E-Ticaret Danışmanı ve E-Ticaret Danışmanlığı Hakkında Her Şey!
E-Ticaret Danışmanı

Ülkemizde ve dünyada özellikle son yıllarda artan online satış faaliyetleri E-Ticaret danışmanı kavramını her geçen gün daha sık duymamıza neden oluyor. Ürün ve hizmetlerini fiziksel mağazaları dışında internet üzerinden satmak isteyen markalara hizmet veren e-ticaret danışmanları gittikçe daha çok ilgi görmeye başladı. Hem e-ticaret danışmanlığı hizmeti almak isteyen firmaların hem de bu işi meslek edinmek isteyen kişilerin artması ile birlikte bu ilginin her geçen gün artacağı ise çok açık.

Ben de bu makalemde sizlere e-ticaret danışmanı nedir, e-ticaret danışmanlığı neleri kapsar, nasıl e-ticaret danışmanı olunur gibi çokça merak edilen detayları anlatacağım. Hem aktif olarak sektörde hizmet vermekte olan bir e-ticaret danışmanı hem de bir araştırmacı olarak bildiklerimi edindiğim tecrübeler ışığında aktarmaya çalışacağım.

E-Ticaret Danışmanı Nedir?

E-ticaret danışmanı nedir anlatmadan önce isterseniz öncelikle e-ticaret nedir buna değinelim. Böylece kavramın temeline inerek daha anlaşılır olmasını sağlayabiliriz. Sonuçta ortada yapılan bir meslek varsa önce işi anlatmamız çok daha iyi olacaktır.

E-Ticaret Nedir?

Aslına bakarsanız yapılan işin niteliği temelde klasik ticaretle benzer unsurları barındırmaktadır. Üretilen ürün ve hizmetlerin tüketicilerle piyasada buluşturulması sürecine kısaca ticaret diyoruz. Yani ortada üretilen bir ürün/hizmet, bunların sunulduğu bir piyasa ve satın alma işlemini gerçekleştiren tüketiciler var. Klasik ticarette olan bu akış aslına bakarsanız e-ticaret tarafında da benzer şekilde ilerlemektedir.E-ticaret; üretilen ürün ve hizmetlerin, reklam, satış, dağıtım, ödeme gibi işlemlerinin geleneksel konumlarının dışında online sistemlerle yürütülmesi sürecidir diyebiliriz. Üretilen ürün/hizmet aynı kalsa da reklam faaliyetleri, satış süreci, dağıtım ve ödeme kanalları internet üzerinden yürütülmektedir. Her ne kadar süreçlerin işleyişi klasik kanallardan çok farklı olsa da e-ticaret hizmetleri geleneksel ticaretin elektronik ortama taşınmış halidir denilebilir.

E-Ticaret Danışmanı Nedir?

Ticaret ister geleneksel yöntemlerle ister dijital süreçlerle yapılsın, hiç fark etmez; temelde üretilen ürünlerin/hizmetlerin bir şekilde tüketicilerle buluşturulması sürecidir. Bu buluşma işleminin gerçekleşebilmesi için de dijital süreçleri doğru bir şekilde yönetebilecek kişilere ihtiyaç vardır. Tam da bu noktada klasik ticaret işlemlerinin modern bir hale gelmesi sebebi ile e-ticaret firmaları bu yeni koşullarda kendilerine yardımcı olacak kişi ya da ekiplerle çalışma zorunluluğu hissetmektedirler. E-ticaret uzmanları tam da bu noktada devreye girmektedirler. E-Ticaret danışmanı ürün/hizmet satışı gerçekleştiren e-ticaret markalarına tüm bu dijital süreçlerin planlanması, yürütülmesi, düzenlenmesi ve kontrolü noktasında destek sunan kişidir. Firmalara klasik ticaretin ötesinde proje danışmanı olarak hizmet vererek,  geleneksel işlemlerin dijitalde nasıl yapılması gerektiği konusunda yardımcı olmaktadırlar. Küçük işletmelerde işlem hacminden dolayı bunu genellikle bir ya da birkaç kişi yönetebilir olsa da orta büyük işletmelerde genellikle bir ekip ya da e-ticaret danışmanlık ajansı bu süreci yönetmektedir. İyi bir e-ticaret danışmanı aşağıdaki niteliklere sahip olmalıdır;

E-Ticaret Danışmanının Özellikleri

E-Ticaret Danışmanlığı

E-Ticaret Danışmanı Ne İş Yapar?

