Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Sosyal medya yönetimi; kişisel ya da kurumsal markaların dijital hesaplarının bu alanda uzmanlaşmış bir ajans ya da sosyal medya uzmanı tarafından yönetilmesidir.

Sosyal medya yönetimi işletmelerin hesaplarının nasıl kullanılacağından önce nasıl kurgulanacağını belirleme işlemidir. Doğru platformun seçiminden kullanım amacına hizmet etmesine, kriz anlarında nasıl davranılması gerektiğinden reklam stratejilerine kadar geniş bir yelpazede hizmet verilmesi gereken bir süreçtir. Uygun içeriklerin hazırlanmasından paylaşımına, doğru etkiyi yaratacak çalışmalardan potansiyel müşterilere ulaşmasını sağlamaya kadar birçok görevi de içinde barındırır. Sosyal medya hesap yönetimi sanıldığından çok daha detaylı ve iyi kurgulanması gereken bir süreçtir.

Sosyal Medya Yönetimi Ne İşe Yarar?

Doğru planlanmış ve uygulanan bir sosyal medya hesap yönetimi markanıza klasik reklam platformlarından çok daha fazla fayda sağlayacaktır.

Modern tüketici davranışlarının şekillendirdiği yeni dijital dünyada başarılı bir sosyal medya yönetimi size daha önce hiç ulaşamadığınız imkânları sunacaktır. Klasik bakış açısı ile odak noktanız satış ise mağazanız kapalıyken bile bunu gerçekleştirebilirsiniz. Eğer hedefiniz potansiyel müşterilerinize ulaşmaksa hepsi günün büyük kısmı reklamlarınızı ve paylaşımlarınızı görmek için bu dijital dünyada. Öğrenmek istediğiniz ürün ve hizmetleriniz ile ilgili geri bildirimleri ise artık tüketicileriniz bunları ücretsiz olarak ve isteyerek sizlerle paylaşmakta.

Sosyal Medya Yönetimi
Nasıl Yapılır?

Marka Konumlandırma

Sosyal medya yönetimi öncelikle markanın kişiliğinin netleştirilmesi ile başlar. Marka konumlandırmanızı yaparken çok dikkatli olmalısınız.

Rakip Analizi

Aynı ürün ve hizmetlerle benzer hedef kitlelere hitap ettiğiniz rakiplerinizi analiz etmeden yola çıkmak en son yapmanız gereken hata olmalı.

İçerik Üretimi

Hedef kitlenize uygun, sektörünüze benzer fakat size özel bir tarzda içeriklerinizi üretirken odak noktanızın fayda olması gerektiğini unutmayın.

Hedef Kitle Analizi

Markanızın hitap ettiği kitle kim? Hangi yaş aralığında, hangi cinsiyet daha fazla ilgili, ürün ve hizmetleriniz kimlerin dikkatini çekebilir?

Doğru Strateji

Dijital stratejinizi gerçekçi, ölçülebilir ve sürdürülebilir bir kurgu ile kurmanız gerekmekte. Bu şekilde sosyal medyada başarıya ulaşabilirsiniz.

Planlı Paylaşım

Düzenli içerik paylaşımı ve tutarlılık algoritmalar için olduğu kadar takipçileriniz için de son derece önemli bir konu.

dijital_pazarlama_1

Sık Sorulan Sosyal
Medya Yönetimi Soruları

Sosyal Medya Yönetimi hakkında en çok sorulan sorulardan bazılarını sizler için özetlemeye çalıştım.

Sosyal medya yönetimi nedir?

Sosyal medya yönetimi kişisel ya da kurumsal markaların dijital kimlikleri olan sosyal medya hesaplarının profesyonel olarak yönetilmesi işlemidir. Sosyal medyayı doğru kullanabilmek için bu işlemin hem teknik hem de kurgusal olarak konusunda uzman kişiler ya da ajanslar tarafından yürütülmesi gerekmektedir.

Sosyal medya yönetimine neden ihtiyaç var?

