Google Ads | Recep ÖNDER

Google Ads Nedir?

Google Ads bizlere günümüz dünyasında markalar için en geniş reklam ağını sunan ve Google tarafından yürütülen bir dijital pazarlama platformdur.

Google Ads reklam platformu birçok yer ve seçenek ile ürün ve hizmetlerimizi potansiyel müşterilerimize ulaştırmamıza yardımcı olmaktadır. Bunu yaparken daha öncesinde hiç olmadığı kadar doğru ve alaka düzeyi yüksek bir kitle ile bizleri buluşturmaktadır. Sadece reklamlarımıza tıklayıp sitemize gelen kullanıcılar için bir ücret söz konusu olduğundan reklam bütçemizi gerçekten verimli kullanabilmemizi sağlamaktadır. Gücünü ise çoğu reklam hizmetinden farklı olarak arkasında yatan devasa veriden almaktadır. Neredeyse dünyadaki herkes Google ile bir şekilde bağlantıda iken toplanan verinin reklam yönlendirmeleri için kullanılması bu platformun en büyük farkıdır.
Google Ads Nedir
Google Ads Ne İşe Yarar

Google Ads Ne İşe Yarar?

Potansiyel müşterilerinizin karşısına doğru yerde, doğru zamanda ve tam da ihtiyaçları olduğu bir anda çıkmak istemez misiniz?

Google Ads reklam platformunun sunduğu en büyük fayda doğru hedef kitle ile markamızı buluşturmasıdır. Bir kullanıcı arama motorunda bir ürün veya hizmetimizi aradığı anda karşısına çıkmamızı sağlar. Üstelik reklamlarımızı gösterebileceğimiz onlarca şekilde ve yerde. Doğru zamanda, doğru yerde ve potansiyel hedef kitlemize uygun kişilere ulaştığımızda da geriye sadece satışı gerçekleştirmek kalıyor. Hepsi bu! Üstelik bunu yaparken reklam çeşitlerinden hedeflemeye, analizden optimizasyona kadar o kadar fazla detay sunuyor ki… Klasik pazarlama kanallarında bulamayacağınız şekilde reklamlarınızı, kampanyalarınız, dönüşümlerinizi vs. farklılaştırma ve detaylandırma imkânı sunmaktadır.

Google Ads Hizmeti

Başarılı bir sonuç için yol haritanızı doğru oluşturmanız ve yarışacağınız alanı iyi analiz etmeniz gerekir.

Google Ads hizmeti öncelikle sektör ve hedef kitle analizi ile başlar. Firmanızın içinde bulunduğu sektörel dinamikler detaylıca incelenir. Ulaşmak istediğiniz kitleyi doğru belirlemek reklam yatırımınızın dönüşümü için yol gösterecek bir veri olacaktır. Bir sonraki nokta ise doğru aramalarla hedef kitlenize ulaşmanızı sağlayacak ve rakiplerinizle yarışabileceğiniz anahtar kelimelerin analizidir. Potansiyel müşterilerinizin tam olarak satın almaya yönelik aramaları neler olabilir bunları değerlendirerek ona göre bir kampanya ve reklam kurulumu yapılması gerekmektedir. Sonrasında ise hesap düzenlenmesi ile kampanya ve reklam kurulumlarına geçilerek analizlerle birlikte süren optimizasyon sürecine başlanır.
Google Ads Nasıl Yapılır

Google Ads
Kampanya Modelleri

Arama Ağı Kampanyası

Özel Web Tasarım ile ihtiyaçlarınıza ve isteklerinize uygun olarak size ve işinize göre hazırlanmış modern tasarımlı profesyonel web siteleri sunuyorum.

Alışveriş Reklamları

Arama sayfasının en üstünde ve direk ürün/hizmet ilgili verilerden hazırlanmış olan reklamlardır. (An itibari ile ülkemizde kullanıma kapalıdır)

Youtube (Video) Reklamları

Youtube üzerinde atlanabilir yayın içi reklamlar, atlanamayan yayın içi yayın dışı reklamlar, video discovery reklamlar ve bumper reklamlar olarak gösterilir.

Display Reklamlar (GDN)

Hedef kitlenizin vakit geçirdiği ve alaka düzeyi yüksek web sitelerinde önceden belirleyeceğiniz boyutlarda banner reklamlarınız yer alır.

Remarketing Reklamları

Daha önce bir şekilde markanızla iletişime geçmiş kişilere kategorik olarak farklı kampanyalarla geri dönüşüm sağlayabilirsiniz.

Uygulama Reklamları

Google Play üzerinde aratılan uygulama ile ilgili ya mevcut kullanılan uygulamalarda reklamlarınız ziyaretçilere gösterilir.

TESLİM EDİLEN PROJE

+

ANAHTAR KELİME

+

REKLAM KAMPANYASI

+

ADET İÇERİK

+

Google Ads Süreci

01
01

Ön Görüşme ve Sözleşme

Yapacağımız ön görüşmeden sonra ihtiyaçlarınızı ve isteklerinizi netleştirdikten sonra birlikte karar verilecek bir çalışma süresi belirleyip iş sözleşmesini imzalayarak çalışmalara başlıyorum.

