Dijital Pazarlama

Hosting ve Domain Nedir?


Hosting ve Domain Nedir?


Bugün bir web sitesi oluşturmak istediğinizde ilk yapmanız gereken alan adını (Domain) belirleyip satın almaktır. Daha sonrasında ise web sitenizin barınacağı yere (Hosting) karar vermeniz gerekmekte. İşte biz de bu makalemizde hosting ve domain nedir konusunu detaylı olarak inceleyeceğiz. Hosting ve domain nedir? Nasıl alınır? Hosting ne işe yarar? Domain ne işe yarar? Wordpress hosting nedir? Gibi soruların cevaplarını bulacaksınız. Daha fazla vakit kaybetmeden makalemize konu başlıklarına göz atarak başlayalım.

Genel olarak değineceğimiz başlıklar şu şekilde;

 • Domain (Alan Adı) Kavramı
 • Hosting (Barındırma) Kavramı
 • Hosting ve Domain Nasıl Alınır?
 • Web Hosting
 • Wordpress Hosting
 • Reseller Hosting
 • Linux ve Windows Hosting

Domain (Alan Adı) Kavramı


Bir web sitesinin var olabilmesi için IP (Internet Protokol) adresi (11.11.111.11 gibi) olmak zorundadır. Web siteleri DNS (Domain Name Server – Alan Adı Sunucusu) protokolü ile bir hosting hizmetine bağlanır ve IP adresleri üzerinden yayın yaparlar. Takdir edersiniz ki insanları web sitenize davet ederken bu şekilde bir numara vermek pek de akılda kalıcı olmayacaktır. İşte alan adları tam olarak bu nedenle ortaya çıkmıştır. Her bir alan adı, atandığı IP üzerinden sunucuya ulaşarak hizmet vermektedir. Kısacası domain; IP adresinizin akılda kalıcı şekilde kelimelere çevrilmiş halidir diyebiliriz.

Web sitesi kurmak istediğinizde ilk yapmanız gereken alan adını satın almaktır. Aslına bakarsanız buna tam olarak satın alma da diyemeyiz çünkü alan adlarını sadece kiralayabiliyorsunuz. Belirli bir süre için (1-10 Yıl arası) alan adınızı kayıt ettiriyorsunuz ve üzerinde hak iddia edebiliyorsunuz. *

Domainler genel olarak iki ana gruba ayrılırlar:

Uluslararası Domainler

Bu domainler ABD’den ICAAN konsorsiyumuna kayıtlı firmalardan alınır. Bu domainlerde istediğiniz alan adını sizden önce herhangi birisi başvurmamışsa üzerinize kayıt edebilirsiniz. Diğer bir özelliği de kayıt sırasında herhangi bir belge istenmemesidir. En çok bilinen uzantılar şu şekildedir;

 • .com = Ticari alan adı olarak üretilmiş olmasına rağmen günümüzde her tür site için kullanılmaya başlamıştır. İngilizce de” commercial” anlamına gelmektedir.
 • .net= İngilizcede ağ uzantısı anlamına gelen “network” kelimesinden kısaltılmıştır.
 • .org = Organizasyonlar için kullanılır “organization” kelimesinin ilk üç harfi kullanılmıştır.
 • .biz = Bu uzantı iş, ticaret anlamına gelen “business” kelimesinden kısaltılmıştır.
 • .info = Uzantısı bilgi anlamına gelmektedir. İngilizcede “information” kelimesinin kısaltılmışıdır.
 • .pro = Profesyonel anlamına gelmektedir. İngilizcede “professional” kelimesinin kısaltılmışıdır.
 • .name = Gerçek isimler için bu uzantı kullanılmaktadır. İngilizcede “nickler” kelimesinden üretilmiştir.
 • .edu = Eğitim kurumları için türetilmiş bir alan adı uzantısıdır. “education” kelimesinin kısaltılmışıdır.
 • .gov = Devlet kuruluşlarının alan adı uzantısıdır. “government” kelimesinin kısaltılmışıdır.

