SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Nedir?

SEO en kısa anlatımı ile ‘Search Engine Optimization’ yani Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelir.

SEO çalışması ile hedeflenen; web sitenizin/markanızın otoritesini yani değerini artırarak arama motorlarında üst sıralara çıkmasını sağlamaktır. Siteniz SEO hizmeti ile sektörel kelimelerde üst sıralarda yer alarak arama sonuçlarında çok daha fazla görünür olur. Böylece daha fazla ziyaretçi ve müşteri elde edersiniz. Yatırım maliyeti düşük fakat ticari geri dönüşü yüksek bir dijital pazarlama stratejisidir.

Arama Motoru Optimizasyonu Ne İşe Yarar?

Profesyonel bir SEO çalışması ile firmanızın neler kazanabileceğini biliyor musunuz?

İster ürün/hizmet satan bir işletme isterseniz de markanızı duyurmak isteyen bir girişimci olun, hiç fark etmez. Günümüz dünyasında hemen herkes aradığı bilgiyi/ürünü/hizmeti arama motorlarına soruyor. Çoğunlukla da üst sıralardaki web sitelerini inceleyerek satın alma kararını veriyor. Bu süreçlerde markanızın yer almayarak neler kaybedeceğini bir düşünün? Üstelik tüm tüketicilerin her an aktif olduğu bu dijital dünyada, yapılan arama sayısını hesaba kattığınızda, mevcut fırsatların büyüklüğü ticari olarak yok sayılamaz boyutlardadır.

SEO Nasıl Yapılır?

SEO Analizi

SEO Çalışmasına öncelikle web sitesinin durumunu incelemek ile başlanır. Bunun için çeşitli araçlarla farklı yönlerden inceleyen bir SEO analizi yapılır.

On-Page SEO

Gerekli görülen iyileştirmelere öncelikle site içerisinden (On-Page SEO) başlanır. İlk olarak teknik SEO ile web sitesinin doğru taranabilirliği sağlanır.

Off-Page SEO

Off-Page SEO ile (Site dışı SEO çalışması) backlink analizleri, sosyal medya sinyalleri, site tanıtımları gibi web sitenize ait tüm dış etkenler iyileştirilir.

Sektör ve Rakip Analizi

SEO analizinden sonra elde edilen veriler hem sektör ortalamalarına hem de rakip sitelere göre değerlendirilerek SEO stratejisi belirlenir.

İçerik Yönetimi

Teknik düzenlemelerden sonra içerik bölümünde gerekli iyileştirmeler gerçekleştirilir. Böylece ziyaretçilere daha kaliteli içerikler sunulabilir.

Link İnşası

Backlink çalışmaları ile arama motorlarına web sitemizle ilgili olumlu sinyaller göndererek otoritesi (Güvenilirliği) arttırılmaya çalışılır.

dijital_pazarlama_danismani

Sık Sorulan SEO Soruları

SEO Hizmeti hakkında en çok sorulan sorulardan bazılarını sizler için özetlemeye çalıştım.
Şirketim İçin SEO Yaptırmam Gerekir Mi?

SEO çalışması ile web sitenizin otoritesini artırarak arama motorlarında görünür olması sağlanır. Bu sayede sektörünüzde aranılan kelimelerde üst sıralarda yer alarak daha fazla ziyaretçi ve müşteriye ulaşırsınız. Günümüz dünyasında tüketicilerin satın alma tercihlerinin dijital kanallara kaydığı düşünülürse SEO çalışmaları şirketinizin dijital dünyada görünürlüğünü arttırarak yükseltecek geri dönüşümü yüksek bir yatırımdır.

SEO Çalışması ile Satışlarımı Arttırabilir Miyim?

Tüm dünyada tüketiciler satın alma tercihlerini dijital pazar yerlerinden yana kullanmaya başladılar. Ülkemizde de her geçen gün E-Ticaret sektörü büyümeye devam etmekte. Böyle bir ortamda dijital pazarlamadan uzak kalmak hiçbir işletme için mümkün görünmemekte. SEO hizmeti, ister internet üzerinden satışlarınızı arttırmak isterseniz de marka bilinilirliğini güçlendirmek için, ücretli reklam kanallarından sonraki en büyük destekçinizdir.

SEO Sonuçlarını Görmek Ne Kadar Sürer?

SEO sonuçlarını uzun vadede görebileceğiniz bir stratejidir. Sürekliliği olduğu sürece de en iyi yatırım getirisini sağlamaktadır. SEO analizi sonrasında yapılacak iyileştirmeler; sektörünüzün ve mevcut konumuzun durumuna göre değişiklik gösterecek olsa da ortalama olarak 3 ay sonunda kendini göstermeye başlayacaktır. 6 ay sonra gözle görülür artışları görebilirsiniz. SEO çalışmaları ortalama 12 ayın sonunda tam anlamı ile sonuç vermeye başlayacaktır.

SEO mu Yoksa Ücretli Reklamlar mı? Hangisini Tercih Etmeliyim?

Bu sorunun kesin bir cevabı bulunmamakta. Hedef kitlenize, içinde bulunduğunuz sektörün zorluk seviyesine, hedef bütçe/zamana göre değişiklik gösterebilir. SEO çalışmaları ücretli reklamlara göre çok daha uzun vadeli dönüşüm sağlıyor olsa da zaman içerisinde çok daha az maliyetli ve geri dönüşüm oranı yüksektir. Ücretli reklamlar ise yüksek maliyeti yanında çok hızlı sonuçlar vermektedir. Bu nedenle her firmanın durumunu özel olarak değerlendirip pazarlama stratejisi geliştirmek gerekir.

Site İçi SEO Çalışması Nedir ve Ne İşe Yarar?

On-Page SEO (Site içi SEO optimizasyonu) web sitesi içerisinde yapılan SEO çalışmalarını içerir. Bir web sitesinin içeriğinin arama motorları kurallarına göre düzenlenmesi işlemidir. Yapılan iyileştirmelerle birlikte siteniz arama motorları tarafından çok daha doğru bir şekilde indexlenmeye, daha fazla kullanıcıya ulaşmaya ve arama sonuçlarında yer almaya başlar.

Site Dışı SEO Çalışması Nedir ve Ne İşe Yarar?

Off-Page SEO (Site dışı SEO çalışması) backlink analizleri, sosyal medya sinyalleri, site tanıtımları gibi web sitenize ait tüm dış çalışmaları kapsayan SEO’nun alt alanlarından biridir. Google ve diğer arama motorlarının algoritmaları sitenize referans olan bağlantıları (Backlinkleri) önemsemektedir. Tabi tüm bu işlemleri mümkün oldukça doğal görünecek şekilde yapılması gerekmektedir.

SEO Fiyatları Ne Kadardır?
SEO fiyatlarını belirleyen çok çeşitli etmen mevcut. Hedeflediğiniz kelimelerin zorluk seviyeleri, web sitenizin geçmişi, bulunduğunuz sektör ve hedefinize ulaşmak için gereken iş miktarı bunlardan bazılarıdır. Her bir firma ve SEO kampanyası kendine özgü olduğundan dolayı kesin bir SEO fiyatlandırmasından bahsedilmesi mümkün değildir. Fikir vermesi açısından hazırlamış olduğum SEO paketlerine göz atabilirsiniz.

Birlikte Neler Yapabileceğimizi
Öğrenmek İster Misin?