Wordpress

Wordpress Nedir Ne İşe Yarar?


1. Wordpress Nedir?


Wordpress, hiçbir kodlama bilgisi olmadan, sadece birkaç adımda kendi web sitenizi kurmanıza olanak sağlayan bir içerik yönetim sistemidir. (CMS) Elbette bu kısa açıklama Wordpress nedir sorusunu cevaplamak için pek de yeterli değil. Bu nedenle sizler için, Wordpress ile ilgili aklınıza gelebilecek tüm soruların cevaplarını bulabileceğiniz bir yazı kaleme almak istedim. Bu makalemizde Wordpress nedir ne işe yarar, Wordpress ile neler yapılır, Wordpress site örnekleri nelerdir gibi konuları detaylı bir şekilde inceleyerek Wordpress hakkında her şeyi yanıtlamaya çalışacağım.

Wordpress Nedir?

Wordpress, hiçbir kodlama bilgisi olmadan, sadece birkaç adımda kendi web sitenizi kurmanıza olanak sağlayan bir içerik yönetim sistemidir. (CMS – Content Management System – İçerik Yönetim Sistemi)

Wordpress, hızlı ve kolay bir şekilde web siteleri oluşturmak için kullanabileceğiniz bir açık kaynak kodlu web yazılımı olarak 2003 yılında Matt Mullenweg ile Mike Little’ın ortak çabası sonucunda ortaya çıktı. Kendini günden güne geliştirdi ve şu an dünyadaki en popüler web yayıncılık platformu olmayı başardı.

Her ne kadar Wordpress dediğimizde çoğu kişinin aklına sadece blog siteleri gelse bile işin aslı hiç de öyle değil. Bu sistemde aklınıza gelebilecek hemen hemen her çeşit web sitesini yapabilirsiniz. (Wordpress ile yapılan sitelere yazının devamında değineceğim) Üstelik bunun için kodlama bilmenize de gerek yok.

Wordpress Yazılımı

Wordpress yazılımının birçok avantajı bulunmaktadır. Bunlardan ilki ve en önemlisi ücretsiz olmasıdır. Evet, doğru duydunuz. Size birkaç adımda mükemmel web siteleri yapmayı sağlayan bu yazılım tamamen ücretsizdir.

Bunun nedeni, Wordpress’in bir açık kaynak projesi olmasıdır. Dünyanın her yerinden yüzlerce gönüllü sürekli olarak Wordpress yazılımı için kod oluşturup geliştiriyor. Hayal edebileceğiniz her türden web sitesini oluşturmanıza olanak sağlayan binlerce Wordpress tema ve eklentisinin yapımı her an devam etmektedir.

İkincisi, inanılmaz derecede esnek ve genişletilebilirdir. Web sitenizin tüm görünümünü kolayca değiştirebilirsiniz. E-Posta aboneliği ekleyebilir, fotoğraf galerisi oluşturabilir veya bir E-Ticaret sitesi açabilirsiniz. Bunları yapmanıza olanak sağlayan binlerce tema ve eklenti vardır. Bunun için tek yapmanız gereken dakikalar içinde yeni bir tanesini kurmak, hepsi bu.

Üçüncü olarak; Wordpress kullanımı ve öğrenmesi kolaydır. Web sitenizde küçük bir değişiklik yapmak istediğinizde kimseye ihtiyaç duymazsınız. Bunun yerine, kod yazmayı öğrenmek zorunda kalmadan, içeriğinizi kolayca oluşturabilir veya güncelleyebilirsiniz. Böylece zamanınızı ve sermayenizi işinizi/sitenizi geliştirmeye harcayabilirsiniz.

Ayrıca Wordpress SEO dostudur. İçeriğinizin arama motorları için optimize edilmesini sağlayacak her şeyi içerir. Bu da sitenizin arama sonuçlarında görünür olmasına yardımcı olur. Google’dan Matt Cutts ‘Wordpress SEO’yu daha iyi yapmak için oluşturuldu’ derken buna atıfta bulunuyor. Tek bir eklenti bile size SEO konusunda inanılmaz bir biçimde yardımcı olabilir.

Yoast SEO Plug In


2. Wordpress Nedir? Ne İşe Yarar?


Wordpress ne işe yarar? En kısa anlatımı ile Wordpress, hiçbir kodlama veya teknik bilginiz olmadan web sitesi kurmanızı sağlar. Peki bu nasıl mı oluyor? Gelin birlikte inceleyelim.

Wordpress – CMS

Eski zamanlarda bir web sitesi kurmak için harcanan zaman ve emeğin neler olduğunu öğrenmek ister misiniz?

