Google Ads (Google Adwords) Nedir?

Google Ads bizlere dijital dünyada en geniş ağı sunan ve Google tarafından yürütülen bir reklam platformdur.

Google Ads reklam platformu birçok yer ve seçenek ile ürün ve hizmetlerimizi potansiyel müşterilerimize ulaştırmamıza yardımcı olmaktadır. Bunu yaparken daha öncesinde hiç olmadığı kadar doğru ve alaka düzeyi yüksek bir kitle ile bizleri buluşturmaktadır. Sadece reklamlarımıza tıklayıp sitemize gelen kullanıcılar için bir ücret söz konusu olduğundan reklam bütçemizi gerçekten verimli kullanabilmemizi sağlamaktadır.

Google Ads Ne İşe Yarar?

Potansiyel müşterilerinizin karşısına doğru yerde, doğru zamanda ve tam da ihtiyaçları olduğu bir anda çıkmak istemez misiniz?

Google Ads reklam platformunun sunduğu en büyük fayda doğru hedef kitle ile markamızı buluşturmasıdır. Bir kullanıcı arama motorunda bir ürün veya hizmetimizi aradığı anda karşısına çıkmamızı sağlar. Üstelik reklamlarımızı gösterebileceğimiz onlarca şekilde ve yerde. Doğru zamanda, doğru yerde ve potansiyel hedef kitlemize uygun kişilere ulaştığımızda da geriye sadece satışı gerçekleştirmek kalıyor. Hepsi bu!

Google Ads
Kampanya Modelleri

Arama Ağı Kampanyası

En temel Google Ads reklam türüdür. Google arama motorunda önceden belirlediğiniz anahtar kelimelere göre reklamlarınız yayınlanır.

Alışveriş Reklamları

Arama sayfasının en üstünde ve direk ürün/hizmet ilgili verilerden hazırlanmış olan reklamlardır. Görseli, fiyatı ve markası arama sonuçlarında görünür.

Youtube Reklamları

Youtube üzerinde atlanabilir yayın içi reklamlar, atlanamayan yayın içi yayın dışı reklamlar, video discovery reklamlar ve bumper reklamlar olarak gösterilir.

Display Reklamlar (GDN)

Hedef kitlenizin vakit geçirdiği ve alaka düzeyi yüksek web sitelerinde önceden belirleyeceğiniz boyutlarda banner reklamlarınız yer alır.

Remarketing Reklamları

Daha önce bir şekilde markanızla iletişime geçmiş kişilere kategorik olarak farklı kampanyalarla geri dönüşüm sağlayabilirsiniz.

Uygulama Reklamları

Google Play üzerinde aratılan uygulama ile ilgili ya mevcut kullanılan uygulamalarda reklamlarınız ziyaretçilere gösterilir.

google_ads_hizmeti

Sık Sorulan Google Ads Soruları

Google Ads hakkında en çok sorulan sorulardan bazılarını sizler için özetlemeye çalıştım.

Google Adwords nedir, ne işe yarar?

Google Adwords (Yeni adıyla Google Ads) Google firmasının bizlere sunmuş olduğu dijital reklam platformudur. Google Ads anahtar kelime planlayıcı ile önceden belirleyeceğiniz anahtar kelime sorgularına karşılık reklamlarınızın tüketicilerin karşısına başta arama motoru olmak üzere birçok farklı platformda çıkmasını sağlar.

Google Ads reklam maliyeti nedir?

Buna önceden net bir cevap verebilmek tam olarak mümkün değil çünkü Google Ads reklam verme maliyetlerinin kesin bir cevabı yok. Google reklamları teklif usulü çalışan bir sisteme sahiptir. Reklamlarınızda hedeflediğiniz anahtar kelimelerin ücretleri ve diğer değişkenler sabit olmadığından kesin bir cevap vermek mümkün değildir. Yine de çalıştığınız Google Adwords ajansı ya da uzmanı daha önceki projelerinden edinmiş olduğu bilgiler ve bazı araçlar yardımı ile size ortalama bir bütçe aralığı belirtebilir.

Google Adwords reklamlarının sonuçlarını ne zaman görebiliriz?

Normal şartlarda en geç bir gün (Bazen saatler içinde) Google Ads reklamlarınız yayınlanmaya başlar. Çok istisnai durumlarda belki bu süre biraz daha uzayabilir. Genellikle birkaç gün öncesinden reklam planlamasını yapmak çok daha güvenli olacaktır.

Reklamları istediğimiz zaman durdurabilir miyiz?

Kesinlikle! Reklamlarınızı istediğiniz zaman yayına alıp durdurabilirsiniz. Yayında kalacağı tarih ve saat aralığını önceden belirleyerek sadece sizin istediğiniz zamanlarda yayınlanmasını kolaylıkla sağlayabilirsiniz.

Her bir tıklamada ne kadar ücret öderim?

Google Adwords teklif usulü çalıştığından dolayı belirlediğiniz tıklama başı maliyetlerde (TBM) eğer sizden daha yüksek teklif veren bir rakibiniz varsa (Tek etken daha yüksek teklif vermesi de değil) durum değişebilir. O nedenle buna cevap verebilmek için çalışacağınız ajans/kişi ile görüşerek sizin için en faydalı geri dönüşümü alabileceğiniz bütçeyi ve tıklama başı maliyeti yakın tahminlerle öğrenebilirsiniz. Net bir kesinlik olmasa da ortalama bir maliyet bilgisini Google Adwords anahtar kelime planlayıcı üzerinden öğrenebilirsiniz.

Adwords reklamları nerede yayınlanır?

En başta Google’da genellikle arama sayfasının ilk 3 ve son 3 sırasında (Bu değişkenlik gösterebiliyor) reklamlarınız gösterilir. Bunun dışında reklamlarınızı tüketicilere ulaştırabileceğiniz birçok farklı platform bulunuyor. Youtube’dan Google Play’deki uygulamalara, Gmail’den web sitelerine çok geniş bir alanda reklamlarınızı yayınlayabilirsiniz.

Adwords reklamlarında mesela sadece “Eyüp” ilçesine reklam verebilir miyim?

Çok net olarak, EVET! Google Ads ile istediğiniz şehirde, ilçede, konumda reklam verebilirsiniz. Harita üzerinden seçeceğiniz bir noktanın etrafındaki yarıçapı dahi belirleyebilirsiniz. Sadece bu da değil. İstediğiniz cinsiyete, yaşa vs. göre reklamlarınızın gösterileceği kişileri belirleyebilirsiniz. Bu talebinizi birlikte çalışacağınız Google Adwords hesap uzmanına iletmeniz yeterli olacaktır.

Google Reklamları için nasıl ödeme yapabilirim?
İsterseniz kendiniz isterseniz çalıştığınız ajans/kişi vasıtası ile çok kolay bir şekilde ödeme işlemini sağlayabilirsiniz. Google Ads hesabı açma aşamasında bunu belirleyebilirsiniz. Ayrıca Google belki de hiçbir reklam platformunda olmadığı kadar harcama geri dönüşümleri şeffaf bir şekilde izlemenize olanak sağlayan bir sistem sunar. Bu nedenle kolay ödeme dışında harcadığınız reklam bütçesinin size geri dönüşümünü (ROI) kolaylıkla görebilirsiniz.

Birlikte Neler Yapabileceğimizi
Öğrenmek İster Misin?