Sosyal Medya

Sosyal Medya Nedir?

İnternetin keşfinden bu yana, özellikle son on yılda sosyal medya sitelerinin sayısı ve popülaritesi inanılmaz bir yükselişe geçti. Üstelik sosyal medya artık sadece bireysel kullanıcıların değil işletmelerin de yakın takibinde. Değişen ve gelişen yapısı ile sosyal medya sadece kullanıcılarının vakit geçirdiği bir mecra olmaktan çıktı. İşletmelerin/markaların da pazarlama süreçlerinde gittikçe artan bir yer edinmeye başladı. Ben de bu makale ile sadece kullanıcılarının değil, işletmelerin gözünden sosyal medya nedir ne işe yarar incelemek istedim.


Sosyal Medya Nedir?


Sosyal medya; insanların online iletişim kurmalarını ve etkileşimde bulunmalarını sağlayan bir dünyadır. Sosyal denmesinin nedeni; kullanıcıların gerçek hayatta değil, sosyal mecralarda etkileşime girmesidir. Her ne kadar günümüzde fiziki ve sanal etkileşimin payı insan ve toplum sosyolojisinde yer değiştirmeye başlamış olsa da hala bu ayrım önemini koruyor.

Özellikle son birkaç yıldır kullanıcıların ve paylaşımların katlanarak artması, sosyal medyanın kullanımını hızlandırmıştır. Bir web sitesi sahibi olmadan; kendileri veya dünya görüşleri hakkındaki düşüncelerini hızlı bir şekilde paylaşabiliyor olmaları, bu sosyal dünyayı tahmin edilenden de hızlı bir şekilde büyütmüştür.

Sosyal medya; insanların online iletişim kurmalarını ve etkileşimde bulunmalarını sağlayan bir dünyadır. Sosyal denmesinin nedeni; kullanıcıların gerçek hayatta değil, sosyal mecralarda etkileşime girmesidir.

Kişisel kullanıcılar için olmasa da; işletmeler için tüketim alışkanlıklarındaki değişimle birlikte artan sosyal medya kullanımı hem yeni fırsatlar hem de sorumluluklar getirmiştir. Bu da bize özellikle işletme/marka sahipleri için sosyal medya nedir sorusunu daha detaylı bir şekilde analiz edip pazarlama süreçlerinde kullanılabilir hale getirmemizi mecburi kılıyor.

Eski nesil yöntemlerle müşterilerden toplanmaya çalışılan verileri bir düşünün. Şimdi ise müşteriler, bu verileri sosyal medya kanalları ile firmalara neredeyse gönüllü olarak ücretsiz olarak sunmaktadır. Hangi ticari kuruluş bu fırsatı görmezden gelebilir?


Neden Sosyal Medya?


İster küçük, yerel bir işletme olun; isterseniz dünya çapında büyük bir holding, hiç fark etmez. Şu bir gerçek ki; artık neredeyse tüm potansiyel ve mevcut müşterileriniz sosyal medyada. Bu kanallarda arkadaşları/meslektaşları/yakınları ile bilgi alışverişine giriyor. Beğendiği bir ürünü tavsiye ediyor ya da şikâyetini en yakınlarına birinci ağızdan iletiyor. İsterseniz gelin biraz daha detaylı olarak inceleyelim.

Ürün ya da hizmetiniz hakkında anlık olarak; yakınlarına, arkadaşlarına, tanıdıklarına olumlu sonuç bildiren ve bunu sizin adınıza ücretsiz olarak yapan birileri olacak… Bundan on yıl önce pazarlama müdürlerine böyle bir önerme ile gelsem sanırım bana gülerlerdi. Oysa şimdi sizin adınıza, ücretsiz olarak, üstelik birbirleri ile yarışırcasına insanlar ürün ve hizmetler adına sosyal medyanın her kanalında görüş bildiriyor. Sizin markanızı yayıyorlar ve bunun için hiçbir reklam ücreti de talep etmiyorlar.

İster küçük, yerel bir işletme olun; isterseniz dünya çapında büyük bir holding, hiç fark etmez. Şu bir gerçek ki; artık neredeyse tüm potansiyel ve mevcut müşterileriniz sosyal medyada.

Tersi de söz konusu. Ürün ya da hizmetlerinizle ilgili olumsuz geri bildirimi artık anlık olarak alabiliyorsunuz. Tabi bu aynı zamanda kontrol edilemez bir büyümeye de dönüşebiliyor. İşte bu noktada sizin sosyal medyada ne kadar var olduğunuz, önem verdiğiniz ve işletmeniz/markanızla ilgilenen sosyal medya uzmanlarının yeterliliklerine bağlı kalıyor.