2014 yılı itibari ile domain uzantılarında alışılmış domain uzantıları dışında yeni uzantılarda kabul edilmiştir. Bunlardan da bazıları; .xyz .club .online .life .today .shop .store .solutions .world .live gibi…

Coğrafi veya Yerli Domainler

Bu alan adlarında, tescil edildikleri ülkenin internet takısı domainin sonuna gelir. Örneğin domaini Türkiye’den almışsanız domainin sonuna Türkiye’nin internetteki uzantısı .tr eklenir. Bu domainlerin tescil işlemlerini yakın zamana kadar Türkiye’de ODTÜ yürütmekteydi. Yapılan bir sözleşme değişikliği ile ‘tr’ kayıt otoritesi yetkisini Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na (BTK) devretmiştir. Sözleşme gereği, 2020 Ağustos ayında Nic.TR sisteminin kapatılması ve .tr ağ bilgi sisteminin (TRABİS) faaliyete geçmesi öngörülmektedir. Bu arada, yerli alan adlarında; ilk başvuran ziyade şirket ya da kurumun belgelendirme ve onay süreçlerinin devreye girdiğini hatırlatmak isterim.


Hosting (Barındırma) Kavramı


Web sitenizi hazırladınız, tüm dosyalar, resimler, programlar hazır; fakat bunu nerede yayınlayacağız? İşte hosting ihtiyacımız bu noktada ortaya çıkıyor. Takdir edersiniz ki web sitesi 7/24 yayında olmalı her zaman tüm altyapı ve arka plan programları ile çalışır durumda kalmalı. İşte; siteniz için konfigüre edilmiş olan sunucularda sizin için ayrılan alana hosting denir.

Hosting Nedir?

Hosting; sunucu adlı makineler üzerinden gerçekleşir. Günün her saati tüm altyapısı ile sitenizin ve sitenizde çalışan programların çalışır olarak hizmet vermesini sağlar. Sunucular devamlı olarak açık ve internete bağlıdır.

Sunucular datacenter dediğimiz özel odalarda saklanmaktadır. Bu odalarda devamlı olarak sistem mühendisi, jeneratör, klima, yüksek hızda internet vardır. Ayrıca E-posta hizmetleri de yine bu sunucular üzerinden sağlanmaktadır.

Hosting hizmeti; alan adının DNS (Domain Name Server – Alan Adı Sunucusu) üzerinden sunucuya yönlendirilmesi ile çalışmaktadır. Hem web siteleri hem mail adresleri sunucu üzerinden ip protokolü (Internet Protokol) ile sizin bilgisayarınızla bağlantı kurmaktadır. İşte hosting hizmeti sizlere tüm bu imkanları sunmaktadır.

Günümüzde birçok yerli ve yabancı firma aylık ya da yıllık olarak yer kiralama hizmeti sunmaktadır. Hosting hizmeti alırken dikkat edilmesi gereken başlıca hususlar şunlardır;

Hosting Alırken Dikkat Edilecek Hususlar

 • Hız (Sitenizin açılma hızı)
 • Siteniz için size verilecek alan boyutu (MB)
 • Desteklediği programlar ve genel özellikleri

Hız

Genel olarak sitenizin hızlı olmasının iki kaynağı var. İlki; sitenize giren ziyaretçinin internet bağlantısı ikincisi de web sitenizin barındığı sunucu. (Web sitesinin hızlı olmasının ayrıca kendi iç dinamikleri var ki şu an konumuz hosting olduğundan o kısmı es geçiyoruz.) Eğer server’ın internet çıkış hızı düşük ya da kapasitesi üzerinde hosting hizmeti veriyor ise bunlar site hızını düşürecektir.

Verilecek Alan Boyutu

Web sitenizin boyutunu, olası ziyaretçi sayınızı ve e-posta trafiğinizi de göz önüne alarak bir alan boyutu seçmeniz önemli olacaktır. Geniş kapsamlı ve içeriği fazla bir site düşünüyorsanız sitenize verilecek alanın boyutu da büyük olması gerekir. Eğer verilen hosting alanı küçük ise belli bir süreden sonra web sitesi ve mail trafiğinde sorunlar ortaya çıkabilir.