02
02

Sektör ve Rakip Analizi

Aynı sektördeki rakip firmaları ve fırsatları değerlendirme ile işe başlıyoruz. Bu noktada web siteleri, harcama kanalları, ortalama yatırım tutarları ve reklamları detaylıca analiz ediyorum.

03
03

Detaylı Planlama

Elde edilen veriler ışığında kullanılacak görsellerden reklam metinlerine, kampanya kurgularından anahtar kelimelere kadar tüm süreci detaylıca planlamak için çalışmalara başlanır.

04
04

Kampanya ve Reklam Kurulumu

Reklam hesabının düzenlenmesi ile başlanan süreçte görseller, metinler, kampanyalar, reklamlar, hedef kitleler vs kurgulanır. Ortalama 7 iş günü içerisinde reklamlarınız yayına hazır hale gelir.

05
05

Analiz ve İyileştirmeler

Düzenli aralıklarla kampanya ve reklamlar analiz edilerek çeşitli yönlerden müdahalelerle sürecin iyileştirme çalışmaları yapılır. Tamamı yapılan analizler ışığında dönüşüm odaklı gerçekleştirilir.

06
06

Rapor ve Geri Bildirim

Kurmuş olduğum otomatik raporlama sistemi ile düzenli aralıklarla kampanya ve reklamlarınızın dönüşümünü kontrol edebilirsiniz. Belirli periyotlarda sizlere geri bildirimlerde de bulunuyorum.

Neden Recep Önder?

Hızlı Çözüm

Her proje ve markayla özel olarak ilgilendiğim ve butik (Size özel) hizmet verdiğim için sorunlarınızı hızlıca çözüyorum

Kullanıcı Odaklı

Tüm çalışmalarımda kullanıcıyı odak noktasına alarak daha sonra karşılaşabileceğiniz tüm sorunları ortadan kaldırıyorum

Ölçülebilir Dönüşüm

Tüm dijital harcamalarınızın geri dönüşümünü düzenli ve anlaşılır raporlarla sunarak sizin de takip etmenizi sağlıyorum

Sık Sorulan Sorular

Google Adwords Reklamlarının Sonuçlarını Ne Zaman Görebiliriz?

Normal şartlarda en geç bir gün (Bazen saatler içinde) Google Ads reklamlarınız yayınlanmaya başlar. Çok istisnai durumlarda belki bu süre biraz daha uzayabilir. Genellikle birkaç gün öncesinden reklam planlamasını yapmak çok daha güvenli olacaktır.

Reklamları İstediğimiz Zaman Durdurabilir Miyiz?

Kesinlikle! Reklamlarınızı istediğiniz zaman yayına alıp durdurabilirsiniz. Yayında kalacağı tarih ve saat aralığını önceden belirleyerek sadece sizin istediğiniz zamanlarda yayınlanmasını kolaylıkla sağlayabilirsiniz.

Her Bir Tıklamada Ne Kadar Ücret Öderim?

Google Adwords teklif usulü çalıştığından dolayı belirlediğiniz tıklama başı maliyetlerde (TBM) eğer sizden daha yüksek teklif veren bir rakibiniz varsa (Tek etken daha yüksek teklif vermesi de değil) durum değişebilir. O nedenle buna cevap verebilmek için çalışacağınız ajans/kişi ile görüşerek sizin için en faydalı geri dönüşümü alabileceğiniz bütçeyi ve tıklama başı maliyeti yakın tahminlerle öğrenebilirsiniz. Net bir kesinlik olmasa da ortalama bir maliyet bilgisini Google Adwords anahtar kelime planlayıcı üzerinden öğrenebilirsiniz.

Adwords Reklamları Nerede Yayınlanır?

En başta Google’da genellikle arama sayfasının ilk 4 ve son 3 sırasında (Bu değişkenlik gösterebiliyor) reklamlarınız gösterilir. Bunun dışında reklamlarınızı tüketicilere ulaştırabileceğiniz birçok farklı platform bulunuyor. Youtube’dan Google Play’deki uygulamalara, Gmail’den web sitelerine çok geniş bir alanda reklamlarınızı yayınlayabilirsiniz.

Adwords Reklamlarında Mesela Sadece “Eyüp” İlçesine Reklam Verebilir Miyim?

Çok net olarak, EVET! Google Ads ile istediğiniz şehirde, ilçede, konumda reklam verebilirsiniz. Harita üzerinden seçeceğiniz bir noktanın etrafındaki yarıçapı dahi belirleyebilirsiniz. Sadece bu da değil. İstediğiniz cinsiyete, yaşa vs. göre reklamlarınızın gösterileceği kişileri belirleyebilirsiniz. Bu talebinizi birlikte çalışacağınız Google Adwords hesap uzmanına iletmeniz yeterli olacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

Birlikte Neler Yapabileceğimizi
Öğrenmek İster Misiniz?