Bir anda istenmeyen bir marka olabilirsiniz ya da bu krizi ustaca atlatıp müşterilerinizin kalbini de kazanabilirsiniz. Takdir edersiniz ki bunun için öncelikle o sosyal medya platformunda olmanız gerek. Müşteri deneyiminin çoğunluğu artık internette yaşanıyor ve sosyal medya kanallarındaki takipçileriniz artık sizin gerçek/potansiyel müşterileriniz. Bunu aklınızdan bir an için bile olsa çıkarmayın.


Takipçilerin Önemi


Bir önceki bölümde neden sosyal medya olmanız gerektiğini anlatmıştım. Şimdi de bu dijital varlığın büyüklüğünü belirleyen en önemli etken olan takipçi kitlenizi inceleyelim.

Temelde bu grubu oluşturmak; müşterilerinizle/potansiyel müşterilerinizle (Takipçileriniz) sürekli ve olumlu etkileşim yolu ile olur. Eğer her şeyi doğru yaparsanız sahip olacağınız sosyal medya ağı sizin pazarlama platformlarınızın zirvesi bile olabilir. Elbette bu zaman, sermaye ve işini iyi bilen bir sosyal medya uzmanı ile olacaktır.

Düşünün, ürününüz hakkında hiçbir ücret ödemeden reklamınızı yapan bir gruptan bahsediyoruz. Olumlu yorumları, tavsiyeleri ve paylaşımları ile sizin için ölçülebilir bir reklam ağı oluşturuyorlar. (Sosyal medya pazarlaması da tam olarak bu oluyor)

Geri Bildirim

Site verileri, müşteri bilgileri, gözlemleri ve paylaşımları, aradıkları ve bulamadıkları. Bunların hepsi sizin onlarca yıldır reklam ve pazarlama sektöründe ulaşmak istediğiniz verilerdi. Şimdi hepsi önünüzdeki bu dünyada öylece duruyor.

Pasif bir web’den interaktif bir ağa geçiş, bireylerin birbirleriyle nasıl bağlantı kurduklarını ve işletmelerin nasıl işlediğini belirleyen birçok değişikliği beraberinde getirdi. Oyunun bu aşamasında, bir sosyal medya varlığının işletmenin başarısı için ne kadar kritik olduğunu söylemeye gerek yok sanırım.

Daha fazla kişiye ulaşın, daha kaliteli sosyal medya takibi sağlayın, markanızın otoritesini artırın, müşterilerinizin davranışlarını etkileyen kişilerle (Influencer) çalışın. Dijitalin gücünü keşfedin! Tek yapmanız gereken bu.


İlişkiler


Sosyal medyadan en iyi şekilde yararlanmak için, oluşturduğunuz ilişkileri nihai hedefiniz haline getirin. Müşterilerle kurduğumuz ilişkiler, işinizin diğer yönlerinin gelişebileceği ve büyüyeceği temeller olabilir. Sadece müşteri değil kaliteli bir network ağı oluşturmak da yine sosyal medya sayesinde elinizde.

İlişkiler geliştikçe iş ağınız büyür ve başka hiçbir alan bunu sosyal medya kadar hızlı ve kalıcı şekilde yapamaz. Son yıllarda tüm dünyada gelişen sosyal kanallar, bireyler arasındaki duvarları daha önce görülmemiş bir oranda yıktı. Artık dünyanın her yerinden insanlar birbirleri ile iletişim ve etkileşim halinde. Bu fırsatı kesinlikle değerlendirmelisiniz.

Müşterilerinizle (Takipçilerinizle) kurduğunuz ilişkiler, hem iyi hem de kötü zamanlarda markanızı destekleyecektir.

Müşterilerinizle (Takipçilerinizle) kurduğunuz ilişkiler, hem iyi hem de kötü zamanlarda markanızı destekleyecektir. Takipçileriniz ve onların sadakati, neredeyse her platformda ve her koşulda güçlü kalacak bir yatırımı temsil eder. Artık tüketiciler ürün ya da hizmetten öte duygu satın alma eğilimindeler. Bu gerçeği asla göz ardı etmeyin. Buna dayaranak oluşturacağınız bu güçlü ve güvenilir ilişkiler sayesinde olası bir zorluğu takipçilerinizle birlikte aşmanız mümkün olacaktır.


Geri Dönüşüm


Sosyal medyanın işletmelere sağladığı en büyük faydaların başında şüphesiz anında ve bizzat tüketiciler tarafından ücretsiz olarak sağlanan geri dönüşler gelmektedir. Günümüzde bilgi, sosyal medyada hızlı bir şekilde paylaşılıyor. Kullanıcılar, bilgileri anlık olarak paylaşmak için sosyal mecralara gidiyor. Bu bilgiler de zamanla görüş şeklini alıyor.