Bir web sitesi yapmak istediğinizde öncelikle sitenizin iskeletini oluşturmak için Html öğrenmeniz gerekirdi. Html ile web sitesinin ve içeriğinizin ana yapısını oluşturuyordunuz. Daha sonra internet tarayıcılardaki görünümünü düzenlemek için Css (Ve ek dillerle) gibi araçlarla uzun günler süren uğraşlar veriyordunuz.

Programlama sayesinde sitenizde arama yapılabilir, ürünleriniz sayfalar halinde listelenebilir, ürünlerinize yorumlar eklenebilir, kullanıcı girişleri vs. gibi özellikler oluşturulabilir. Bunun için de Php ya da Asp dili ile web sitenizi programlamak zorundaydınız.

Tüm bu işlemlerden sonra web siteniz hayata geçti. Peki ya yeni bir ürün sayfası eklemek isterseniz? Ya da hakkınızda bölümünde bir tek cümle değiştirmek isterseniz? Tüm bu dillere hâkim (Ya da ilgili alan için ilgili uzman) bir uzman tarafından yardım almanız gerekmekteydi. Bu da zaman/para demek. Üstelik birine bağımlı kalmanın getirdiği zorluklar da çabası.

Wordpress Site Kurma

Wordpress site kurma – İşte bu nedenle zaman içerisinde web teknolojilerinde CMS yani İçerik Yönetim Sistemleri ortaya çıktı. Çok ünlü olanlar olduğu gibi (Wordpress, Joomla, Opencart) web sitenize özel içerik yönetim sistemleri de yazılımcılar tarafından yapılmaktadır. Bu içerik yönetim sistemleri sayesinde web sitenizin içeriğini kodlarla uğraşmanıza gerek kalmadan yönetebilirsiniz. Üstelik kimseye ihtiyaç duymadan! Sizce de harika değil mi?

Artık Wordpress ne işe yarar sanırım daha iyi anladık. Daha önceleri ana sayfanızdaki bir cümleyi değiştirmek için bile birçok işlem yapmanız gerekirken şimdi tıpkı Word programında yazı yazar gibi istediğiniz değişikliği kolaylıkla yapabiliyorsunuz.


3. Wordpress.com ve Wordpress.org


Wordpress.com ve Wordpress.org ‘un aslında iki farklı platform olduğunu biliyor muydunuz? Her iki platform da Wordpress altyapısı kullanmakta fakat aralarında bazı farklar bulunmaktadır. Öncelikle bu farklara bir bakalım.

Wordpress.com Mu Wordpress.org Mu?

İki platform arasındaki en belirgin fark hosting konusunda kendini gösteriyor. Eğer Wordpress.org’u seçerseniz domain ve hosting satın almanız gerekmekte.

Yıllık ortalama 80-120 TL arasında değişen bir ücretle ilk etapta işinizi fazlasıyla görecek bir hosting paketi satın alabilirsiniz. Daha sonra bu sunucuya/web alanına Wordpress kurulumunu yaparak kullanabilirsiniz. Bu aşamada sadece Wordpress için oluşturulmuş hosting paketleri dahi bulunduğunu belirtmek isterim.

Özel alan adı kullanabilme konusunda da iki platform arasında fark var. Wordpress.com sadece premium ve üzeri paketlerinde özel alan adı imkânı sunarken Wordpress.org’da istediğiniz alan adını satın alarak kullanabilirsiniz. Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz gibi ekstra özelliklerden faydalanmak istediğinizde ödeyeceğiniz ücrete göre farklı sürümlerini alabilirsiniz.

Wordpress Com ve Wordpress Org

SEO eklentilerini ekleyebilmek de kesinlikle sitenizin başarısını etkileyecek önemli bir etken. Wordpress sitenize eklenti yükleyebilmek sitenizin sadece işlevselliğini arttırmaz, aynı zamanda güvenliğini de sağlamanıza yarar. Güncel bir siteye sahip olur ve istediğiniz özellikleri ekleyebilirsiniz.

Tüm bunlar kullanıcı odaklı tasarıma da etki eder. Hepsi bir arada düşünüldüğünde inanın birkaç küçük eklenti ile siteniz çok farklı yerlere gelebilir. Yukarıdaki tabloda gösterilen diğer farkları da inceleyerek seçiminizi yapabilirsiniz.

Hangisini Seçmeliyiz?

Eğer profesyonel bir web sitesi oluşturmak ve siteniz üzerinde tam bir hakimiyet istiyorsanız Wordpress.org platformunu tercih etmenizi öneririm.

