Wordpress

Wordpress Nasıl Kurulur?


Wordpress Nasıl Kurulur?


Wordpress nedir adlı yazımda Wordpress’in; hiçbir kodlama bilgisi olmadan, sadece birkaç adımda kendi web sitenizi kurmanıza olanak sağlayan bir içerik yönetim sistemi olduğunu anlatmıştım. Şimdi de sıra Wordpress kurulumuna geldi. Wordpress nasıl kurulur adlı bu makalede, üç ayrı yöntemi de detaylı bir şekilde inceleyeceğiz. Bunlar hosting üzerinden Wordpress kurulumu, cPanel üzerinden Wordpress kurulumu ve Ftp programı vasıtası ile Wordpress kurulumu. Tüm bu süreçte hiçbir kod bilgisine ihtiyacınızın olmadığını hatırlatmak isterim. Temel bilgisayar kullanım bilgisi kurulum işlemlerimizde bize yeterli olacaktır.


Wordpress Nedir? Ne İşe Yarar?


Wordpress, hızlı ve kolay bir şekilde web siteleri oluşturmak için kullanabileceğiniz bir web yazılımı olarak 2003 yılında Matt Mullenweg ile Mike Little’ın ortak çabası sonucunda ortaya çıktı. Kendini günden güne geliştirdi ve şu an dünyadaki en popüler web yayıncılık platformu olmayı başardı.

Her ne kadar Wordpress dediğimizde çoğu kişinin aklına sadece blog siteleri gelse bile işin aslı hiç de öyle değil. Bu sistemde aklınıza gelebilecek hemen hemen her çeşit web sitesini yapabilirsiniz. Üstelik bunun için kodlama bilmenize de gerek yok.

Wordpress Yazılımı

Wordpress; hiçbir kodlama bilgisi olmadan, sadece birkaç adımda kendi web sitenizi kurmanıza olanak sağlayan bir içerik yönetim sistemidir.

Eski zamanlarda bir web sitesi kurmak için harcanan zaman ve emeğin neler olduğunu öğrenmek ister misiniz? Bir web sitesi yapmak istediğinizde öncelikle sitenizin iskeletini oluşturmak için Html öğrenmeniz gerekirdi. Html ile web sitesinin ve içeriğinizin ana yapısını oluşturuyordunuz. Daha sonra internet tarayıcılardaki görünümünü düzenlemek için Css (Ve ek dillerle) gibi araçlarla uzun günler süren uğraşlar veriyordunuz.

Programlama sayesinde sitenizde arama yapılabilir, ürünleriniz sayfalar halinde listelenebilir, ürünlerinize yorumlar eklenebilir, kullanıcı girişleri vs. gibi özellikler oluşturulabilir. Bunun için de Php ya da Asp dili ile web sitenizi programlamak zorundaydınız.

Tüm bu işlemlerden sonra web siteniz hayata geçti. Peki ya yeni bir ürün sayfası eklemek isterseniz? Ya da hakkınızda bölümünde bir tek cümle değiştirmek isterseniz? Tüm bu dillere hâkim (Ya da ilgili alan için ilgili uzman) bir uzman tarafından yardım almanız gerekmekteydi. Bu da zaman/para demek. Üstelik birine bağımlı kalmanın getirdiği zorluklar da çabası.

İşte bu nedenle zaman içerisinde web teknolojilerinde CMS yani İçerik Yönetim Sistemleri ortaya çıktı. Çok ünlü olanlar olduğu gibi (Wordpress, Joomla, Opencart) web sitenize özel içerik yönetim sistemleri de yazılımcılar tarafından yapılmaktadır. Bu içerik yönetim sistemleri sayesinde web sitenizin içeriğini kodlarla uğraşmanıza gerek kalmadan yönetebilirsiniz. Üstelik kimseye ihtiyaç duymadan! Sizce de harika değil mi?

Wordpress Avantajları

Wordpress yazılımının en önemli avantajı ücretsiz olmasıdır. Evet, doğru duydunuz. Size birkaç adımda mükemmel web siteleri yapmayı sağlayan bu yazılım tamamen ücretsizdir.