E-Ticaret içine girilmeden aslında ne kadar zor olduğu pek de anlaşılabilen bir süreç değildir. E-Ticaret girişimleri genellikle temelde bilinen ticari bilgilerin çok da işlemediği dijital süreçleri yaşamadan zorluğunu kolay kolay deneyim fırsatı bulamamaktadır. Operasyona başladıktan ve kısa bir süre sonra e-ticaret yapmak için çıkılan yolda karşılaşılan zorlukları gördüklerinde bir dijital pazarlama danışmanı ile çalışmanın gereğini fark etmektedirler. Benim sizlere öncelikli tavsiyem bu sürecin en başından itibaren bir e-ticaret danışmanı ile çalışmanız yönünde olacaktır.

Yolun başından itibaren sizlere sunacağı e-ticaret strateji ile ileride katlanmak zorunda kalacağınız tüm zaman ve maliyet masraflarını en aza indirmiş olacağınızdan emin olabilirsiniz. Bu aşamada ödeyecek olacağınız e-ticaret danışmanlık ücretleri yapacağınız hatalar için katlanmak zorunda kalacağınız giderlerden düşük olacaktır, bundan emin olabilirsiniz. Temelde satışını yapmayı düşündüğünüz ürünün alınmasından satış sonrası hizmetlerine kadar geniş bir yelpazede sizlere yol gösterecek olan e-ticaret danışmanlığı içerisinde birden fazla iş tanımını barındırmaktadır.

Düşünülenin aksine hiçbir e-ticaret danışmanı söz konusu bu işlerin hepsini tek başına gerçekleştirmez, zaten bu pek mümkün de değildir. Bunun yerine tüm dijital pazarlama sürecininiz doğru yönetilebilmesi için gerekli olan unsurları (Zaman, bütçe, hedef, insan kaynağı, teknik bilgi vs.) bir araya getirip uyum içinde çalışmasını sağlamaktadır diyebiliriz. Genel olarak bir e-ticaret danışmanın yapmış olduğu işlemler ise şu şekildedir.

E-Ticaret Danışmanının Görevleri

E-Ticaret Danışmanlık Hizmetleri

Genel olarak e-ticaret danışmanlık şirketleri belli başlı konularda destek sunmaktadırlar. Tabi bu noktada şu detayı belirtmekte fayda var, bunlar genel geçer iş tanımlarıdır. Projeye, yapılacak işin niteliğine, bütçe ve zaman sınırına, istenenlere göre bu maddeler değişiklik gösterebilecektir. Alınabilecek başlıca e-ticaret danışmanlık hizmetleri ise şu şekildedir.

E-Ticaret Stratejisi Belirlemek

Belki de en önemli süreç ve üzerinde bütçe/zaman harcanması gereken nokta strateji danışmanlığı olabilir. Bu noktada SWOT analizi ile başlanacak süreçte yapılacak analizler ve alınacak kararlar ileriye dönük zaman/maliyet hedeflerinize ulaşmadaki performansınızı büyük ölçüde etkileyecektir. Yapılacak olan proje danışmanlığı ile olası kayıplar sürecin başından en az seviyeye indirgenmiş olacaktır. Çalışacağınız e-ticaret danışmanlık firmaları ya da proje danışmanı sizlere ileriye dönük ciddi sayılabilecek zaman/bütçe kazançları sağlayacaktır.