Modern dünyada mal ve hizmet piyasalarında bulunmak isteyen bir markanın sosyal medyada varlık göstermiyor olması artık düşünülemez bir durumdadır. Sosyal platformlar potansiyel müşterilerinize ulaşmak ve satış yapabilmek için mükemmel alanlardır. Aynı şekilde marka bilinirliğinizi ve güvenilirliğinizi arttırabileceğiniz bir dünya. Müşterilerinizden toplayacağınız geri bildirimlerin değerine daha değinmedim bile. Amaç ne olursa olsun artık her işletmenin sosyal medyaya ihtiyacı olduğu bir yadsınamaz bir gerçek.

Sosyal medya yönetimi nasıl yapılıyor?

Öncelikle ilgili ajans ya da bu hizmeti sunacak olan kişi ile işletme ile bir ön görüşme yapılır. Bu noktada eldeki veriler ışığında markanın belirlediği zaman ve bütçe dahilinde hedefler belirlenerek istenen amaçlara ulaşmak için izlenecek olan yol belirlenir. Yönetimi yapacak olan ekip/kişi tarafından belirlenen sürelerde onaylar alınarak içerik paylaşımlarına başlanır. Son olarak raporlama ve değerlendirme/düzenleme ile sosyal medya yönetimi bir süreç halinde devam eder.

Sosyal medya yönetimi raporlaması yapılıyor mu?

Firma ile yapılan görüşme sonrasında varılan mutabakat çerçevesinde haftalık, 14 günde bir ya da aylık olarak gerekli tüm işleyişin şeffaf bir şekilde kolaylıkla izlenebildiği raporlar online olarak sunulur. Gerekli hallerde fiziki toplantılarla da desteklenerek yenileme/düzenleme işlemleri sağlanır.

Sosyal Medyada ne sıklıkta gönderi yapılmalı?

Buna net olarak bir cevap verilmesi biraz güç. Sektöre, firmaya, hedef kitleye, mevcut koşullara göre değişebilir. En genel geçer anlatımla kitlenizi yormamak ve de markanızı unutturmamak adına haftada 3 ya da 4 içerik paylaşımı ideal rakamlardır diyebiliriz.

Sosyal medya reklamları pahalı mı?

Aslına bakarsanız şu an sosyal medya kanallarında reklam vermek çoğu diğer dijital kanallara ve klasik pazarlama platformlarına göre çok daha avantajlı. Gerçekten doğru hedef kitleye ulaşmak, 7/24 onlarla irtibat halinde kalabilmek, çok daha etkili ve geri dönüşümü yüksek kampanyalar düzenleyebilmek kesinlikle göz ardı edilemeyecek olan imkânlar. Tüm bunlara sahip olmak için ayırmanız gereken bütçeler de klasik pazarlama kanallarına göre kesinlikle çok daha az.

Sosyal medyada takipçi satın almak mantıklı mı?

Kesinlikle değil! Hatta düşündüğünüzün aksine hesabınıza ve markanıza zarar verecektir. Şöyle düşünün. Size gönderilen hesaplar sahte birer bot ve rakamdan başka bir şey ifade etmiyorlar. Size ticari olarak asla geri dönüşümü olmayacak bir rakamlar dizisinden bahsediyorum. Üstelik gerçek takipçileriniz bunu fark ettiği anda (Eskisi gibi değil artık herkes kolaylıkla bunu anlıyor) onların gözünde güvenilirliğinizin nasıl zedeleneceğini bir düşünün? O nedenle takipçi satın almak mantıklı olması bir kenara kesinlikle uzak durulması gereken bir işlem.

Sosyal medya yönetimi fiyatları neye göre belirleniyor?
Sosyal medya paketleri fiyatlarını etkileyen çok sayıda unsur mevcut. Bunların başında kullanılacak içeriğin üretilmesi gelmekte. İçerik türüne göre (Görsel ya da video içerik) değişkenlik göstermekle birlikte bu işlem için harcanan zaman, insan emeği ve kullanılan yazılım/donanım ücretleri birinci gider kalemini oluşturmaktadır. Bunun dışında gerekli analizlerin, raporlamaların ve otomatik işlemlerin sağlanmasına yönelik kullanılan programların yabancı para birimleri üzerinden olmasından dolayı ekstra bir masraf doğmaktadır. Son olarak da tüm bu süreçlerin kurgusunu ve yönetimini başarılı bir şekilde yönetmek için gerekli olan yetişmiş insan emeği.

Birlikte Neler Yapabileceğimizi
Öğrenmek İster Misin?