Dijital Pazarlama

Neden Blog Açmalısınız?

Neden blog açmalısınız sorusu eminim ki birçoğunuza ilk duyduğunuz an biraz garip gelmiş olabilir. Ne de olsa bizler (İnternet kullanıcılarının büyük bir kısmı) sadece bilgi almak, eğlenmek ya da vakit geçirmek için kullandığımız bu dünyanın üreticilerini pek merak etmemişizdir. Bunca bilgiyi sizlere ulaştıranların acaba ne gibi gerekçeleri olabilir, hangi sebeplerle içerik üretiyorlar hiç düşündünüz mü?

İşte Neden Blog Açmalısınız? Blog Açmak İçin 10+ Sebep adlı bu yazımda biraz bunlara değinmek istedim. İnsanlar neden yazılı/görsel/işitsel olarak içerik üretip bunları insanlarla paylaşmak eğilimindeler. Neden blog siteleri son on yılda bir patlama yaşadı. Her geçen gün yeni bir video kanalının kurulmasının sebepleri neler? Hadi hep birlikte, madde madde, insanlar neden blog/vlog açıyorlar (İçerik üretiyorlar) bir bakalım.


1. Analitik Düşünme Becerisi Elde Edersiniz


Bence blog yazmanın kişiye en büyük katkısı, analitik düşünebilme ve fikir üretebilme becerisi kazandırmasıdır. Bu yetenek hayatın her alanında sizi daha güçlü ve becerikli kılacak önemli bir beceridir. Peki blog yazmak bunu nasıl sağlıyor?

İçerik üretirken beyniniz bir hedef doğrultusunda onlarca bileşenden bir bütün ortaya koymak için çalışır. Başlı başına yazma eylemi bile beyninizi çalışmaya, parçalar arası bağlantı kurmaya zorlar. Birçok girdiyi bir araya getirip anlamlı bir bütün oluşturmaya çalışmak tamamen analitik düşünce gerektirir. Böylece siz bir içerik üretirken ister istemez fikir üretebilme becerisini de edinmiş olursunuz. Elbette bu söylediklerim kaliteli olanlar için geçerli, gülmeme challenge tarzı sabun köpüğü içerikler için değil. Zaman içerisinde göreceksiniz ki ürettikçe gelişecek, geliştikçe üreteceksiniz.


2. Para Kazanabilirsiniz


Blog yazarak para kazanmak son yıllardaki popüler konuların başında gelmektedir. Belki on yıl öncesi kadar kolay olmasa da hala doğru. Kaliteli bir kitleye sahip bloglar hala hatırı sayılır meblağlar kazanmaya devam ediyor. Peki blogdan para kazanma işi nasıl oluyor?

Eğer gerçek bir değer oluşturabilirseniz, kitleniz, takipçileriniz yeterince sadık ve büyük olursa doğru stratejilerle birçok meslekten çok daha iyi paralar kazanabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse. Teknoloji hakkında makaleler yazdığınız bir bloğunuz var ve aylık ziyaretçi sayınız hatırı sayılır bir hale geldi. En başta Google Adsense olmak üzere çeşitli reklam platformları sayesinde para kazanabilirsiniz. Bu tabi en az getiri sağlayacak olan yöntem. Tanıtım yazıları, satış ortaklığı, ürün tanıtımları ya da bizzat firmalardan reklam alarak da gelir elde edebilirsiniz. Bunlar ilk etapta aklıma gelenler sadece. Blogunuz üzerinden birçok gelir kaynağı yaratabilirsiniz. (Detaylı bilgi için bu yazıyı okuyabilirsiniz.)

Eğer blogdan para kazanma amacınız varsa, normal yollardan kazanılan her gelirde olduğu gibi sabır, azim ve tutarlılığın gerekli olduğunu hatırlatmak isterim. Siz sabırla yolunuza devam ettiğiniz sürece amacınız olmasa bile para sizi bulacaktır, bundan emin olabilirsiniz.


3. Yeni Şeyleri Öğrenmenize Yardımcı Olur


İnsanlar internette neredeyse her çeşit konu hakkında bilgi arıyor. Teknoloji, finans, sağlık, kişisel gelişim, motivasyon vs. Bu nedenle içerik üretmek için aklınıza gelen herhangi bir konuyu seçebilirsiniz. Emin olun üreteceğiniz içeriğin az ya da çok bir okuyucu kitlesi olacaktır. Tabi siz düzenli olarak içerik sunduğunuz sürece. Peki bu nasıl olacak?

Gelin bir örnek üzerinden anlatayım. Diyelim ki balıkçılık hakkında bir blog açtınız. Önceleri balık nasıl tutulur, balık ekipmanları nelerdir, hangi mevsimde hangi balık tutulur gibi tamamen kişisel deneyimlerinizden yola çıkarak içerikler ürettiğinizi varsayalım. Peki ya sonra? Bir yerden sonra siz de fark edeceksiniz ki içerik konusu bulmak konusunda zorluk yaşayacaksınız. İşte bu noktada ister istemez kendiliğinden yeni bir şeyler öğrenmeye başlayacaksınız.