Server Desteği

Günümüzde artık internet siteleri hazırlanan dinamik formlar sayesinde daha farklı işlevleri de (İş başvuru formları, talep formları, kredi kartı ile satış gibi) yerine getirebilmektedir. Bu tür formların hazırlanması özel programlama dilleri (ASP, PHP, SQL gibi) ile yapılmaktadır.

Buna göre de eğer web sitenizde PHP kullanacaksanız daha yüksek performanslı, stabil ve güvenli bir hizmet sunan Linux Hosting paketlerini kullanmanız çok daha iyi bir tercih olacaktır. Eğer ASP, ASP.NET gibi programlar kullanıyorsanız da Windows Hosting seçmeniz daha yüksek performanslı, stabil ve güvenli bir sonuç verecektir.

Bunların dışında da hizmet vermeyi düşündüğünüz coğrafi bölgeye göre de seçim yapmanız avantajlı olacaktır. Eğer Amerikan pazarına yönelik bir site düşünüyorsanız sunucularını Amerika’da barındıran bir hosting hizmeti almanız şüphesiz daha faydalı olacaktır.


Hosting ve Domain Nasıl Alınır?


Hosting ve domain nasıl alınır konusuna başlamadan önce birkaç hususun altını çizmek isterim.

Öncelikle ihtiyaçlarınızı doğru belirleyip seçimlerinizi iyi yapmanızı öneririm. Hosting ve domain satın alma inanın işin en kolayı. Önemli olan projenizi doğru belirleyip gerekli adımları sağlıklı şekilde atabilmektir. Gerçekten yapmayı planladığınız siteye uygun bir ad, gerekli teknik ihtiyaçlara cevap verebilecek bir hosting paketini (Ya da sunucu) en baştan doğru belirlemeniz ileride çok fayda sağlayacaktır. Böylece gereksiz yere zaman/para kaybetmemiş olacaksınız.

Ayrıca firmaların dönem dönem hosting ve domain ürünlerinde kampanya yaptığını da belirtmek isterim. Bu dönemleri (Ya da indirim kuponlarını) takip ederek ihtiyacınız olan ürünleri çok daha ucuza satın alabilirsiniz.

Şimdi gelelim öncelikle alan adına. Domain satın alırken bazı noktalara dikkat etmelisiniz;

 • Alan adı belirlerken Türkçe karakterler kullanmayın! (ö, ç, ş, ü, ğ, ı gibi) Sadece İngiliz alfabesinde bulunan karakterleri kullanın.
 • Mümkün olduğunca .com uzantılı bir alan adı seçmeye çalışın.
 • Telaffuzu kolay, anlaşılır bir alan adı seçin.
 • Rakam içeren, art arda gelen ünlü harfleri olan, akılda karmaşa yaratan alan adı seçimlerinden uzak durun.

İlk olarak GoDaddy adresine gidelim. Karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecek.

Domain Satın Alma

Hosting ve Domain Nasıl Alınır 1

1. Görmüş olduğunuz alandan almayı düşündüğümüz alan adının durumunu sorguluyoruz. Mesela diyelim ki ‘yemeksepeti’ adını almak istiyoruz. İşaretli yerden aramamızı yapıyoruz. Tabi ki bu alan adının alındığını öğreniyoruz 🙂

Hosting ve Domain Nasıl Alınır 2

2. Bu kez şansımızı başka bir alan adı olan hostingvedomainnasilalinir olarak deniyoruz. Görüyoruz ki bu alan adı boşta – Üstelik .com olarak. Sepete ekle diyerek devam ediyoruz.

Hosting ve Domain Nasıl Alınır 3

Hosting ve Domain Nasıl Alınır 4

3.Gerekli adımları takip ederek domain satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Hosting Satın Alma

Hosting satın alma işlemi de en az alan adı almak kadar kolaydır. Gelin hep birlikte bakalım.

1. Öncelikle Web hosting seçeneğine tıklıyoruz.