E-Ticaret Sistemi Seçimi

Hem ülkemizde hem de dünyada e-ticaret hizmeti veren firmalar oldukça fazladır. Bu noktada genellikle e-ticaret girişimi sahipleri hangi firmadan nasıl bir hizmet almaları gerektiği konusunda bir kararsızlık yaşamaktadırlar. Sunulan e-ticaret sitesi çeşitlerinin fazlalığı, ürün ve hizmetlerin çokluğu ve detayların fazla olması bu süreçte karar vermeyi elbette zorlaştırmaktadır. Bu noktada e-ticaret sitesi kurulum danışmanı sizlere doğru seçimi yapmanızda yardımcı olacaktır. Böylece ihtiyacınıza uygun olarak satın alacağınız bir sistem sayesinde hem gereksiz maliyetler ortadan kalkmış olacak hem de ileride yaşanabilecek muhtemel sorunlarla karşılaşmamış olacaksınız.

Görsel ve Tasarım Süreci Desteği

Söz konusu dijital olduğu zaman bilmeniz gereken en önemli detay, insanlara aslında sadece bir görsel sattığınızdır. Web sitenizde olsun, sosyal medya hesaplarınızda olsun ya da pazaryerleri mağazalarınızda hiç fark etmez. Siz aslında insanlara sadece bir fotoğraf/video sunuyorsunuz ve bunu pazarlıyorsunuz. Birlikte çalışacağınız e-ticaret satış danışmanı sizlere bu noktada doğru görselin ve tasarımın seçimi konusunda yardımcı olacaktır. Unutmayın, e-ticarette görsel her şeyin temelini oluşturur. Bu alana yapacağınız zaman/bütçe yatırımı emin olun firmanıza fazlası ile geri dönüş sağlayacaktır.

E-Ticaret Danışmanlık Firmaları

Pazaryeri Entegrasyonları

Pazaryerleri temelde alıcı ve satıcıların bir araya geldiği, marka bilinirliği yüksek, güven sağlayabilmiş platformlardır. Ortalama olarak web sitenize yapılan ziyaretlerin %1-2 oranı satışa dönüşürken pazaryerlerinde bu oran %4-5 civarında olmaktadır. Bu ortalamaları düşündüğünüzde her ne kadar komisyon oranları ilk bakışta fazla gibi görünse de mevcut ciroya etkisi ve marka bilinirliğine olan katkısı nedeni ile çoğu e-ticaret markası tarafından tercih edilmektedir. Bu aşamada e-ticaret uzmanları sizlere hem bu sürecin teknik detayları konusunda hem de pazarlama alanında yardımcı olacaklardır. N11, Hepsiburada, Gittigidiyor, Trendyol, Amazon ülkemizdeki başlıca pazaryerleridir.

İnternet Reklamcılığı

Dijitalde var olmak istiyorsanız internet reklamcılığı olmazsa olmaz bir detaydır. Başta Google Ads olmak üzere farklı platformlarda sunulan reklamlarla marka bilinirliğinizi güçlendirirken aynı zamanda gelirinizi ve sadık müşteri kitlenizi de arttırmış oluyorsunuz. Sanılanın aksine markanız büyüdükçe ve şirketinizin bilinirliği arttıkça yapacağınız reklam harcamaları daha da artacaktır. O nedenle bu süreci profesyonel olarak yürütebilecek e-ticaret danışmanlık firmaları uzun vadede sizlere çok büyük zaman/bütçe kazandıracaktır.

SEO – Arama Motoru Optimizasyonu

Günümüzde tüketicilerin satın alma tercihleri dijital platformlara doğru kaymış durumdadır. Arama niyeti olan kullanıcılar ilk olarak arama motorlarında ilgili ürün/hizmet hakkında araştırma yapmaktadırlar. Bu noktada onların karşısına çıkabilmek için de ücretli reklamlardan sonra sıralamalarda yer alan organik sonuçlar önem kazanmaktadır. Web sitenizin, markanızın, ürün ve hizmetlerinizin arama sonuçlarında üst sıralarda yer alarak görünür olmasını sağlayan çalışmaların tamamına SEO – Arama Motoru Optimizasyonu adı verilmektedir. Birlikte çalışacağınız e-ticaret danışmanlık şirketleri kendi içlerinde bu hizmeti sunabildikleri gibi doğru SEO Ajansı ya da SEO uzmanı ile çalışma konusunda da yönlendirici olmaktadırlar. E-Ticaret SEO danışmanlığı başlı başına bir uzmanlık gerektirmektedir. O nedenle doğru kişi ya da ajanslarla çalışmak firmanızın dijitaldeki başarısı için çok önemlidir.

Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medya günümüzde sadece fotoğraf paylaşmanın çok ötesinde bir yerde durmaktadır. Artık hem kişisel hem kurumsal markalar sosyal medyayı müşterileri ile ilişkilerini doğru yönetebilmek için bir araç olarak kullanmaktadırlar. Platformların sağladığı reklam destekleri ile birlikte aynı zamanda satış imkânı da sunması sosyal medyadaki varlığı firmalar için artık bir zorunluluk haline getirmiş durumdadır. Sosyal medya yönetimi konusunda e-ticaret danışmanı ya da ajansı ile çalışarak destek alabilirsiniz.

E-Ticaret Danışmanı Nasıl Olunur?

E-Ticaret danışmanı nasıl olunur sorusunun ülkemiz için net bir cevabı bulunmamaktadır. Benim gibi işletme-pazarlama eğitimi almış ya da farklı bölümlerden mezun kişiler kendini bu alanda geliştirerek e-ticaret sektöründe yer alabilir. Hatta e-ticaret uzmanı olabilmek için herhangi bir lisans bölümü bitirmeniz de şart değil.

Diploma bu alanda en son aranan detaylardan biridir. Elbette bazı firmalar ya da pozisyonlar için marka sahipleri için iyi bir üniversite ve bölüm dikkat çekici bir detay olsa da gerekli özellikleri özgeçmişinizde barındırdıktan sonra rahatlıkla e-ticaret danışmanlığı yapabilirsiniz. Tabi ki bu kolay olduğu kadar (Genellikle öyle görünmektedir) bir o kadar da zor bir süreçtir. Herhangi bir üniversitede bu alana özel bir eğitimin olmaması hemen hemen herkesin bu alanda iş bulabileceği anlamına gelmektedir. Öncelikle bu rakiplerinizin ne kadar fazla olduğunu göstermektedir. Tek zorluk bu da değil elbette. Aylık, haftalık hatta bazı durumlarda günlük değişmelerin olduğu bir alan e-ticaret danışmanlığı asla sabit bilgi ve deneyimle yürütebileceğiniz bir meslek değildir.

Devamlı olarak kendinizi geliştirmeniz ve rakiplerinizden önce hizmet verdiğiniz markaların dijital süreçlerini yeniliklere adapte etmeniz gerekmekte. E-ticaret danışmanı olabilmek için yabancı dil kesinlikle sahip olmanız gereken bir detay. Kendinizi güncelleyebilmeniz adına özellikle İngilizce dilini orta düzeyde (Okuduğunuzu anlayabilecek seviyede) bilmeniz gerekmektedir. Çoğu zaman ilgili alanlardaki değişiklikler hakkında Türkçe kaynak bulamayacağınızı ve hızlı davranmanız gerektiği düşünülürse bunun önemi daha çok ortaya çıkmaktadır.

E-Ticaret Danışmanı Olmak

Kullanacağınız çoğu platformun dilinin, analiz araçlarının, destek birimlerinin, güncellemelerinin İngilizce olduğunu düşününce bunun ne kadar gerekli olduğu daha anlaşılır olmaktadır. E-Ticaret danışmanı olmak için en önemli gerekliliğin deneyim olduğunu da belirtmem gerekir. Elbette ilgileneceğiniz her bir iş görevini tek başınıza gerçekleştirmeyecek olsanız da hepsi hakkında genel bilgilere sahip olmalısınız.

Bu bilgiler de sanılanın aksine teorik değil pratik olarak elde ediliyor. Hem iş tanımının fazlalığı hem de deneyimin gerçekten doğru sonuca ulaşmada ki etkisi başka hiçbir sektörde olmadığı kadar önemlidir. Web sitesi, yazılım, tasarım, internet reklamcılığı, SEO, pazaryerleri, sosyal medya yönetimi, müşteri ilişkileri, analiz araçları, raporlama becerisi, insan ilişkileri vs. ilk aklıma gelen uzmanlaşmanız gereken alanlardan.