Bu nedenle, kitlenizden doğru ipuçlarını alabilirseniz, inanın paha biçilmez bir analiz ve geri bildirim kaynağı (Veri) olabilir. İşte tam da bu yüzden sosyal medya varlığı ve yönetimi çok önemli. Günümüzde en pahalı edinilen şeyin veri olduğu düşünülürse çok küçük yatırımlarla bu bilgiye sahip olabilmeyi sanırım hiçbir işletme göz ardı etmeyecektir.

Sosyal dinlemeyi ürün geliştirme çalışmalarına dahil etmek, erken uyarı sistemi olarak kullanılabilir. Müşteri hizmetleri maliyetlerinden tasarruf edebilir, değerli geliştirme geri bildirimleri sağlayabilir ve hatta fazla harcama yapmadan ideal beta testlerini tamamlamaya yardımcı olabilir.

İlişkiler


Bütünleşme


Sosyal medya; pazarlama, markalaşma, halkla ilişkiler ve reklam gibi klasik kanallarınızın peşine “takılabilir” bir şey değildir! Dijital pazarlama planınızın tam içinde, karışımın tamamen bütünleşmiş bir parçası olması gerekiyor. Yoksa tam olarak işe yaramayacaktır. Sadece bu şekilde müşterileriniz için tutarlı ve ölçeklenebilir bir deneyim yaratabilirsiniz. Bunu sağlamak da göründüğü kadar zor değil, emin olun.

Sosyal medya varlığınızı, tüm reklam çalışmalarınızı güçlendirmek ve sağlamlaştırmak için mümkün olduğunca erken oluşturup kurguladığınızdan emin olun. Değişen pazarlama kanalları arasında bu sosyal dünyadan uzak durmak her geçen gün maddi ve manevi zarar olarak size geri dönecektir. Sosyal medyayı keşfetmek için bir planlama döngüsünün sonuna kadar beklemek hiç akıllıca bir hareket olmayacaktır.

Sosyal medya varlığınızı, tüm reklam çalışmalarınızı güçlendirmek ve sağlamlaştırmak için mümkün olduğunca erken oluşturup kurguladığınızdan emin olun.

Planın en başından sosyal medyayı işin içine dahil edin ve yeterli önemi gösterin. Müşteri hizmetleri proaktif bir şekilde kullanıcılarınızı (Takipçilerinizi) dinleyebilecek ve olası bir kaybı ya da yanlışı çok öncesinde almış olduğu sinyallerle sizlere iletebilecek. Böylece işin başından itibaren oluşabilecek kayıplarının önüne geçebilirsiniz.

Gördüğünüz gibi; bir dijital varlığınız, doğru zamanda, doğru yerlerde, doğru kanallarla yürütüldüğünde işletmeniz için inanılmaz geniş kapsamlı etkisi olabilir.


Özet


Sosyal medya nedir ne işe yarar sorusunun cevabını aradığımız bu makalemize öncelikle sosyal medyanın genel bir tanımını yaparak başladık. Sosyal medya; insanların çevrimiçi iletişim kurmalarını ve etkileşimde bulunmalarını sağlayan bir dünyadır.

Bu kısa açıklamayı derinleştirerek markalar/işletmeler için sosyal medyanın neden zorunluluk olduğunu; bir şirket neden sosyal medyaya ihtiyaç duyuyor diye soran birinin bakış açısından açıklamaya çalıştık.

Daha sonra takipçilerin önemine değindik. Neden sadık bir kitle yaratmanın gerekli olduğunu ve mevcut kitlemizle kurduğumuz gerçek ve duygusal bağın niçin bu denli önemli olduğunu açıklamaya çalıştık.

Sosyal medyada kurduğumuz ilişkilerin bizler ve markamız için yaratacağı fırsatlara değindik. Kişisel ve ticari network ağımızı kurmak için sosyal medyanın işimizi nasıl kolaylaştırdığını anlattık.

Sosyal medya kanalları sayesinde elde edeceğimiz geri bildirimlerin önemini görmüş olduk. Aynı zamanda sosyal medyayı diğer pazarlama kanallarından ayırmadan bütünleşik olarak yaklaşmamız gerektiğini de öğrenmiş olduk.

Bu yazımda sosyal medya nedir ne işe yarar sorusunu mümkün olduğunda detaylı bir şekilde cevaplamaya çalıştım. Gündelik kullanıcıların ötesinde markalar tarafından bir bakışla artılarını açıklamaya çalıştım. Umarım beğendiğiniz ve faydalı bir içerik olmuştur. Konu ile ilgili tüm sorularınız için yorum bölümünden ya da iletişim sayfasından bana ulaşabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Powered by