2. İhtiyacımıza en uygun paketi seçerek devam ediyoruz. Bu noktada isteğimiz zaman bir üst pakete geçebileceğinizi unutmayın.

3. Süre seçimini yaparak satın alma işlemini tamamlayabilirsiniz.


Web Hosting


Web hosting nedir? – Web Hosting; Web sitenizin tüm dosyalarının bulunduğu yerdir. Aslında web sitenizin yaşadığı ev gibidir diyebiliriz.

Birisi alan adınızı tarayıcıya girdiğinde, alan adı hosting şirketinizin bilgisayarının IP adresine çevrilir. Bu bilgisayar web sitenizin dosyalarını içerir ve bu dosyaları kullanıcı tarayıcılarına geri gönderir. Hosting şirketleri web sitelerini depolama ve sunma konusunda uzmanlaşmıştır. Müşterilerine farklı türde hosting planları sunar. Siz doğru ihtiyacı belirledikten sonra bunlardan birinden bir seçim yapabilirsiniz.


Wordpress Hosting


Wordpress hosting sadece Wordpress site sahiplerine özel olarak oluşturulmuş ve yapılandırılmış paylaşımlı bir hosting türüdür. Sitenizin barındırıldığı sunucuya önbellek ya da güvenlik ile ilgili önemli eklentiler önceden yüklenmiş bir şekilde gelir. Sunucunuz Wordpress ile sorunsuz çalışacak şekilde yapılandırıldığı için siteniz çok daha hızlı yüklenir ve açılış hızı artar. Aynı şekilde Wordpress ile birlikte sorunsuz olarak çalışır. Genel olarak Wordpress hosting paketinin artıları şunlardır;

 • Wordpress ile yeni tanışanlar için kullanım kolaylığı ve işlevselliği açısından tercih edilebilir.
 • Tek bir tıklama ile Wordpress kurulumu yapılabilir.
 • Wordpress siteler için yüksek performans sağlar.
 • Wordpress sitelerin ihtiyacı olan tüm sunucu optimizasyonlarına sahiptir.

Eksilerinin başında ise sadece Wordpress siteler için tavsiye edilir. Yani farklı türden bir web siteniz varsa önerilmez.


Reseller Hosting


Reseller Hosting Nedir?

Reseller Hosting; basitçe söylemek gerekirse; bir hosting firmasından sunucu kiralayarak sanki kendiniz, bizzat bir web hosting firmasıymış gibi müşterilerinize hosting paketleri satmaktır diyebiliriz.

Bayi Hosting Nasıl Çalışır?

Bir Reseller hosting işi kurmak için gereken adımlar şunlardır:

 1. Bir web hosting şirketi ile anlaşarak sunucunuzu kiralayın.
 2. İşletmenizin hedeflerini karşılayan bir bayi paketini satın alın.
 3. Kendi markanızla web hosting paketlerinizi oluşturun.
 4. Fiyatınıza karar verin.
 5. Müşterilerinize web hosting paketlerinizi satmaya başlayın.

Reseller Hosting Artıları

Reseller hosting avantajından bazıları şunlardır,

 1. Bir hosting şirketi gibi hareket ederek para kazanabilirsiniz.
 2. Kendi işleriniz ve müşterileriniz için tasarlanan web hosting planlarınızı ve paketlerinizi kullanabilirsiniz.
 3. Kendi markanızın adı altında müşterilerinize web hosting hizmeti sunabilirsiniz.
 4. Müşterileriniz için bağımsız cPanel kontrol panelleri yapabilirsiniz.
 5. Daha düşük başlangıç maliyetleri ile yükselme fırsatı ile maliyetlerden tasarruf edebilirsiniz.

Linux Hosting ve Windows Hosting


Linux hosting ve Windows hosting tam olarak nedir? Linux hosting ve Windows hosting farkları nelerdir bu kısımda bunları ele alacağız.

Linux Hosting

Linux hosting derken kastettiğimiz; web hosting hizmetinde kullanılan sunucularda Linux işletim sisteminin kullanılmasıdır.