Belki balık türleri hakkında detaylı bir araştırmaya gireceksiniz. Belki ekipmanlar hakkında üreticilerle röportaj serileri gerçekleştireceksiniz. Her ne şekilde olursa olsun içerik üretmeye devam ettiğiniz sürece yeni şeyler öğreneceksiniz. Bu kaçınılmaz bir son. Blog yazmaya başladığınızda ne demek istediğimi çok daha iyi anlayacağınıza eminim.


4. Daha İyi Yazmanızı Sağlar


Yazmak sanıldığı kadar kolay bir eylem değildir. Hele ki blog yazarlığı. Eğer blog açmak işini ciddiye alarak bir hobiden öteye götürmek isteyenlerdenseniz, ister istemez düzenli içerik üretmeniz gerekir. Bu da düzenli olarak yeni konular hakkında yazı yazmak demektir.

Tıpkı müzik enstrümanları kullananlarda olan kas hafızası gibi, yazı yazanlarda da beyin kasları çalıştıkça bir hafıza geliştirir. Bu nedenle siz yazdıkça, düzenli yazmaya devam ettikçe çok daha iyi içerikler üretirsiniz. Yazdıkça gelişecek, geliştikçe yazacaksınız.


5. Özgüven Verir


Blog açmak kesinlikle ama kesinlikle özgüveninizi arttırır. Çünkü bu sayede fikirlerinizi söylemeyi, başkalarına göre yanlış da olsa onlara güvenmeyi, hata yapmaktan korkmamayı öğrenirsiniz.

Blog yazmaya başlayınca güçlü yönlerinizi keşfedeceksiniz. Yaptığınız işin olumlu dönüşlerini görünce kendinize olan güveniniz artacaktır. Bu size hem motivasyon kaynağı olacak hem de bir sonraki adımınızı atarken bir güven duygusu aşılayacaktır.

Tabi ki her zaman olumlu geri dönüşler olmayacak. Paylaşmaya başladığınız an, sunduğunuz içeriklerin eksik ya da yanlış yönleri ile yüzleşme şansını da yakalayacaksınız. Kimisi beğenmeyecek, kimisi yanlış yaptığınız noktaları söyleyecek. Bazen de eksikliğiniz herkesin gözü önünde size bildirilecek.

İşte tam da bu noktada neden blog açmalısınız sorunuzun cevabı olarak şunu söyleyebilirim, blog yazmak size özgüven sağlayacak. Yapmış olduğunuz hataları kabullenip üstesinden geldiğiniz anda kendinize olan saygınız da artacak. İnsanlardan alacağınız dersler ve bunlar karşısında takınacağınız tavır sizi hep bir adım ileri taşıyacak. Aştığınız her engel, hedeflediğiniz her noktaya varış da kendinize olan öz güveninizi arttıracaktır.


6. Sınırlarınızı Öğrenirsiniz


Hadi şimdi biraz dürüst olalım, ilk önce de kendimize. Hepimizin hayatının bazı noktalarında yaşadığı zorlu süreçler oluyor. Konfor alanımızı terk etmek durumunda kalıyoruz. İstemediğimiz işler ve kişilerle vakit geçiriyoruz ve ilk fırsatta kendimizi eve atmak için sabırsızlanıyoruz.

Peki, aslında tahmin ettiğinizden çok daha güçlü, azimli ve sandığınız kadar da tembel değilsiniz desem? Blog yazmak size sınırlarınızın tahmin ettiğinizden çok daha fazla olduğunu öğretir. Hem de zorla değil; severek, içinde olmayı isteyeceğiniz bir zorluk bu.

Tüm konforunuzu terk ederek yeni bir işe girişmek başlarda kolay ve ilgi çekici görünebilir. Ama inanın bir blog açmak ne kadar kolaysa devam ettirmek de bir o kadar zordur. Farklı fikirlerle karşılaşmak, okuyucularla iletişim kurmak, kitlenizi oluşturmak; öğrenmeyi ve büyümeyi sürdürebilmeniz sizi sınayacak harika zorluklardır.


7. Kendi Kitlenizi Yaratabilirsiniz


İnsanlar (Ben de dahil hepimiz) fayda sağladığımız şeylere yöneliyoruz. Bize maddi veya manevi fark etmeksizin, bir fayda sağlayan, değer katan alanlara ve kişilere yöneliyoruz. İşte siz de blog yazmaya başladığınızda zamanla bir değer yaratabilir, insanlara bir fayda sağlayabilirseniz kendi kitlenizi oluşturmayı başarabilirsiniz.

Diyelim ki bir yabancı dil biliyorsunuz ve bunu insanlara nasıl öğreneceklerini anlatmaya başladınız. Zaman içerinde dil öğrenmek için yardımcı olduğunuz bu insanlar sizin (Blogunuzun) etrafınızda bir grup oluşturacak. Sizin fayda sağladığınız bu insanlar artık içeriklerinizi takip eder hale gelip belki de paylaşmaya başlayacaklar. İşte tam o anda kendi kitlenizi oluşturmaya başlamış olacaksınız.