Bunun nedeni, Wordpress’in bir açık kaynak projesi olmasıdır. Dünyanın her yerinden yüzlerce gönüllü sürekli olarak Wordpress yazılımı için kod oluşturup geliştiriyor. Hayal edebileceğiniz her türden web sitesini oluşturmanıza olanak sağlayan binlerce Wordpress tema ve eklentisinin yapımı her an devam etmektedir.

İkincisi, inanılmaz derecede esnek ve genişletilebilirdir. Web sitenizin tüm görünümünü kolayca değiştirebilirsiniz. E-Posta aboneliği ekleyebilir, fotoğraf galerisi oluşturabilir veya bir E-Ticaret sitesi açabilirsiniz. Bunları yapmanıza olanak sağlayan binlerce tema ve eklenti vardır. Bunun için tek yapmanız gereken dakikalar içinde yeni bir tanesini kurmak, hepsi bu.

Üçüncü olarak; kullanımı ve öğrenmesi kolaydır. Web sitenizde küçük bir değişiklik yapmak istediğinizde kimseye ihtiyaç duymazsınız. Bunun yerine, kod yazmayı öğrenmek zorunda kalmadan, içeriğinizi kolayca oluşturabilir veya güncelleyebilirsiniz. Böylece zamanınızı ve sermayenizi işinizi/sitenizi geliştirmeye harcayabilirsiniz.

Wordpress ayrıca SEO dostudur. İçeriğinizin arama motorları için optimize edilmesini sağlayacak her şeyi içerir. Bu da sitenizin arama sonuçlarında görünür olmasına yardımcı olur. Google’dan Matt Cutts ‘Wordpress SEO’yu daha iyi yapmak için oluşturuldu’ derken buna atıfta bulunuyor.


Wordpress Nasıl Kurulur?


Wordpress kurulumlarına başlamadan önce önemli bir noktanın altını çizelim. Wordpress’i kurabilmek için kesinlikle hosting ve domain sahibi olmanız gerekmekte. Bu ikisi olmaksızın Wordpress kurulumu ve kullanımı mümkün değil.

Wordpress nasıl kurulur sorumuzun 3 tane cevabı var;

  • Hosting Üzerinden Wordpress Kurulumu
  • cPanel Üzerinden Wordpress Kurulumu
  • Ftp Programı Vasıtası ile Wordpress Kurulumu

Şimdi ilk seçeneğimiz olan hosting üzerinden Wordpress kurulumuna geçelim.

Hosting Üzerinden Wordpress Kurulumu

Bu yöntem en kolay ve zahmetsiz yöntemdir. Artık çoğu hosting firması müşterilerine web hosting alanı kurulumunda popüler uygulamalar kurmak isteyip istemediklerini soruyorlar. Bu sayede çok basit ve zahmetsiz bir şekilde 1-2 dakika da Wordpress kurmuş oluyorsunuz. Peki, nasıl mı?

(Ben anlatımı sitemin bulunduğu Natro firması üzerinden anlatacak olsam da neredeyse tüm firmaların ara yüzleri birbirine benzemektedir. Özellikle panel ekranları hepsinde aynıdır. Bu anlatım ile her firmada bulunan hesaplarınız için Wordpress kurulumunu kolaylıkla yapabilirsiniz.) (Detaylı bilgi için hosting ve domain nedir adlı yazımı okuyabilirsiniz. )

1. Hosting yönetimi bölümüne giriş yaptıktan sonra ilk kez web sitesi oluşturacağımızdan dolayı yeni bir web alanı oluşturmamız gerekecek. Bunun için yeni web alanı ekle diyoruz. Kullanmak istediğimiz (Bazı durumlarda birden fazla olabileceği için) alan adımızı yazarak devam ediyoruz.

Hosting Üzerinden Wordpress Kurulumu 1

2. Platform seçimi olarak Linux hosting seçiyoruz. Açılışta popüler uygulamalardan birinin kurulmasını istiyorum kutucuğunu tıklayarak Wordpress’i seçiyoruz.

Hosting Üzerinden Wordpress Kurulumu 2

3. Ftp şifresini kendiniz de yazabilirsiniz sistemin otomatik olarak güvenli şifre oluştur seçeneği ile oluşturmasını da sağlayabilirsiniz. Burada tercih sizin. E-Posta sitesi oluşturulsun mu seçeneğini evet diyorsunuz. En alttaki oluştur butonuna tıklayarak devam ediyoruz.

Hosting Üzerinden Wordpress Kurulumu 3

Şimdi ikinci seçeneğimiz olan cPanel Üzerinden Wordpress Kurulumu bölümüne bir bakalım.

cPanel Üzerinden Wordpress Kurulumu

cPanel Linux sunucularda inanılmaz uyumlu çalışan bir web hosting kontrol paneli uygulamasıdır. cPanel’i bilgisayarınızda masa üstünü kullanır gibi kullanabilirsiniz. cPanele ilk girdiğinizde birçok resim ve altında yazılar göreceksiniz. Bu resim ve yazılara tıklayarak işlem içeriklerine ulaşabilirsiniz. cPanel üzerinden E-Posta, site yönetimi, çeşitli analizler vs. gibi işlemleri yapabilirsiniz.

cPanel Linux işletim sistemi ile en uyumlu çalışan kontrol panelidir.  cPanel, hızı, kullanım kolaylığı, kurulum ve güncellemelerinin kolay/otomatik olması, stabilizesi gibi özelliklerle ön plana çıkmaktadır. cPanel’e giriş için gerekli kullanıcı adı ve şifrenizi hosting sağlayıcınızdan alabilirsiniz.

1. cPanel’e giriş yapıyoruz. Karşımıza şu şekilde bir ekran gelecektir.

cPanel Üzerinden Wordpress Kurulumu 1

2. Sayfada aşağı doğru devam ettiğimizde karşımıza web uygulamaları bölümü gelecek. Burada Wordpress’i seçerek devam ediyoruz.

cPanel Üzerinden Wordpress Kurulumu 2

3. Uygulamayı kur diyerek hiçbir ayara dokunmadan (Kullanıcı bilgilerini isterseniz değiştirebilirsiniz) devam ediyoruz.

cPanel Üzerinden Wordpress Kurulumu 3

cPanel Üzerinden Wordpress Kurulumu 4

4. Ve işte Wordpress siteniz hazır!

Hosting Üzerinden Wordpress Kurulumu 3

Soldaki linklerden sayfamıza ya da Wordpress yönetim panelimize gidebiliriz.Sağdaki sekmeler ise yedekleme, güncelleştirme vs gibi işlemleri kolaylıkla yapabileceğimiz alanlardır.


Ftp Programı ile Wordpress Kurulumu


Şimdi sıra geldi asıl öğrenmenizi önerdiğim metota; Ftp programı vasıtası ile Wordpress kurulumu. Bu bölüm önemli olduğundan dolayı diğer Wordpress kurulum yöntemlerinden ayrı bir başlık altında inceleyeceğiz.

Bu metodu önermemin birkaç sebebi var. Öncelikle profesyonel bir Wordpress site yapımında sitemizin arka planına müdahalelerde bulunmamız gerekecektir. Bazen sitemizin görünümünde değişiklik yapmak için, bazen yapısal olarak gerekli iyileştirmeler için bazen de teknik SEO çalışmaları için. İşte tüm bu sebeplerden ötürü tavsiyem Ftp programı ile Wordpress sitenize bağlantı kurmaya alışmanız yönünde. Böylece gerekli zamanlarda gerekli müdahaleleri çok daha hızlı ve kolay bir şekilde yapabileceksiniz.

FTP internete bağlı bir bilgisayardan diğerine (her iki yönde de) dosya aktarımı yapmak için geliştirilen bir internet protokolü ve bu işi yapan uygulama programlarına verilen genel addır. İlk geliştirilen internet protokollerinden biridir. FTP protokolü ile bir başka bilgisayardan bir başka bilgisayara dosya aktarımı yapılırken, o bilgisayar ile etkileşimli bağlantı kurulur ve protokol ile sağlanan bir dizi komutlar yardımıyla iki bilgisayar arasında dosya alma/gönderme işlemleri yapılır.

FTP (File Transfer Protocol) İnternete bağlı bir bilgisayardan diğerine (her iki yönde de) dosya aktarımı yapmak için geliştirilen bir internet protokolü ve bu işi yapan uygulama programlarına verilen genel addır.

Öncelikle profesyonel bir Wordpress site yapımında sitemizin arka planına müdahalelerde bulunmamız gerekecektir. Bazen sitemizin görünümünde değişiklik yapmak için, bazen yapısal olarak gerekli iyileştirmeler için bazen de teknik SEO çalışmaları için. İşte tüm bu sebeplerden ötürü tavsiyem Ftp programı ile Wordpress sitenize bağlantı kurmaya alışmanız yönünde.

Web Alanı Kurulumu

Öncelikle Web sitemizin kurulumunu gerçekleştireceğiz. Bunun için bir yer belirlemek adına web alanı kurulumu yapmamız gerekmekte. Aşağıdaki adımları izleyerek kolaylıkla yapabilirsiniz.

1. Öncelikle hosting paketimizin içerisine giriyoruz.

Web Alanı Kurulumu 1

2. Web sitemizin barınabilmesi için bir  web alanı oluştur diyoruz.

Web Alanı Kurulumu 2

3. Bu noktada öncelikle platform seçimini yapıyoruz. Linux seçmeniz gerektiğinin altını çizmek isterim. Sonrasına kullanacağımız alan adını, Ftp bilgilerimizi vs. belirliyoruz.(Ftp bilgilerini bir yere kopyalayın, az sonra kurulum sırasında gerekli olacak)

Web Alanı Kurulumu 3

4. İşte hazır! Web alanımız kuruldu!

Web Alanı Kurulumu 4

E-Posta Kurulumu

Şimdi sıra geldi E-Posta hesabı kurulumuna. Hem Wordpress kurulumunda hem de daha sonraki işlemlerimizde, çoğu eklenti ve uygulama bizden bir e-posta adresi isteyecektir. Ayrıca web sitemiz üzerinden ziyaretçilerimizin bizimle iletişim kurabilmesi için de bir e-posta adresine ihtiyacımız olacak. Çoğu sitede gördüğünüz [email protected] gibi bir mail alabilir ya da kendi zevkinize göre seçebilirsiniz. Genel alışkanlıklar doğrultusunda [email protected] olarak bir mail oluşturacağım.

1. Öncelikle e-posta site yönetimi  sekmesinde yeni e-posta sitesi oluşturuyoruz.

E-Posta Kurulumu 1

2. Kullanacak olduğumuz alan adını belirleyerek devam ediyoruz.

E-Posta Kurulumu 2

3. Yeni e-posta hesabı ekliyoruz.

E-Posta Kurulumu 3

3. Kullanacağımız e-posta hesaplarını ve şifrelerini belirliyoruz.

E-Posta Kurulumu 4

4. İşte karşımızda yenie-postamız.

E-Posta Kurulumu 5

Veritabanı Kurulumu

Wordpress Nasıl Kurulur adlı makalemizde sıra geldi veri tabanı kurulumu kısmına. Bu kısım Wordpress’in/sitemizin görünmeyen arka bahçesini oluşturmaya yarıyor. Wordpress sitemizin görünen ön yüzü ile iletişim kurup gerekli tüm ayar ve bilgilerimizi saklayacak olan kısım oluyor. Aynı şekilde işlevsel fonksiyonları yerine getirecek bölüm de yine veri tabanı oluyor. Aşağıdaki adımları izleyerek kolaylıkla veri tabanınızı oluşturabilirsiniz.

1. Hosting bölümüne girdiğimizde karşımıza en altta veritabanı bölümü gelecek. O sekmede yeni veritabanı oluştur diyoruz.

Veri Tabanı Kurulumu 1

2. Veritabanı bilgilerimizi oluşturarak devam ediyoruz. (Bunları bir yere kopyalayın, az sonra kurulum sırasında gerekecek)

Veri Tabanı Kurulumu 2

3. İşte yeni veritabanımız. Web alanımızı, e-posta sitemizi ve veritabanımızı oluşturmuş olduk.

Veri Tabanı Kurulumu 3

İşte veri tabanımız da hazır! Kullanıcı ve şifrenizi not almayı unutmayın, az sonra kullanacağız.

Filezilla İndirme ve Kurulumu

FileZilla,kiraladığınız sunucu (host) ile sizin bilgisayarınız arasında dosya aktarımını sağlayan en kullanışlı, en pratik, en güvenilir FTP araçlarından biridir. Açık kaynaktır ve tamamen ücretsizdir. Web site sahipleri için olmazsa olmaz programlardan biridir. Bu program ile sunucunuzda bulunan web sitenizin dosyalarına erişebilir, yeni dosyalar oluşturabilir, herhangi bir dosyayı bilgisayarınıza indirip düzenledikten sonra gerisin geriye yollayabilir, dosya izinlerini ayarlayabilir, yedeklerinizi alabilirsiniz.

1. Filezilla sitesinde gidiyor ve işaretli sürümü bilgisayarımıza indiriyoruz.

Filezilla İndirme 1

2. Program klasik kurulumdan ibaret. İlerle diyerek kuruyor ve kısa yolu masa üstümüze atıyoruz. Açtığımız zaman karşımıza şu şekilde bir ekran gelmiş olmalı.

Filezilla İndirme 2

Wordpress İndirme

Sanırım artık o meşhur Wordpress ile tanışmanın vakti geldi.

WordPress resmi sitesinden aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz gibi kurulum dosyalarını indiriyoruz. Dosya Zip formatında gelecek. Açtıktan sonra ikinci fotoğraftaki içeriğini görmüş olmalısınız.

Wordpress İndirme 1

Wordpress İndirme 2

Wordpress Kurulumu

Wordpress kurulumu için ilk önce Ftp programı vasıtası ile web sitemizin barındığı server’a bağlanmamız gerek. Bunun için Ftp sunucumuzu, kullanıcı adımızı ve şifremizi almamız gerek. Bu bilgileri hosting ekranınızdan kolayca öğrenebilirsiniz.

1. İndirmiş olduğumuz Ftp programını açıyor ve aşağıdaki gibi boşluklara bu bilgileri girerek sunucumuza bağlanıyoruz.

Wordpress Kurulumu 1

2. Karşımıza gelen dizinlerden public_html’i bularak içine giriyor ve içindeki her şeyi siliyoruz.

Wordpress Kurulumu 2

3. Daha önce masaüstüne indirdiğimiz Wordpress klasöründeki tüm dosyaları sürükle bırak yöntemi ile içini sildiğimiz public_html klasörüne atıyoruz.

Wordpress Kurulumu 3

4. Site adımızı tarayıcımıza yazıyoruz. Karşımıza aşağıdaki gibi o meşhur Wordpress kurulum ekranı gelecek. Başlayalım kısmına tıklayarak Wordpress kurulumuna başlıyoruz.

Wordpress Kurulumu 4

5. İşaretli alanlara bizden istenen bilgileri yazıyoruz. Veritabanı adı, ismi ve şifresini.

Wordpress Kurulumu 5

6. Bu bölümde sitemizin adını, kullanıcı ismimizi, şifremizi ve almış olduğumuz yönetici e-postasını girerek devam ediyoruz.

Wordpress Kurulumu 6

7. Ve giriş yaptığımızda karşımızda Wordpress yönetici panelimizi görüyoruz.

Wordpress Kurulumu 7

8. Tebrikler! Wordpress sitemiz artık kuruldu!

Wordpress Kurulumu 8


Özet


Bu makalemizde Wordpress nasıl kurulur konusunu inceledik. (Ek olarak Wordpress kullanımını öğrenmek için Wordpress rehberini kesinlikle okumanızı öneririm) Wordpress nedir diye başladık. Hosting üzerinden Wordpress kurulumu, cPanel üzerinden Wordpress kurulumu ve Ftp programı vasıtası ile Wordpress kurulumu nasıl yapılır bunları öğrendik. Wordpress yazılımının artılarını konuştuk. Ftp ile web sitemizin görünen yüzünün arkasına nasıl geçeceğimizi gördük. Wordpress kurulumunu hiçbir kod bilgisi olmadan kolayca  nasıl yapılacağını detaylı bir şekilde öğrenmiş olduk. Umarım sizler için faydalı bir yazı olmuştur. Konu ile ilgili tüm sorularınız için yorum bölümünden ya da iletişim sayfasından bana ulaşabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Kapalı
Powered by