkları reklamlar sayesinde bir satışta 1 milyon doların üzerinde para kazanmıştır. Blogunuzla kazandığınız trafik, kalite içeriği ve reklam harcamaları ne kadar çok olursa ederi de o kadar çok olacaktır.

Unutmayın; eğer bunu bir kez yapabilirseniz onlarca kez de yapabilirsiniz.


Özet


Toplam 4 bölümden oluşan blog rehberi yazı dizimiz bu bölümle birlikte sona eriyor. Bu son makalemizde nelere değindik bir bakalım.

Öncelikle blog yazarak para kazanabilmenin mümkün olduğunu ama sanıldığı kadar kolay olmadığını gördük. Profesyonel bir blog kurmak gerçekten ciddi bir emek, bütçe ve zaman istiyor. Daha önce bu konuda duymuş olduğumuz yanlış fikirlerin arkasındaki gerçeklere değindim. Böylece olaya daha ciddi yaklaşmak gerektiğini görmüş olduk. Sonrasında ise konuyu üçe ayırdım. Yeni başlayan, küçük-orta ve büyük blog sahiplerinin gelir elde edebilmeleri için uygulayabilecekleri stratejileri inceledim. Bu noktada genel kabul görmüş metotları anlatmaya çalıştım. Elbette bunlar dışında da stratejiler olabilir. Eğer benim aklıma gelmemiş olanlar varsa bana iletirseniz yazıyı güncelleyebilirim.

Blog yazarak para kazanmak bölümü ile birlikte blog rehberi yazı dizimiz de sona ermiş oluyor. Umarım herkes için faydalı bir rehber olmuştur. Böyle uzun yazılarda hem içerik hem de görsel açılardan hatalarım olmuş olabilir. Düzeltmem için beni uyarırsanız sevinirim. Konu ile ilgili tüm sorularınız için yorum bölümünden ya da iletişim sayfasından bana ulaşabilirsiniz.

Blog rehberi yazı dizimizin tüm bölümleri;


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Powered by