Hack saldırılarına karşı sağlam bir savunma altyapı barındırması ve uptime oranının diğer platformlara göre daha yüksek olması kullanıcılarının gözdesi olmasının ilk nedenlerindendir.

Linux açık kaynak kodludur. Birçok web geliştiricisinin bu hosting türünü tercih etmesindeki nedenlerden birisi de budur. Bu nedenle güvenlik konusunda büyük bir destekçi grubu var. Tabi Linux hosting türünün yaygın olarak kullanılmasının bir sebebi de hizmet maliyetinin düşük olmasıdır. Performans konusunda da etkili bir şekilde hizmet vermektedir.

Linux hosting Php ile mükemmel bir uyum içerisinde çalışmaktadır. Doğal olarak Wordpress, Joomla ve Drupal gibi içerik yönetim sistemleri ile çok daha stabil ve performanslı çalışıyor olması anlamına geliyor. Yine aynı zamanda MySQL, Html, Javascript, Java, Flash programları da çalıştırabilir.

Aslına bakarsanız Php hem Windows hem Linux sunucularda çalışabilmektedir ancak Windows sunucularda sağlıklı çalışmamaktadır. Örneğin; .htaccess dosyası çalışmaz!

Eğer Asp ile yazılmış olan bir web siteniz bulunuyorsa ve Access (Windows ürünü) veri tabanı kullanacaksanız Windows hosting almanız mantıklı olacaktır.

Php programlama dili ile oluşturulmuş siteler için hem Windows hem de Linux hosting kullanabilirsiniz fakat Windows da. htaccess dosyası çalışmadığından ve Php ile yapılan sitelerin Linux platformunda performanslı çalışmasından dolayı Linux web hosting tercih etmenizi öneririm. Html, Flash, Javascript, Java ile yapılmış uygulamalarda ise her iki platformunda seçebilirsiniz.

Windows Hosting

Windows hosting nedir? Windows hosting derken de kastettiğimiz de web hosting hizmetinde kullanılan sunucularda Windows işletim sisteminin kullanılmasıdır.

Windows hosting ASP, ASP.NET dilleri ile sorunsuz çalışmaktadır. Windows web hostinglerin çalıştırdıkları siteler genelde ASP tabanlı sitelerdir. Linux hostinglere oranla daha pahalı olan bu hosting tipi genel olarak Plesk Panel ile beraber kullanılmaktadır.

Php çalıştırma özelliği de bulunan Windows hostingler, ASP tabanlı siteleri istikrarlı ve sorunsuz bir şekilde çalıştırmaktadır. Html, Javascript, Java, Flash ve ColdFusion da çalıştırma özelliğine sahiptir. Bunların yanında MS Access, MsSQL veri tabanlarını da uyumlu bir şekilde çalışabilmektedir.

Hangisini Seçmeliyim?

Php tabanlı bir web sitesine sahipseniz, Örneğin: WordPress, Joomla, Drupal gibi içerik yönetim sistemlerinin çalıştırılmasında Linux web hosting türünü tavsiye ederim. Çünkü Php tabanlı içerik yönetim sistemlerinde izinlerdeki karmaşıklık nedeniyle Windows hostinglerde sorun olmaktadır. Örneğin; .htaccess dosyası çalışmaz.

Eğer ASP tabanlı bir web sitesine sahipseniz yayınlamak için Windows web hosting platformunu seçmek doğru tercih olacaktır. Maliyet kısmını da karar verirken göz ardı etmemenizi öneririz.


Özet


Bu makalemizde hosting ve domain nedir konusunu anlatmaya çalıştım. Hosting ve domain nedir? Nasıl alınır? Hosting ne işe yarar? Domain ne işe yarar? Gibi konulara değindik. En çok merak edilen Linux ve Windows hosting farklarını açıklamaya çalıştık. Sıfırdan bir site kurmak isteyenler için ilk atılması gereken adım olan hosting ve domain kavramlarını detaylıca anlattım. Umarım sizler için faydalı bir yazı olmuştur. Konu ile ilgili tüm sorularınız için yorum bölümünden ya da iletişim sayfasından bana ulaşabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Powered by