Bu size sadece maddi olarak değil, insanlara yardım etmenin verdiği o harika manevi hazzı da yaşamanızı sağlar ki inanın bu hiçbirine benzemiyor. Bundan emin olabilirsiniz.


8. Sizi Disipline Eder


Herhangi bir şeyi istediğiniz zaman bunun için çaba sarf etmeniz çoğu zaman yolu yarılamadan önce sona eriyor. Dürüst olun, bu çoğumuz için böyle. Ne yazık ki artık sabır ve istikrarla ilgili insanlığın genelinde büyük bir sıkıntı olduğu açık. * Peki blog yazmak sizi nasıl disipline sokar bilmek ister misiniz?

Bir defa en başta, belirli bir zaman diliminde yazmayı düşündüğünüz makaleleriniz oluyor. Bunları içerik takviminizde yetiştirmek için çalışmak durumunda kalıyorsunuz. Bu yüzden de zaman içerisinde kendinizi bir disiplin içinde yazarken buluyorsunuz.

Bu zamanla kişiliğinize sirayet ederek hayatınızın kalanını da etkiliyor. Daha önce fark etmediğiniz bir öz bilinçle; kendinizi, yapmanız gereken işlerinizi yaparken buluyorsunuz.

İşte blog açmak sizi disipline eder derken tam olarak demek istediğim de buydu. Artık zamanı daha doğru ve verimli kullanarak sorumluluklarınızı yerine getirmeye başlıyorsunuz.


9. Kariyerinize Katkı Sağlar


Hepimiz biliyoruz ki artık diplomalar eskisi kadar geçerli şeyler değiller. Her ne kadar eski dünya hala var olmaya devam ediyor gibi dursa da değişim kendini göstermeye çoktan başladı.

Artık tüm dünyada kimse kolay kolay sadece diplomanız ve üzerinde yazan okuldan dolayı size para ödemiyor. İşinizi yapabildiğinizi görmek (Hatta çok iyi yapabildiğinizi) istiyorlar. Rekabet ciddi bir düzeyde ve her geçen gün artıyor. Rakiplerinizden sıyrılmak için blog yazabileceğinizi biliyor muydunuz?

Örneğin bugün siz ve ben yazılım alanında iş arayan iki yeni mezun olalım. Siz çok güzel bir okulu bitirmişsiniz ve ben sadece ilgili alanda blog yazan birisiyim. İş görüşmesine gittiğimizde siz işverenin önüne sadece bir CV koyarken ben bildiklerimi paylaştığım bir sitem olduğundan ve isterlerse inceleyebileceklerini söylüyorum. Sizce hangimizin şansı daha fazla?

Ne olursa olsun karşı tarafa güven vermek için kaliteli, güncel bilgiler barındıran özgün bir blog yazarı olmanın katkısını sanırım kimse göz ardı edemez.

Belirli bir konuda (Niş blog) yararlı bilgilerinizi düzenli olarak paylaşmak takipçilerinizin olduğu kadar sizinle iş yapmak (İşe almak) isteyenlerinde dikkatini çekecektir emin olun. Blog yazmak uzmanlığınızı bir kâğıt parçasından bir adım öteye taşımanın harika bir yolu değil mi sizce de? Neden blog açmalısınız isterseniz tekrar bir düşünün.


10. İşletmenizin Satışlarını Arttırır


Intelius tarafından yürütülen bir çalışmada; tüketicilerin %78’inin, satın alma eylemine geçmeden önce işletmeler hakkında bilgi aramaya yöneldiğini gösteriyor. Bu ne anlama geliyor? Bugün bir kalem alacağınız zaman hemen mağazaya gitmiyorsunuz. Önce internette kullanıcı yorumlarını okuyor, fiyat karşılaştırması yapıyor, ürün videolarını izliyor ve son olarak satın alma işlemini gerçekleştiriyorsunuz.

Şimdi başa dönelim. Bu kalemi satan sizin mağazanız olsun. Bir web siteniz var ve buna ek olarak ürünleriniz hakkında içerikler ürettiğiniz bir de blog. Bu blog sayfasında genel olarak kalemlerle ilgili çeşitli makaleler yayınlıyorsunuz. Özel olarak o kaleme ait bir tanıtım yazınız var. Hatta bir de video içerikle bahsi geçen kalemi tüketicilere gösteriyorsunuz. Sizce müşteriler hangi satıcıyı seçerdi bir düşünün.

Bu kadar nedenden sonra sanırım blog nasıl açılır yazısına devam edebiliriz.

Neden Blog Açmalısınız? Blog Açmak İçin 10+ Sebep adlı bu yazımda; insanların niçin içerik üretip bunları paylaşmak eğiliminde olduklarını açıklamaya çalıştım. Neden her geçen gün daha fazla sayıda yeni blog siteleri, vlog kanalları açılıyor bunlara değindim. Blog sitelerinin sadece kişisel kullanıcılar için değil, ticari kuruluşlar tarafından da dijital pazarlama için nasıl kullanmaya başladıklarını belirttim. Umarım sizler için faydalı bir yazı olmuştur. Konu ile ilgili tüm sorularınız için yorum bölümünden ya da iletişim sayfasından bana ulaşabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Powered by