Eğer amacınız sadece kişisel bir blog yazarı olmak ve içeriklerinizi paylaşmak ise, web sitesinden para kazanmak gibi bir amacınız da yoksa Wordpress.com’un ücretsiz sürümünü önerebilirim. Bu sayede ücretsiz olarak bir web sitesi sahibi olabilirsiniz.

Yukarıda da farklarını görebileceğiniz üzere bu seçim sizlere çok daha profesyonel bir site kazandıracaktır. Tabi bunun karşılığında belirli bir ücrete katlanmak durumunda kalacaksınız.


4. Wordpress Hosting Nedir?


Wordpress hosting sadece Wordpress site sahiplerine özel olarak oluşturulmuş ve yapılandırılmış paylaşımlı bir hosting türüdür. Sitenizin barındırıldığı sunucuya önbellek ya da güvenlik ile ilgili önemli eklentiler önceden yüklenmiş bir şekilde gelir. Sunucunuz Wordpress ile sorunsuz çalışacak şekilde yapılandırıldığı için siteniz çok daha hızlı yüklenir ve açılış hızı artar. Aynı şekilde Wordpress ile birlikte sorunsuz olarak çalışır. Genel olarak Wordpress hosting paketinin artıları şunlardır;

  • Wordpress ile yeni tanışanlar için kullanım kolaylığı ve işlevselliği açısından tercih edilebilir.
  • Tek bir tıklama ile Wordpress kurulumu yapılabilir.
  • Wordpress siteler için yüksek performans sağlar.
  • Wordpress sitelerin ihtiyacı olan tüm sunucu optimizasyonlarına sahiptir.

Eksilerinin başında ise sadece Wordpress siteler için tavsiye edilir. Yani farklı türden bir web siteniz varsa önerilmez.


5. Wordpress Tema/Eklenti


Wordpress temaları; sizin için önceden kodlanmış hazır tasarımlardır. Çoğunlukla görsel olarak planlandığı kadar işlevsel olarak sitenizin şekillenmesine yardımcı olurlar. Temalar daha ziyade görsel olarak sitenizi düzenlemenize yardımcı olurken eklentiler sayesinde de işlevselliğini arttırırsınız. İsterseniz gelin her ikisini  bir örnek üzerinde açıklayalım.

Wordpress Tema Nedir? Ne İşe Yarar?

Diyelim ki bir moda bloğu açmak istiyorsunuz. Bunun içinde gözünüzde canlandırdığınız, beğendiğiniz bir tasarım var. Buna en yakın temayı arayarak işe başlayalım. Themeforest sitesine giderek aramak istediğimiz içeriği yazalım. Biz bir moda blogu açmak stediğimiz için arama bölümüne ‘Fashion’ yazıyoruz ve karşımıza sonuçlar çıkıyor.

Wordpress Tema

Görmüş olduğunuz temalarının hepsinin demo sürümlerini inceleyerek beğendiğiniz bir tanesini alabiliyorsunuz. Yükleme işlemi sonrasında bir moda bloğunuz olacak. Sizce de çok kolay değil mi?

Benzer şekilde aklınıza gelebilecek her alanda yüzlerce hatta binlerce tema bulabilirsiniz. Wordpress tema arayışınızda ihtiyacınızı karşılaması durumunda ücretsiz seçeneklerinizin de olduğunu unutmayın. Örneğin Justfreethemes gibi siteler üzerinden ücretsiz Wordpress temalarını inceleyerek kullanabilirsiniz.

Tema seçiminizden sonra üzerinde birçok değişiklik yapabileceğinizi de unutmayın. Her temanın kontrol paneli sayesinde sadece birkaç adımda gerekli tüm ayarlarını yapabilirsiniz.

Wordpress Eklenti Nedir? Ne İşe Yarar?

Wordpress eklentileri; sitenizin ihtiyaçları doğrultusunda işlevselliğini arttırabileceğiniz önceden kodlanmış hazır uygulamalardır. Ücretli/ücretsiz binlerce Wordpress eklentisi mevcuttur ve ihtiyacınızı karşılayacak bir tanesi büyük ihtimal bulunmaktadır.

Yukarıda ki örnek üzerinden gidelim. Moda bloğumuz için temamızı seçtik, gerekli düzenlemeleri kontrol panelinden yaptık. Şimdi ise fotoğraflarımızı ziyaretçilerimize göstermek için bir fotoğraf galerisi oluşturmak istedik. Aynı siteden arama bölümüne ‘Gallery’ yazarak ihtiyacımız olan eklentileri görüntüleyebiliyoruz. Hepsinin demosu mevcut ve inceledikten sonra satın alıyoruz. Sonrasında ise eklentiyi sitemize kurmak sadece 1-2 dakikamızı alıyor.