Tabi ki hiçbir e-ticaret danışmanın tüm bu alanların hepsine tam anlamı ile hâkim olması pek muhtemel değil. Yine de birlikte çalışacağız uzmanlar veya yöneteceğiniz ekip ile aynı dili konuşabilmek ve işleri doğru yürütebilmek adına az da olsa her alanda fikir sahibi olmanız gerekmekte.

E-Ticaret Danışmanlık Hizmetleri

E-Ticaret Danışmanlık Ücretleri?

E-Ticaret danışmanlık ücretleri için çok geniş bir aralıktan söz edebiliriz. Bu hem markaların taleplerine göre pazarlama stratejilerinin değişiklik göstermesi hem de hizmet alınan e-ticaret danışmanın ya da e-ticaret şirketlerinin sunduğu detayların çeşitliliğinden kaynaklanmaktadır. Bir e-ticaret danışmanlık süreci altında onlarca farklı hizmeti barındırabilir.

E-Ticaret sitesinin yapımından reklam görsellerine, sosyal medya yönetiminden e-posta pazarlamasına kadar birbirinden farklı alt hizmetler söz konusu olduğu için net bir fiyat belirlemek zor olmaktadır. Bunun için e-ticaret danışmanlık şirketleri müşteri taleplerine göre proje ve bütçe teklifi sunmaktadırlar. Bu aşamada markanın ihtiyaçlarının doğru belirlenmesi ve bütçe/zaman sınırlarının en iyi şekilde kullanılacak şekilde strateji belirlenmesi son derece önemlidir. Söz konusu e-ticaret olduğunda sadece zaman ya da bütçe istenen sonuca ulaşmada yeterli olmayabilir. O nedenle çoğu zaman marka danışmanlığı ücretleri ek bir maliyet gibi görünse de uzun vadede kesinlikle fazlasının geri dönüşümünü sağlayacaktır.

Elbette projenin yürütülmesi için gerekli olsalar da çalışılacak uzmanlar ya da ekipler tarafından aynı bütçe/zaman çok farklı şekillerde kullanılabilmektedir. O yüzden e-ticaret danışmanlığı hizmeti alınırken ilgili ajansın ya da kişinin/ekibin gerçekten alanında deneyimli olduğundan emin olunması gerekmektedir. Ülkemizde genellikle e-ticaret danışmanlık ücretleri önceden hazırlanmış paketlere göre de yapılabilmektedir. Her ne kadar firmalar tarafından harcanması muhtemel zaman/bütçe analizini kolaylaştırıyor olsa da gerçek bir çalışma için her projeye özel ayrı bir değerlendirme çok daha sağlıklı olacaktır.

Özet

Bu yazımda sizlere e-ticaret danışmanı kavramını elimden geldiğince anlatmaya çalıştım. Hem hizmet almayı düşünün markalar hem de bu mesleği yapmayı düşünenler açısından farklı yönlerden değerlendirmeye çalıştım. Elbette bu makalede aktarabildiğimden çok daha fazlasını içinde barındıran bir kavram olan e-ticaret danışmanlığı iki taraf için de üzerinde iyice araştırılması gereken bir süreçtir. Öncelikle e-ticaret danışmanı nedir buna değindik. E-ticaret danışmanlığı hizmetleri nelerdir, bir e-ticaret danışmanı ne iş yapar bunlardan bahsettik.

E-ticaret danışmanı olmak isteyenler nelere dikkat etmeli, meslek olarak yapabilmek için neler gerekli bunları açıklamaya çalıştım. Konu ile ilgili aklınıza takılan detayları ve öğrenmek istediklerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bana ulaştırabilirsiniz. Vermiş olduğum bilgilerin tamamının kendi bilgi ve deneyimlerime dayanmakta olduğunun altını çizmek isterim. Bir eksiklik ya da yanlışlık söz konusu ise bana iletmeniz durumunda hızlıca düzelteceğimiz belirtmek isterim.

E-Ticaret danışmanı makalemiz burada son buluyor. Her türlü soru, görüş ve önerinizi iletişim formundan, irtibat bilgilerimden, sosyal medya sayfalarımdan ve aşağıdaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Sorusu *Captcha loading...