Wordpress Eklenti

Hem tema hem de eklentiler için ücretsiz versiyonları olduğunu bir kez daha hatırlatmak isterim. İhtiyacınızı karşıladıktan sonra ücretsiz temalar ve eklentilerle bile harika web siteleri yapabilirsiniz.

Wordpress tema kurulumunun nasıl yapıldığını izlemek isterseniz YouTube kanalımdaki Wordpress tema kurulumu videosunu izleyebilirsiniz.


6. Wordpress ile Neler Yapılabilir?


En çok merak edilenlerden biri de Wordpress ile neler yapılabilir? En kısa cevabı aklınıza gelen her şey olacaktır. Size çok mu iddialı geldi? O zaman gelin birlikte bakalım Wordpress ile neler yapılabildiğine ve örnek Wordpress sitelerine.

Wordpress Nasıl Çalışır?

Öncelikle Wordpress’in çalışma mantığından bahsedeyim. Bir internet sitesi açmak istediğinizde ilk yapmanız gereken şey alan adınızı belirlemek olacaktır. Alan adımızı (Domain) belirledikten sonra da web sitemizin 7/24 yayın yapacağı web sunucumuzu (Hosting) satın alıyoruz. Bu ikisini en kısa şöyle anlatabilirim; biri evimizin adresi (Alan adı – Domain) iken diğeri bu evin kurulacağı arsadır. (Web sunucusu – Hosting)

Bir arsaya ev yapmak istediğinizde birçok işçi ve mühendis gerekir. Tüm ana iskeleti, gerekli altyapıyı yukarıda anlattığım programlama dilleri ile oluşturuyorduk. Wordpress ise bize burada yardımcı oluyor. Sadece birkaç dakika da kurulan Wordpress ile evimizin ana iskeletini oluşturmuş oluyoruz. Hazır kodlanmış tema ve eklentilerle de evimize istediğimiz işlevselliği ve görselliği birkaç tıklama ile verebiliyoruz.

Alan adımızı (Domain) belirledikten sonra da web sitemizin 7/24 yayın yapacağı web sunucumuzu (Hosting) satın alıyoruz. Bu ikisini en kısa şöyle anlatabilirim; biri evimizin adresi (Alan adı – Domain) iken diğeri bu evin kurulacağı arsadır. (Web sunucusu – Hosting)

Peki, Wordpress ile neler yapılabilir? Yukarıda da söylediğimiz üzere aklınıza gelen her şey. Kişisel blog sitesi mi yapmak istiyorsunuz, kolaylıkla yapabilirsiniz. Haber sitesi mi kurmak istiyorsunuz, yüzlerce tema var bunun için. Kurumsal şirket siteleri, emlak siteleri, forumlar, moda blogları, fotoğrafçılar için web siteleri…

Wordpress Site Örnekleri

Şimdi bu kadar anlattıktan sonra eminim aklınıza şu soru gelmiştir; bilindik, ünlü Wordpress ile yapılmış siteler var mı? İşte Wordpress sitelerinden birkaçı; Bizevdeyokuz, Webrazzi, Fazilsay, Listelist, Technopat, Bilgiustam, Seslisözlük, Teknoseyir, Sözcü, Merve Özkaynak, 212 Dijital Pazarlama, Hızlıadam, Yolda Olmak… da Wordpress altyapısı üzerine kurulmuştur.

Eğer yurt dışında durum nasıl derseniz inanın çok uzun bir liste olur. Hepsine gerek yok sadece The New York Times gibi bir gazetenin bile Wordpress ile yapılmış siteler arasında olduğunu bilin yeter.

Wordpress’i sadece basit bir blog sistemi olarak düşünenler varsa bile bu örnekleri gördükten sonra eminim fikirleri değişecektir.


7. Wordpress Nedir? – Özet


Bu yazımda Wordpress nedir kısaca anlatmaya çalıştım. Wordpress.com ve Wordpress.org farkları nelerdir, Wordpress ne işe yarar ve Wordpress tema/eklenti nedir gibi çeşitli konulara da değindik. Wordpress hosting konusunu açıklamaya çalıştım. Son olarak da Wordpress ile neler yapılabilir kısmında örnek Wordpress sitelerini inceledik. Umarım sizler için faydalı bir yazı olmuştur. Konu ile ilgili tüm sorularınız için yorum bölümünden ya da iletişim sayfasından bana ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı